Detskú Univerzitu Komenského otvoril prvou prednáškou predseda NR SR

Bratislava 1. júla 2015: Trinásty ročník populárnej Detskej Univerzity Komenského (DUK), ktorú dodnes absolvovalo už viac ako 4000 študentov, sa dnes začal imatrikuláciou a prvou prednáškou v Aule UK. Na slávnostnej imatrikulácii nechýbal ani prvý prednášajúci – predseda Národnej rady SR Ing. Peter Pellegrini, ďalej minister školstva, vedy, výskumu a športu Juraj Draxler, MA, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ing. Pavol Frešo, starosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Mgr. Radoslav Števčík a, samozrejme, predstavitelia UK a riaditeľ Divadla Aréna Mgr. art. Juraj Kukura.


„Som veľmi rád, že ste sa rozhodli pre to najlepšie, čo vám prázdniny ponúkajú: nové poznatky s množstvom odpovedí na vaše zvedavé otázky, nové zážitky a kamarátstva a tiež veľa zábavy,“ prihovoril sa najmenším študentom rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

Minister školstva Juraj Draxler z vlastnej skúsenosti vie, že: „Pre učiteľa je najkrajšie, keď vidí, že má zvedavých žiakov, ktorí majú túžbu objavovať svet a jeho zázraky. Verte mi, že je rozhodne príjemnejšie stáť pred triedou, kde každý žiak má zaujímavé otázky. Počul som, že práve študenti DUK sú takí.“

Svoje potešenie z projektu neskrýval predseda BSK Pavol Frešo: „Pre mňa je úžasné, ako je možné, že deň po tom, ako ste si prevzali vysvedčenia, sa zase naplní táto aula všetkými tými z vás, ktorí sa chcú ďalej vzdelávať.“

„Včera ste boli ešte žiaci a z večera do rána ste sa stali študentmi DUK. Verím, že táto univerzita si vás získa tak, ako si získala vašich predchodcov,“ povzbudil deti starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Radoslav Števčík.

Riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura na otvorení povedal: „Chcem len zagratulovať vám a vašim rodičom k tomuto rozhodnutiu venovať toto leto vzdelaniu a ceste k novej silnej slovenskej elite.“

Hlavnými organizátormi DUK sú Univerzita Komenského v Bratislave a Divadlo Aréna. Po slávnostnej imatrikulácii nových 345 študentov nasledovala prednáška Ing. Petra Pellegriniho s názvom: „Prečo je predseda Národnej rady SR druhý muž v štáte?“.

Poznaniachtivým študentom priblížil, že predseda parlamentu reprezentuje parlament ako inštitúciu parlamentnej demokracie, ľudí, ktorí boli zvolení vo voľbách. Bez tejto väčšiny v parlamente by nemohla fungovať ani vláda. „Prezident, predseda parlamentu a pán premiér sú traja najvyšší ústavní činitelia v krajine a je dôležité, aby medzi nimi bola dobrá nálada a spolupráca. Lebo len vtedy to môže fungovať. Každý musí mať nejakú moc v rukách a navzájom sa treba kontrolovať,“ vysvetlil P. Pellegrini. Po prednáške sa deti mohli ako vždy spýtať na to, čo ich zaujíma.

Bližšie informácie o prednáške i celom 13. ročníku Detskej Univerzity Komenského nájdete v septembrovom čísle Našej univerzity.