Na UK prednášal nositeľ Pulitzerovej ceny Walt Bogdanich

Bratislava 21. októbra 2014: Na Univerzite Komenského v Bratislave dnes prednášal trojnásobný držiteľ Pulitzerovej ceny Walt Bogdanich. Bogdanich je zástupcom šéfredaktora investigatívneho oddelenia novín New York Times, kde pracuje od roku 2001. Organizátormi prednášky na tému Riziká a prínosy investigatívnej žurnalistiky v globálnej ekonomike boli Nadácia Tatra banky v spolupráci s Nadáciou Petit Academy a Univerzitou Komenského v Bratislave.


21. 10. 2014 18.00 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Walt Bogdanich vo svojej prednáške priblížil prácu investigatívneho žurnalistu: "Musíte mať silný zmysel pre dobro a zlo, jednoducho pre to, čo je správne, musíte mať odvahu hovoriť pravdu..." Podelil sa tiež o svoje skúsenosti pri investigatívnej novinárskej práci na téme "čierneho" farmaceutického biznisu, záhadných úmrtiach v Paname či o nemocnici, v ktorej neboli pacienti. Publiku tiež opísal, ako sa vyrovnal so žalobou spoločnosti Philip Morris na 10 miliárd dolárov.

Prednáške v Aule UK predchádzalo dopoludňajšie privítanie rektorom Univerzity Komenského prof. RNDr. Karolom Mičietom, PhD. Nositeľ Pulitzerovej ceny poskytoval následne rozhovory pre médiá. Prvým z nich bol univerzitný časopis Naša univerzita. Rozhovor s Waltom Bogdanichom si môžete prečítať v novembrovom čísle.

Na záver prednášky si nositeľ Pulitzerovej ceny prevzal Pamätnú medailu Univerzity Komenského v Bratislave.


O Waltovi Bogdanichovi
Bogdanich získal Pulitzerovu cenu po prvý raz v roku 1988 za články pre Wall Street Journal o rizikových zdravotníckych laboratóriách. V roku 2005 dostal Pulitzerovu cenu za americké národné spravodajstvo za sériu článkov o firemnom utajovaní zodpovednosti za smrteľné nehody na železničných priecestiach. Tretiu Pulitzerovu cenu získal v roku 2008 spolu s kolegom z New York Times, Jakeom Hookerom, za investigatívne spravodajstvo za články o jedovatých prísadách vo farmaceutických výrobkoch z Číny. Bogdanich vyhral aj štyri Ceny Georgea Polka, Cenu Zahraničného tlačového klubu (Overseas Press Club Award) a Cenu Geralda Loeba za celoživotné dielo v roku 2010. Bogdanich pracuje ako docent na Fakulte postgraduálneho štúdia novinárstva na Columbia University v New Yorku. Titul magistra žurnalistiky získal na Ohio State University v roku 1976 - po absolvovaní štúdia politológie na Wisconsin University.