UK na Univerzitnej regate 2015: súboj osemveslíc na Dunaji, meteority, roboti i kosti

Bratislava 17. apríla 2015: Univerzita Komenského v Bratislave (UK) nebude chýbať ani na treťom ročníku Dňa bratislavských vysokoškolákov a Univerzitnej regaty Bratislava, ktoré sa uskutočnia v sobotu 25. apríla 2015 v bratislavskom nákupnom centre Eurovea na nábreží Dunaja.


Tím Univerzity Komenského si zmeria sily v súboji osemveslíc na Dunaji – v tzv. Veľkej regate, v ktorej bude obhajovať zlato z predošlých dvoch ročníkov (začiatok pretekov o 15.00 hod., vyhodnotenie o 17.00 hod.). Novinkou tohto ročníka je medzinárodná účasť – zápoliť tu budú aj vesliari z Rakúska a Maďarska. Študenti Univerzity Komenského si zasúťažia aj v súboji na veslárskych trenažéroch (tzv. Malá regata).

Najväčšia slovenská univerzita si pripravila zaujímavý program aj pre návštevníkov nákupného centra, v ktorom bude mať prezentačný stánok. Dopoludnia tu čakajú na malých i veľkých súťaže, vedomostné otázky či krížovky, samozrejme, spojené s odmenami za správne odpovede.

Popoludnie v stánku UK bude patriť vedeckým prezentáciám. Astronóm prof. RNDr. Vladimír Porubčan, DrSc., predstaví meteority Košice a Rumanová, ktoré budú môcť návštevníci exkluzívne i vidieť (12.00 – 14.30 hod.). Meteorit Košice z roku 2010 je vzácnym prípadom pádu meteoritu na Slovensko so známou dráhou. Meteorit Rumanová je nálezom starého meteoritu pri obci Rumanová, ktorý tam ležal po svojom páde viac ako 12 000 rokov. Je jediným nájdeným meteoritom v 20. storočí na našom území. Tí, ktorí zavítajú do stánku UK, sa dozvedia viac aj o robotoch a umelej inteligencii – taktiež od odborníka z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK - Mgr. Pavla Petroviča, PhD.

Antropológovia z Prírodovedeckej fakulty UK na čele s RNDr. Michaelou Dörnhöferovou, PhD., si (v čase 14.30 – 17.00 hod.) pre zvedavých bádateľov prinesú kostru človeka, aby na nej mohli ukázať, koľko kostí má človek v tele a ako dômyselne sú pospájané. Na ďalších kostiach a fragmentoch kostí budú môcť návštevníci skúmať odlišnosti ľudských kostí a kostí zvierat, rozdiely medzi kosťami detí a dospelých jedincov, ale aj zistiť, na základe akých znakov možno odhadnúť pohlavie a vek jedinca.

Univerzita Komenského prispeje aj do kultúrneho programu – vystúpením folklórneho súboru Gymnik (14.30 - 15.00 hod.), ktorý pôsobí už polstoročie na Fakulte telesnej výchovy a športu UK.

„Verím, že aj na tomto ročníku Univerzitnej regaty ukážeme návštevníkom kvalitný súboj osemveslíc na Dunaji. Samozrejme, držím palce našim chlapcom, aby sa aj tento rok postavili na najvyšší stupienok víťazov,“ hovorí s úsmevom rektor UK prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., ktorý pozýva aj do prezentačného stánku UK v nákupnom centre: „Návštevníci sa majú na čo tešiť. Naši odborníci im umožnia dotknúť sa vedy – v pravom slova zmysle. Čakajú na nich úlomky meteoritov, kosti i roboti.“