Druhý skvelý deň UK v Pule

Naši športovci nadviazali na skvelý prvý deň v Pule, a v druhý deň (15. 11. 2019) predviedli opäť vynikajúce výkony. Mnohí potvrdili svoje miesta vo vyraďovacích fázach a zabezpečili si tak postup do ďalších kôl. Futbalisti postúpili do semifinále, basketbalisti sa predstavia vo štvrťfinále a plavci zabojujú o zlatú medailu.


16. 11. 2019 09.41 hod.
Od: Jakub Peter Šalamon
PLÁVANIE

Po včerajších úspechoch v individuálnych disciplínach dnes čakali plavcov štafetové preteky. V disciplíne 4x50 m voľným štýlom mužov štartovala UK v zložení Pavol Fázik, Ivan Fratrič, Sylvester Bohač a Alexander Svetlik. V náročnej konkurencii skončili na 4. mieste so stratou necelej sekundy na tretie miesto.

V ženskej štafete 4x50 m voľným štýlom reprezentovali UK Simona Mičudová, Natália Mackova, Viktória Komorníková a Katarína Janošková. Výsledný čas 2:04.29 im stačil na celkové 7. miesto.

Polohové preteky 4x50 m mužov priniesli podobný scenár ako voľný štýl. Plavci UK nastúpili v rovnakom zložení ako v prvej disciplíne a s časom 1:45.65 sa znova umiestnili na 4. mieste. Na bronzovú medailu chýbalo 19 stotín.

Ženská polohová štafeta 4x50 m taktiež nevyšla podľa predstáv. Plavkyne UK skončili s časom 2:14.11 na 8. mieste.

Okrem týchto disciplín sa ešte plávali rozplavby zmiešanej štafety 4x50 m voľným štýlom. Štvorica plavcov Alexander Svetlik, Sylvester Bohač, Simona Mičudová a Natália Mackova skončili v najlepšej desiatke a postúpili tak do sobotňajšieho finále.

BASKETBAL

Ženské basketbalistky mali na programe jediný zápas, a to proti Austrálskej Univerzite v Kuvajte. Súperky sa však dozvedeli, že proti ním nastúpia odhodlané študentky UK pod vedením mladého a nádejného trénera Marka Mižička. Na zápas neprišli, a tak bolo vedenie turnaja nútené udeliť kontumačnú výhru naším hráčkam. Týmto tak basketbalistky zakončili svoje pôsobenie v skupine a predstavia sa v sobotu vo štvrťfinále, kde ich vyzve súper z Libanonu.

Muži basketbalisti dnes odohrali dva zápasy. Po včerajšej nešťastnej prehre si dnes napravili chuť, keď najprv porazili súperov z Kuvajtu 25-15 a v poobedňajšom zápase im padli za obeť Parížania, 47:15. Podobne ako ich ženské kolegyne postupujú do zajtrajšieho štvrťfinále.

FUTBAL

Futbalistov dnes čakal obzvlášť náročný program. V prvom zápase dňa sa predstavili proti alžírskej FSESG. Dážď a poveternostné podmienky podstatne sťažovali hru obom družstvám. Nakoniec sa však prejavila technická a fyzická dominancia hráčov UK, a tí tak brali tri body za výhru 2:1. Druhý zápas na premočenom a zničenom ihrisku nebol o nič ľahší. Húževnaté domáce družstvo stavilo na defenzívnu taktiku s jednoduchými odkopmi. Hráči UK dlho dobýjali súperov blok, no nakoniec zvládli streliť gól a vyhrali tak 1:0. Organizátori turnaja naplánovali štvrťfinálové stretnutie na dnes večer. V ňom sa UK stretla v derby zápase so slovenskou STU. V zápase dominovali naši futbalisti, no ani jednému tímu sa v základnom hracom čase nepodarilo streliť gól. Prišlo tak na pokutové kopy, v ktorých ukázali hráči UK pokoj a rozvahu a porazili STU 3:2 na penalty. Zajtra sa predstavia v semifinále proti AIX Marseille.

FUTSAL

Vždy skvele naladené ženské futsalistky dnes mali na pláne jeden skupinový zápas proti Univerzite v Záhrebe. V ňom zvíťazili rozdielom triedy, 4:1 a potvrdili tak prvé miesto v skupine. Následne odohrali aj štvrťfinálový zápas proti IESEG Lille. V ňom súperkám nedali absolútne žiadnu šancu a poslali tak Francúzky domov s poriadnou nádielkou 8:1. V semifinále narazia na pražskú ČTU.

„A“ tím mužov futsalistov v prvom zápase porazil domácu univerzitu 3:0 a získal tak prvé miesto v skupine. V osemfinále narazil náš tím na francúzskeho súpera HEI Lille. Vo vybičovanom zápase dokázali zverenci trénera Igora Remáka zvíťaziť 2:1 a v sobotu sa predstavia proti domácim vo štvrťfinále.

„B“ tím mužov futsalistov čakal náročný deň. V ostávajúcich dvoch skupinových zápasoch nastúpili najprv proti HIST, ktorým uštedrili debakel 10:1 a v poslednom zápase proti HEI Lille prehrali 0:2. Poobede sa predstavili v osemfinále proti domácej univerzite. V ňom však nedokázali zvíťaziť a po prehre 1:3 ukončili svoje pôsobenie na turnaji.

HÁDZANÁ

Hádzanárky UK po včerajších dvoch prehrách stále živili šancu na postup zo skupiny. V prvom zápase ich čakali súperky z Lille, ktorým uštedrili debakel 17:5. V zápase „o všetko“ taktiež nastúpili proti hráčkam z Francúzska. Na začiatku prehrávali po dvoch rýchlych góloch 0:2, no ukázali bojovného ducha a húževnatosť a zápas otočili. Konečný výsledok 9:7 znamenal postup do semifinále. V ňom odohrali kvalitné stretnutie proti AIX Marseille, no ani ich oduševnený výkon nestačil na finále. V zápase prehrali 10:7 a zajtra sa predstavia v zápase o bronzové medaile.

VOLEJBAL

Muži volejbalisti dúfali v pokračovanie víťazného ťaženia. To sa im aj podarilo keď v prvom (a jedinom) zápase porazili AIX Marseille 2:1 na sety. Predstavia sa tak vo štvrťfinále v ktorom ich vyzve pražská ČTU.

Po včerajšom dni voľna do zápasového kolobehu zasiahli aj ženské volejbalistky. Na programe mali tri zápasy a vo všetkých dokázali zdolať svojho súpera. V prvom zápase proti barcelonskej ESADE zvíťazili 2:0, v druhom porazili ESSCA Angers taktiež 2:0. Posledný zápas odohrali proti súperovi z Kuvajtu. Súpera porazili 2:0 na sety, pričom v tom prvom im nedovolili ani jeden bod a v tom druhom iba tri. Zajtra sa taktiež predstavia vo vyraďovacej fáze.

STOLNÝ TENIS

V mužskej kategórii mal Michal Bodík na programe dva zápasy a Michal Brablec jeden. Bodík prvý zo zápasov prehral 1:3, a v druhom teda hral o poslednú miestenku na postup zo skupiny. Ten už poľahky zvládol a vyhral 3:0. Druhý menovaný bol už jasný postupujúci a v poslednom zápase išlo len o víťaza skupiny. Zápas však nezvládol podľa svojich predstáv a prehral ho 1:3 na sety.

Dievčatá Henrieta Horníková aj Michaela Erdélska zvládli dnešné zápasy na jednotku. Prvá menovaná postúpila zo skupiny z druhého miesta, Erdélskej ani víťazstvo nestačilo na postup.

Vo vyraďovacej fáze dostal Michal Bodík možnosť pomstiť prehru spoluhráča zo skupiny, nakoľko mu žreb priradil víťaza jeho skupiny. Dobre rozohraný zápas však nedokázal dotiahnuť do konca a prehral najtesnejším možným spôsobom 2:3. V celkovom hodnotení skončil na 9-16. mieste. Michal Brablec zvládol prvý zápas vyraďovacej fázy na výbornú a svojmu súperovi nedal žiadnu šancu. Po víťazstve 3:0 si zabezpečil postup medzi najlepších osem. V druhom kole bol však nad jeho sily neskorší strieborný medailista, ktorému podľahol 0:3 a skončil teda na konečnom 5-8 mieste.

V ženskej kategórii Henrieta Horníková predvádzala naďalej skvelé výkony a vo štvrťfinále vyhrala 3:1. V semifinále nestačila na svoju súperku, ktorej podľahla 1:3 a išla bojovať o bronzovú medailu. Na výhru nad talentovanou Číňankou jej nestačil ani nadľudský výkon a po prehre 0:3 na sety skončila na 4. mieste.

Zajtra doobeda sú ešte na programe atraktívne zmiešané štvorhry, v ktorých sa hrá hneď K.O. systémom.

TENIS

Po včerajšom perfektnom štarte sa tenisti predstavili aj v druhom hracom dni. Filip Kucbel dokázal prvý zápas vyhrať 10:6, no v osemfinále mu to už nevyšlo podľa predstáv a tesne prehral 9:10. Miroslav Kleman sa po výhrach 10:7 a 10:8 predstavil vo štvrťfinále. V ňom prehral 2:10 a na turnaji tak končí. Mária Noviková svoj prvý zápas vyhrala 10:8, no v tom druhom štvrťfinálovom už nestačila na svojho súpera a po prehre 8:10 taktiež končí na turnaji. Jedinou postupujúcou v dvojhre je Laura Maluniaková, ktorá s prehľadom vyhrala oba svoje zápasy. Po výhrach 10:5 a 10:6 sa zajtra predstaví v semifinále.

ATLETIKA

Svoju premiéru na tohtoročnom podujatí a na medziuniverzitných MS vôbec zažili aj atléti. Z reprezentantov UK boli v akcii dvaja. Alexandra Zavadská po skvelom výkone obsadila v behu na 3000 m 2. miesto. V rovnakej disciplíne, iba v mužskom prevedení, nastúpil aj Miroslav Borovka. Ten po sebavedomom výkone nedal šancu žiadnemu zo súperov a s prehľadom vyhral beh na 3000 m. Všetci sa zajtra predstavia na zmiešanej bežeckej štafete.