Detskú Univerzitu Komenského otvoril prvou prednáškou minister zahraničných vecí

Bratislava 2. júla 2014: V Aule Univerzity Komenského v Bratislave sa dnes uskutočnila imatrikulácia a prvá prednáška 12. ročníka Detskej Univerzity Komenského (DUK). Na slávnostnej imatrikulácii nechýbali ani prvý prednášajúci tohto ročníka DUK - podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR JUDr. Miroslav Lajčák, generálny riaditeľ sekcie vysokých škôl Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR prof. Ing. Peter Plavčan, CSc., podpredseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Ing. Martin Berta, CSc., či starostka bratislavskej mestskej časti Staré Mesto PhDr. Tatiana Rosová.


02. 07. 2014 10.35 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., sa malým poslucháčom prihovoril slovami: "Verím, že sme pre vás pripravili dostatočne atraktívnu a zaujímavú kopu informácií a odpovedí na otázku PREČO a že v hľadaní odpovedí na svoje zvedavé otázky budete pokračovať aj po skončení našej letnej univerzity."

"Vidím tu množstvo tvárí, ktoré dychtivo čakajú na prázdniny, ale nie preto, aby nič nerobili, ale aby sa niečo nové dozvedeli," prihovorila sa deťom starostka mestskej časti Bratislava-Staré Mesto T. Rosová a dodala: "Vzdelanie je poklad, ktorý vám nikto nikdy nevezme."

Detskú Univerzitu Komenského ocenil aj podpredseda BSK M. Berta: "Je to vynikajúca forma propagácie vzdelania." Zástupca ministerstva P. Plavčan uviedol: "Keby som nemal pracovné povinnosti, veľmi rád by som sa išiel s vami pozrieť na všetky miesta, ktoré máte v programe na tento rok."

Po slávnostnej imatrikulácii nových študentov 12. ročníka detskej letnej školy, ktorej hlavnými organizátormi sú Univerzita Komenského v Bratislave a Divadlo Aréna, nasledovala prvá prednáška. Odpoveď na otázku "Prečo Európa?" poskytol minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák. Malým poslucháčom priblížil vznik Európskej únie, jej menu, hymnu, vlajku či spoločné pravidlá a štandardy. "Európska únia je ako jedna veľká rodina, občas ale ako talianska rodina," povedal minister Lajčák. Ako však dodal: "Vždy musíme nájsť spoločnú reč."

Po prednáške nasledovali zvedavé otázky malých študentov, z ktorých jedna ministra i prekvapila: "Nerozmýšľali ste nad tým, že by ste kandidovali za prezidenta SR?".


Bližšie informácie o prednáške i celom 12. ročníku Detskej Univerzity Komenského nájdete v septembrovom čísle Našej univerzity.

Slávnostná imatrikulácia malých poslucháčov 12. ročníka Detskej Univerzity Komenského

Pre takmer 340 malých zvedavcov je pripravené leto plné zaujímavých prednášok a atraktívneho sprievodného programu.

"Prečo Európa?" - to bola prvá prednáška 12. ročníka DUK v podaní podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR M. Lajčáka.

Foto: Vladimír Kuric

Viac fotografií na www.facebook.com/Comenius.University