Tento týždeň vyvrcholia oslavy storočnice Univerzity Komenského

Bratislava 25. júna 2019: Pred sto rokmi vznikla prvá univerzita na našom území, ktorá začala poskytovať najvyššie vzdelanie v slovenskom jazyku. Toto výnimočné jubileum si počas uplynulého roka pripomínala Univerzita Komenského v Bratislave podujatiami pre študentov, zamestnancov a verejnosť. Oslavy vyvrcholia tento týždeň v stredu a vo štvrtok 27. júna, ktorý je dňom založenia univerzity.


V stredu 26. júna o 15.00 hod. otvorí Múzeum mesta Bratislavy (Radničná 1, Bratislava) výstavu s názvom „Prvá dáma vzdelávania – 100 rokov Univerzity Komenského“. Archív UK sprostredkovane umožní nahliadnuť do archívnych dokumentov s nesmiernou historickou hodnotou, ktoré zásadným spôsobom vypovedajú o vzniku Univerzity Komenského v Bratislave, čím približujú aj problematiku formovania vysokého školstva v najnovších dejinách. Výstava bude k dispozícii do 13. októbra.

Vo štvrtok 27. júna o 10.30 hod. na slávnostnom akademickom zhromaždení v Aule UK (Šafárikovo nám. 6, Bratislava) rektor UK Marek Števček udelí najvyššie ocenenie univerzity – Veľkú zlatu medailu UK – predsedovi Ústavného súdu Českej republiky a signatárovi Charty 77 Pavlovi Rychetskému, čím si pripomína spätosť univerzity v časoch jej vzniku s českým vysokým školstvom. „Pavel Rychetský je stelesnením osobnej a morálnej integrity, človekom, ktorý stál pri rozvoji demokracie, právnej vedy a budovaní právneho štátu,“ uviedol rektor UK Marek Števček. Na slávnosti prisľúbila účasť aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda vlády SR Peter Pellegrini či predseda Ústavného sudu SR Ivan Fiačan.

Popoludní o 14.00 hod. uvedú v Aule UK (Šafárikovo nám. 6, Bratislava) pamätnú striebornú zberateľskú mincu v nominálnej hodnote 10 eur, ktorú vydala Národná banka Slovenska, a výročnú poštovú známku v hodnote 1,90 eur v náklade 200 000 ks, vydanú Slovenskou poštou. Oba zberateľské artefakty budú pripomínať tento významný míľnik pre spoločnosť.

Oslavy vyvrcholia galavečerom v Slovenskej filharmónii o 19.00 hod. (vstup sa otvára od 18.00 hod.), na ktorom zaznie skladba slovenského skladateľa Mariána Lejavu zložená špeciálne k stému výročiu UK. Hoci je toto podujatie určené len pre pozvaných hostí a zástupcov spolupracujúcich domácich i zahraničných inštitúcií, rektor UK sa rozhodol uvoľniť 200 miest navyše pre študentov a zamestnancov UK, ktorí sa mohli dopredu registrovať a získať vstup na toto jedinečné podujatie. Takto sa večer v Slovenskej filharmónii stane slávnosťou skutočne celej univerzity v duchu filozofie otvoreného a inkluzívneho prístupu k vzdelávaniu.