Univerzita Komenského a Divadlo Aréna pripravujú 12. ročník Detskej Univerzity Komenského

V Bratislave 10. júna 2014: Zástupcovia organizátorov Detskej Univerzity Komenského na dnešnej tlačovej konferencii na pôde Divadla Aréna avizovali 12. ročník letnej univerzity pre deti vo veku od 9 do 14 rokov. Aj tento rok počas letných prázdnin prinesie Detská Univerzita Komenského približne 360 malým študentom šancu objavovať nové témy formou vysokoškolských prednášok. Medzi prednášajúcimi budú tradične aj odborníci Univerzity Komenského v Bratislave (UK).


10. 06. 2014 12.20 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Detská Univerzita Komenského odštartuje v stredu 2. júla 2014 o 8.30 hod. v Aule Univerzity Komenského slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora UK Karola Mičietu a riaditeľa Divadla Aréna Juraja Kukuru. Študenti tu dostanú aj svoje prvé univerzitné indexy. Úvodnej prednášky na tému "Prečo Európa?" sa zhostí podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Pre študentov Detskej Univerzity Komenského je počas leta pripravených deväť prednášok. Dozvedia sa na nich odpovede na otázky ako: "Prečo klavír hrá?", "Prečo sme Slováci a nie trebárs Hotentoti?" či "Prečo neplávame ako ryby?". Cyklus prednášok je i tento rok obohatený o dobrovoľný program - sprievodné podujatia a workshopy. K tradičným aktivitám patrí kariérny, architektonický a hip-hopový workshop, exkurzie a tvorivé dielne v Slovenskej národnej galérii, Slovenskom národnom múzeu, Slovenskej filharmónii alebo výlet loďou k Danubiana Meulensteen. Malí študenti môžu navštíviť armádne priestory v Kuchyni na Záhorí, školu v prírode v chránenej oblasti Planinka či výrobný závod Volkswagen. Vysokému záujmu sa tradične teší Hodina otázok a odpovedí v parlamente. Novinkami v aktuálnom ročníku sú exkurzia v Národnej banke Slovenska a prehliadka najstaršej mincovne v Kremnici.

"Detská Univerzita Komenského ponúka deťom priestor na plnohodnotné využitie leta a navyše dokáže deti aj inšpirovať pri ich ďalšom študijnom či kariérnom smerovaní," uviedol rektor UK K. Mičieta.

Paralelne s Detskou Univerzitou Komenského prebieha aj jej on-line forma, ktorú môžu využiť malí študenti z celého Slovenska, ktorí nemajú možnosť zúčastniť sa na tejto letnej škole osobne. Zaujímavosťou je, že v minulom roku sa prihlásili slovenskí študenti dokonca aj z Francúzska a USA.

Na 12. ročník dennej formy Detskej Univerzity Komenského je k dnešnému dňu registrovaných 285 detí a na on-line formu sa doposiaľ prihlásilo 110 malých študentov. Na posledné voľné miesta je možné prihlásiť sa prostredníctvom stránky www.duk.sk.

Foto: OVV