Základná IT výbava každého prváka

Čaká vás prvý rok v pozícii vysokoškoláka na Univerzite Komenského v Bratislave? Predstavujeme vám niekoľko užitočných nástrojov a webových stránok, ktoré sa stanú každodennou súčasťou vášho študentského života.


Univerzitný web

Najnovšie informácie z diania na univerzite, udalosti, zaujímavé články, ale hlavne jednoduchý spôsob získania informácií z jednotlivých fakúlt. Všetky dôležité informácie na jednom mieste vám prináša univerzitný web https://uniba.sk/.

Univerzitný login a heslo

Spolu s rozhodnutím o prijatí na štúdium ste dostali aj svoje jedinečné prihlasovacie údaje. Tie vám počas celého štúdia poslúžia ako kľúč takmer ku všetkým elektronickým službám a nástrojom, ktoré budete využívať. Stratili či zabudli ste ich? Nevadí, návod, ako zistiť svoje prihlasovacie údaje, či ako si zmeniť heslo na zapamätateľnejšie, nájdete na webe https://uniba.sk/heslo.

Akademický informačný systém AiS

Zápis predmetov, tvorba rozvrhu, prihlasovanie sa na skúšky aj hodnotenia predmetov – to všetko ponúka tento elektronický prehľad vášho štúdia. Dizajn tohto systému je predmetom rôznych žartov, ale starší študenti vám potvrdia, že ikona bežca je určite lepšou voľbou než večné vystávanie v radoch pred študijným oddelením ako kedysi. Ak budete potrebovať radu, užitočné návody nájdete na tejto adrese.

Univerzitný mail a Office365

Spolu so statusom študenta na našej univerzite automaticky získavate aj unikátnu e-mailovú adresu, ktorá je jediným oficiálnym online komunikačným kanálom medzi vami a univerzitou. Môžete sa tak jednoducho spojiť s vyučujúcimi, spolužiakmi, študijnou referentkou alebo ubytovacím oddelením.

Jednoduchý návod na prihlásenie, ale aj výhody používania univerzitnej e-mailovej adresy nájdete aj v našom článku.

Okrem e-mailu získate aj prístup k službám balíka Office365. Word, Excel či PowerPoint si zadarmo môžete nainštalovať až do piatich zariadení. Postup, ako získať váš balík, nájdete na webe uniba.sk/office365 .

MS Teams

Vďaka spomínanému balíku Office 365 môžete využívať aj MS Teams. Hrdina online výučby, ktorý sa počas globálnej pandémie stal ideálnym partnerom študentov a vyučujúcich, je nástroj na konferenčné video-hovory. Pedagógovia ho využívajú najmä na online prednášky či na online ústne skúšanie. Pre používateľov je jednoduchý a intuitívny, no ak by ste počas jeho používania predsa len mali problém, na webovej stránke https://uniba.sk/elearning k nim nájdete jednoduché návody na použitie. Mimochodom, vedeli ste, že vďaka MS Teams prebehli aj historicky prvé online štátnice?

Moodle

Univerzitný elektronický systém určený na online výučbu, ktorý používajú niektorí vyučujúci. Kurzy si v ňom viete vyhľadať, alebo vám vyučujúci pošle pozvánku. Okrem učebných materiálov a úloh od vyučujúcich môžete do Moodle nahrávať vypracované zadania, seminárne práce, vypĺňať testy a ankety. Tiež si tam nájdete hodnotenia predbežných testov alebo odovzdaných zadaní. Viac informácií nájdete na https://uniba.sk/elearning.

EDUROAM

Automatické Wi-fi pripojenie na univerzitách a vysokých školách vo viac než 100 krajinách sveta? To nie je sci-fi, umožňuje to medzinárodný projekt podpory mobility a roamingu EDUROAM. Jeho základnou myšlienkou je umožniť študentom a akademickým pracovníkom pripojiť sa do počítačovej siete v inej akademickej inštitúcii bez toho, aby sa museli niekde registrovať alebo získavať prístupové údaje. Stačí sa raz prihlásiť a môžete si užívať bezplatný a bezpečný prístup na internet.

Prístupový kód zistíte na: uniba.sk/pristupovykod.

Viac informácií a podrobný postup nastavenia nájdete na: uniba.sk/wifi

Do všetkých ostatných spomínaných IT nástrojov sa dostanete pomocou prihlasovacieho mena a hesla, ktoré sme spomínali v úvode článku. Prečítali ste si podrobne návody, skúsili ste už všetko a stále to nefunguje tak ako má? Stačí sa obrátiť na naše Centrum podpory informačných technológií, ktoré je k dispozícii aj počas víkendov.

Vaša uniba

Máte dosť učenia a potrebujete svoju pamäť využívať inak, než na zapamätanie si všetkých návodov, webov, prihlasovacích údajov? Najčastejšie používané nástroje a služby a relevantné informácie k nim nájdete jednoducho a pokope na https://moja.uniba.sk/ .