Univerzity budú opäť pretekať na osemvesliciach na Dunaji

Historické preteky Univerzitná regata Bratislava sa stávajú tradíciou – druhý ročník sa uskutoční 3. mája 2014 na Námestí M. R. Štefánika pri nákupnom centre Eurovea. Kým slovenské univerzity tradíciu ešte len budujú, vo Veľkej Británii sa tento víkend uskutočnia preteky medzi Oxfordom a Cambridgeom už po 160. raz!


04. 04. 2014 07.30 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Preteky osemveslíc s posádkami študentov a zamestnancov troch  najväčších bratislavských univerzít – Univerzity Komenského, Slovenskej technickej univerzity a Ekonomickej univerzity prilákali minulý rok množstvo Bratislavčanov. Víťazom prvého ročníka sa stala posádka Univerzity Komenského. Obháji prvenstvo aj tento rok? Alebo sa tento raz presadí posádka zo Slovenskej technickej univerzity? Či prekvapí novou silnou zostavou Ekonomická univerzita? Odpoveď sa dozvedia diváci, ktorí prídu povzbudiť posádky počas druhého ročníka podujatia v sobotu 3. mája 2014 na námestie pri centre Eurovea.

Posádky Univerzitnej regaty odštartujú o 15.00 h poniže Devína, aby mali lode na rýchlej rieke dosť času „zrovnať sa“ na spoločný štart. Ich súboj budú môcť diváci sledovať na obrazovke pri Eurovei vďaka kamerám na sprievodnej lodi a na reštaurácii UFO na Novom Moste. Napínavé finále bude možné najlepšie pozorovať naživo z brehu Dunaja pri Eurovei.

„Pevne verím, že minuloročná víťazná trofej, ktorá je putovnou výhrou, zostane i naďalej na svojom čestnom mieste u nás na univerzite,“ povedal Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského v Bratislave.

„Keďže minulý ročník bol prvým ročníkom pretekov, je správne, že vyhrala najväčšia slovenská univerzita – Univerzita Komenského. Tento rok však posádka Slovenskej technickej univerzity  urobí všetko preto, aby získala trofej víťaza,“ povedal rektor STU Robert Redhammer.

Univerzitná regata 2014 sa rovnako ako minulý rok koná pod záštitou primátora Bratislavy Milana Ftáčnika.  

Okrem pretekov osemveslíc na Dunaji si študentské družstvá aj tejto rok zmerajú sily vo veslovaní na trenažéroch - v Malej regate a pribudnú zápasy v minifutbale. Do týchto súbojov sa zapoja aj tímy z ďalších bratislavských vysokých škôl: Vysokej školy výtvarných umení, Vysokej školy múzických umení, Slovenskej zdravotníckej univerzity, Akadémie policajného zboru, Paneurópskej vysokej školy a Vysokej školy ekonómie a manažmentu verejnej správy v Bratislave.

Súboje študentov na veslárskych trenažéroch sa začnú na Námestí M. R. Štefánika už dopoludnia. Rovnako aj zápasy minifutbalových družstiev na ŠD Mladá Garda. Od 13.00 h sa na Námestí M. R. Štefánika začne kultúrny program škôl. Predstavia sa vysokoškolské súbory Technik Slovenskej technickej univerzity, Gymnik Univerzity Komenského a Ekonóm Ekonomickej univerzity. Tanečné predstavenie chystá opäť aj Vysoká škola múzických umení. A do programu sa zapoja aj ďalšie vysoké školy.

O 16.00 h si najrýchlejšia posádka Univerzitnej regaty prevezme víťaznú trofej - putovný pohár s motívom Bratislavy a osemveslice od akademického sochára Milana Lukáča z Fakulty architektúry STU.  Po Veľkej regate si ceny prevezmú aj víťazi Malej regaty a minifutbalisti.  Od dnešného dňa až do 20. apríla sa môžu študentské tímy prihlasovať na stránke www.univerzitna-regata.sk do Malej regaty a minifutbalu.

Víťazný tím prvého ročníka Univerzitnej regaty 2013 - s rektorom UK prof. K. Mičietom

Víťazi z UK v cieli

Univerzitná regata 2013