Zlato z Univerzitnej regaty 2015 opäť v rukách UK

Bratislava 25. apríla 2015: Univerzita Komenského v Bratislave (UK) dnes opäť obhájila predošlé dve prvenstvá v súboji slovenských univerzitných osemveslíc na Dunaji. Na treťom ročníku Univerzitnej regaty Bratislava aj tento rok prekonala osemveslicu Slovenskej technickej univerzity. Pod víťazstvo sa podpísal tím vedený Michalom Clementisom. Tím UK si tak už po tretíkrát prevzal aj putovnú trofej.


Okrem víťazstva v tzv. Veľkej regate si Univerzita Komenského vybojovala aj zlato vo finále tzv. Malej regaty, t. j. v súťaži 4-členných družstiev na veslárskych trenažéroch. Z víťazstva sa tešil tím s názvom Smažáčik z Fakulty telesnej výchovy a športu UK.

Súčasťou Univerzitnej regaty bol aj Deň bratislavských vysokoškolákov. Najväčšia slovenská univerzita si pripravila zaujímavý program aj pre návštevníkov nákupného centra Eurovea, v ktorom mala prezentačný stánok. Počas celého dňa tu čakali na malých i veľkých súťaže, vedomostné otázky či krížovky, samozrejme, spojené s odmenami za správne odpovede.

Popoludnie v stánku UK patrilo vedeckým prezentáciám. Astronóm prof. RNDr. Vladimír Porubčan, DrSc., predstavil meteority Košice a Rumanová, ktoré mohli návštevníci exkluzívne i vidieť a dokonca i chytiť do ruky. Meteorit Košice z roku 2010 je vzácnym prípadom pádu meteoritu na Slovensko so známou dráhou. Meteorit Rumanová je nálezom starého meteoritu pri obci Rumanová, ktorý tam ležal po svojom páde viac ako 12 000 rokov. Je jediným nájdeným meteoritom v 20. storočí na našom území. Tí, ktorí zavítali do stánku UK, sa dozvedeli viac aj o robotoch a umelej inteligencii – taktiež od odborníka z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK - Mgr. Pavla Petroviča, PhD.

Antropológovia z Prírodovedeckej fakulty UK na čele s RNDr. Michaelou Dörnhöferovou, PhD., si pre zvedavých bádateľov priniesli kosti človeka. Záujemcovia, ktorých bolo nemálo, sa mohli dozvedieť, koľko kostí má človek v tele a ako dômyselne sú pospájané. Tiež mohli získať nové poznatky o odlišnostiach ľudských kostí a kostí zvierat, ale aj zistiť, na základe akých znakov možno odhadnúť pohlavie a vek jedinca.

Univerzita Komenského prispela aj do kultúrneho programu – vystúpením folklórneho súboru Gymnik, ktorý pôsobí už polstoročie na Fakulte telesnej výchovy a športu UK.

„Teší ma, že naši chlapci obhájili aj tento rok prvenstvo z predošlých dvoch ročníkov, k čomu im blahoželám,“ povedal rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD. „Na svoje si určite prišli aj tí, ktorí zavítali do nášho stánku v obchodnom centre, kde mali možnosť dotknúť sa vedy - v pravom slova zmysle, keďže tu na nich čakali úlomky meteoritov, kosti i robot,“ dodal rektor UK.

Viac fotografií nájdete na Facebooku UK.