Botanická záhrada UK privíta už dvadsiatu „Kaktusársku jar“

Bratislava, 6. júna 2014: V Botanickej záhrade Univerzity Komenského v Bratislave (BZ UK) sa uskutoční od piatka 13. júna do nedele 15. júna 2014 tradičné podujatie organizované BZ UK a Klubom Nobilis Bratislava - „Kaktusárska jar“. Výstava predstaví návštevníkom širokú škálu takmer 600 druhov rastlín, kaktusov a sukulentov, ktoré odborníci vybrali spomedzi celkového počtu viac ako 3000 známych druhov.


06. 06. 2014 13.39 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Kaktusárska jar ponúkne aj druhý rozmer - medzinárodné sympózium, na ktorom kaktusári priblížia verejnosti svoje poznatky i zážitky z ciest za kaktusmi. Návštevníkov budú na ploche približne 40 m2 lákať kaktusy a sukulenty výnimočných tvarov tela, tŕňov či kvetov. Tiež sa tu budú môcť dozvedieť viac o náročnosti a podmienkach pestovania kaktusov (od mrazuvzdorných až po kaktusy trópov).

„Medzinárodné sympózium a samotná výstava budú zaujímavými a hodnotnými prezentáciami nádherných druhov kaktusov a rastlín, medzi ktorými možno nájsť napríklad aj 55-ročný exemplár pochádzajúci zo stredného Mexika - Echinocactus grusonii,“ uviedol riaditeľ BZ UK RNDr. Jaroslav Bella.

Krajinami pôvodu vystavených kaktusov a iných sukulentných rastlín sú Kanada, Kalifornia, Texas, Arizona, Mexiko, Peru, Bolívia, Čile, Argentína, ale i Afrika. Výstava ponúkne laickej verejnosti informácie z prvej ruky a v predajnej časti si z prebytkov rastlín budú môcť vybrať začínajúci kaktusári i odborníci.

„O úspechu Kaktusárskej jari svedčí i to, že sa pravidelne koná už dve desaťročia. Verím, že i tento ročník nám ponúkne nové zaujímavé poznatky a predstaví posledné novinky zo sveta kaktusov a sukulentov,“ pozýva na podujatie rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD.

Foto: BZ UK