Univerzitný e-mail: prestíž s množstvom užitočných výhod

Študenti, ruku na srdce: kto z vás využíva univerzitný e-mail na komunikáciu s vyučujúcimi či študijným oddelením? Spomínate si vôbec, že máte k dispozícii svoj vlastný univerzitný e-mail s prestížnym identifikátorom Univerzity Komenského @uniba.sk? Identifikátor @gmail.com alebo @post.sk môže mať každý, no byť súčasťou našej univerzity dáva aj vašim mailom úplne iný štýl. Používanie univerzitného konta má navyše množstvo ďalších výhod.


19. 11. 2019 14.48 hod.
Od: Zdenka Krasňanská

Dôležité upozornenie! Ak hovoríme o univerzitnom e-maile, nemáme na mysli správy, ktoré sa vám zobrazujú v akademickom informačnom systéme (AIS) vľavo hore. Tieto správy slúžia ako notifikácie, čo máte vo vašom konte nové – napríklad, že školiteľ alebo oponent nahral posudok k vašej záverečnej práci, informácie o výpadku systému a pod.

Bližšie k vyučujúcim a v centre diania

Vaša univerzitná e-mailová adresa, ktorú ste automaticky získali už prijatím na štúdium, slúži univerzite ako oficiálny kontakt na vás. Čo to znamená? Ak s vami niekto z univerzity potrebuje komunikovať (či je to už váš vyučujúci, študijná referentka, alebo rektor), ozve sa vám priamo na túto adresu. Túžobne čakáte na zázrak v podobe informácie o preložení testu či predĺžení termínu na odovzdanie seminárnej práce? Nevieme vám ho garantovať, ak to však má prísť, vyučujúci vám to dá vedieť práve prostredníctvom univerzitnej e-mailovej adresy.

Platí to aj naopak – s pedagógmi či zamestnancami univerzity by ste aj vy mali komunikovať len prostredníctvom svojej univerzitnej e-mailovej adresy. Nejde len o nejaké prázdne odporúčanie v štýle „patrí sa“. Pracovníci univerzity totiž musia so študentmi komunikovať výlučne prostredníctvom univerzitných mailov – dôvodom sú štyri veľmi populárne písmenká GDPR (zákon o ochrane osobných údajov). Nečudujte sa preto, ak vám na súkromné e-mailové adresy neodpovedajú.

Univerzitným e-mailom prichádzajú aj ďalšie užitočné informácie, napríklad pozvánky na podujatia, prednášky laureátov Nobelovej ceny či špičkové vedecké konferencie. Nepremeškajte upozornenie z knižnice o blížiacom sa konci výpožičnej doby študijnej literatúry alebo informáciu zo študijného oddelenia o chýbajúcom potvrdení. Buďte stále v obraze a pravidelne si kontrolujte univerzitný e-mail. Jeden príklad za všetko: na úžasný koncert skupiny Tolstoys v aule v prvý deň tohto akademického roka mohli prísť len študenti, ktorí vyplnili prihlasovací formulár zaslaný na ich univerzitný e-mail.

Neviete, ako sa do svojej e-mailovej schránky prihlásiť?

Ponúkame užitočný návod

V prvom rade kliknite na moja.uniba.sk a potom na záložku Univerzitný e-mail Office 365, príp. priamo na: uniba.sk/webmail.

·         Login: totožný s prihlasovacím menom do systému AIS vo formáte vaše priezvisko s priradeným číslom (napr. novotny2)

·         Heslo: je to isté, ktoré používate do AIS-u

Ak by ste mali problém s heslom, môžete sa obrátiť aj na fakultných správcov hesiel: uniba.sk/heslo.

Získate viac

Používaním univerzitného konta môžete len získať, a to:

·         e-mail, kalendár a kontakty s kapacitou priečinka doručenej pošty 50 GB

·         online verzie balíka Office vrátane Wordu, Excelu, PowerPointu, OneNote a ďalšie

·         úplné počítačové verzie aplikácií balíka Office: Word, Excel, PowerPoint, Outlook a OneNote až v piatich počítačoch alebo Macoch na jedného používateľa

·         aplikácie pre mobilné zariadenia s iOS, Windows aj Android

·         ukladací priestor s kapacitou 1 TB vo OneDrive

Všetky tieto výhody môžete využívať automaticky po prihlásení pomocou univerzitného mailu vo formáte (novotny2@uniba.sk) a hesla na adrese: uniba.sk/office365.

Presmerovanie

Ak sa však stoj čo stoj nechcete vzdať svojho bežného e-mailu a nebaví vás stále kontrolovať dve schránky, využite možnosť presmerovať si e-maily z univerzitnej e-mailovej schránky priamo na e-mailovú adresu, ktorú pravidelne využívate. Univerzitný mail sa s Gmailom dokonca dá prelinkovať tak, aby ste priamo z Gmailu vedeli posielať a prijímať správy aj zo svojej univerzitnej schránky. Ako na to? Kliknite na: uniba.sk/office365 a potom na záložku „Môžem použiť Gmail na odoslanie pošty z mojej univerzitnej adresy?“, kde nájdete zrozumiteľný návod. 

Nemíňajte si dáta, prihláste sa do siete Eduroam a buďte online nielen na Slovensku

Len si to predstavte: kráčate ulicami španielskej Granady alebo škótskeho Edinburgu a namiesto mobilných dát vám na displeji svieti automatické pripojenie na wi-fi. Záhada? S Eduroam úplný štandard!

Eduroam je medzinárodný projekt zaoberajúci sa podporou mobility a roamingu v sieťach národného výskumu a vzdelávania (NREN). Jeho základnou myšlienkou je umožniť študentom a akademickým pracovníkom pripojiť sa do počítačovej siete v inej akademickej inštitúcii bez toho, aby sa museli niekde registrovať alebo získavať prístupové údaje. Pripojenie k sieti vyžaduje od užívateľa iba užívateľské meno a heslo, ktoré používa v domovskej inštitúcii. Čo to znamená pre vás? Stačí sa raz prihlásiť a môžete si užívať bezplatný a bezpečný prístup na internet v akademických inštitúciách vo viac než 100 krajinách na svete.

Prístupový kód zistíte na: uniba.sk/pristupovykod.

Viac informácií na: uniba.sk/wifi

V prípade akýchkoľvek problémov neváhajte kontaktovať Centrum podpory informačných technológií UK (CePIT) na telefónnom čísle 02/9010 4444.

 

Zaujímavé príbehy, fakty, rozhovory a reportáže nájdete v každom čísle časopisu Naša univerzita