Na UK príde Walt Bogdanich, trojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny

V Bratislave 14. októbra 2014: Univerzita Komenského v Bratislave (UK) privíta v utorok 21. októbra 2014 trojnásobného držiteľa Pulitzerovej ceny za žurnalistiku Walta Bogdanicha. Jeho prednáška sa uskutoční v rámci programu Nadácie Tatra banky Pulitzer Prize Winner Lecture.


14. 10. 2014 10.15 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Walt Bogdanich je zástupcom šéfredaktora investigatívneho oddelenia novín New York Times, kde pracuje od roku 2001. Predtým bol investigatívnym producentom americkej televízie CBS, pracoval v ABC News a v denníku Wall Street Journal. Na Slovensku sa s ním budú môcť stretnúť študenti, ako aj odborná verejnosť v Bratislave aj Košiciach.

Prednáška na tému Riziká a prínosy investigatívnej žurnalistiky v globálnej ekonomike spojená s diskusiou sa bude konať na pôde UK dňa 21. 10. 2014 o 16.00 hod. v Aule Univerzity Komenského (Šafárikovo námestie 6, Bratislava). Organizátormi prednášky sú Nadácia Tatra banky v spolupráci s Nadáciou Petit Academy a Univerzitou Komenského v Bratislave. Vstup je voľný, je však potrebná registrácia na staryweb.uniba.sk/bogdanich.

„V prednáške trojnásobného nositeľa Pulitzerovej ceny  a investigatívneho novinára Walta Bogdanicha z New York Times vidím vzácnu možnosť bezprostredného stretnutia a diskusie s významnou osobnosťou svetovej novinárskej školy pre našich študentov. Je tiež príspevkom a podnetom Univerzity Komenského v Bratislave  k rozvoju slovenskej investigatívnej žurnalistiky. Vnímam  ju aj ako symbolický prejav napĺňania posolstva našej alma mater o potrebe hľadania a šírenia dobra a pravdy na Slovensku i vo svete. Som preto veľmi rád, že práve Walt Bogdanich nadviaže na minuloročnú návštevu Abigail Goldman a stane sa už štvrtým nositeľom Pulitzerovej ceny prednášajúcim na našej akademickej pôde,“ uviedol prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

 

Kto je to Walt Bogdanich?
Bogdanich získal Pulitzerovu cenu po prvý raz v roku 1988 za články pre Wall Street Journal o rizikových zdravotníckych laboratóriách. V roku 2005 dostal Pulitzerovu cenu za americké národné spravodajstvo za sériu článkov o firemnom utajovaní zodpovednosti za smrteľné nehody na železničných priecestiach. Tretiu Pulitzerovu cenu získal v roku 2008 spolu s kolegom z New York Times, Jakeom Hookerom, za investigatívne spravodajstvo za články o jedovatých prísadách vo farmaceutických výrobkoch z Číny. Bogdanich vyhral aj štyri Ceny Georgea Polka, Cenu Zahraničného tlačového klubu (Overseas Press Club Award) a Cenu Geralda Loeba za celoživotné dielo v roku 2010. Bogdanich pracuje ako docent na Fakulte postgraduálneho štúdia novinárstva na Columbia University v New Yorku. Titul magistra žurnalistiky získal na Ohio State University v roku 1976, po absolvovaní štúdia politológie na Wisconsin University.