Detská Univerzita Komenského už po trinásty raz

Bratislava 19. júna 2015: Univerzita Komenského v Bratislave a Divadlo Aréna pripravujú už 13. ročník dennej letnej univerzity pre deti vo veku od 9 do 14 rokov a súčasne 5. ročník on-line štúdia. Informovali o tom organizátori na dnešnej tlačovej konferencii v priestoroch Divadla Aréna.


Detská Univerzita Komenského (DUK), ktorá vznikla v roku 2003, privíta aj počas tohto leta približne 340 detských študentov. Každú prázdninovú stredu budú objavovať nové témy formou vysokoškolských prednášok, samozrejme, prispôsobených detskému poslucháčovi.

Detská Univerzita Komenského odštartuje v stredu 1. júla 2015 o 11.00 hod. v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou. Študenti tu dostanú svoje prvé univerzitné indexy. Po imatrikulácii ich čaká úvodná prednáška o tom, prečo je predseda NR SR druhý muž v štáte - v podaní Ing. Petra Pellegriniho, predsedu Národnej rady Slovenskej republiky.

Pre študentov DUK je počas júla a augusta pripravených spolu 9 prednášok, ktoré sa budú snažiť zodpovedať otázky o tom, prečo je divadlo iné ako film a televízia, prečo je cukor jed či prečo nevieme žiť bez včiel.

„Najväčšou devízou tohto projektu je jeho kvalita, nielen po tematickej a obsahovej stránke, ale aj organizačnej. Osobitne ma teší, že kvalita našej letnej detskej školy nielenže zostáva, ale sa aj zvyšuje,“ uviedol na tlačovej konferencii rektor Univerzity Komenského prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD. Riaditeľ Divadla Aréna Mgr. art. Juraj Kukura dodal: „Detská univerzita je druhý dôvod v mojom živote, prečo mi je smutno, že nie som dieťa. Mojou najobľúbenejšou prednáškou bude tento rok Prečo krava bučí a kohút kikiríka.“

Cyklus prednášok doplnia aj tento rok bohaté sprievodné podujatia a workshopy. K tradičným aktivitám patria kariérny a hip-hopový workshop, exkurzie a tvorivé dielne v Slovenskej národnej galérii, Slovenskom národnom múzeu a v Slovenskej filharmónii či výlet loďou do galérie Danubiana. Malí študenti tiež budú môcť navštíviť priestory Slovenskej armády v Nitre a v Kuchyni, školu v prírode na Planinke, ako aj výrobný závod Volkswagen. Vysokému záujmu detí sa už tradične teší Hodina otázok a odpovedí v parlamente. Novinkou v aktuálnom ročníku je workshop kreatívneho využitia papiera.

Počas uplynulých dvanástich ročníkov absolvovalo DUK už 3 685 študentov.

Bližšie informácie: Detská Univerzita Komenského