UK s diskusným stanom a projektom ECOmenius na Pohode 2024

Univerzita Komenského sa cez projekt ECOmenius už dlhodobo spolupodieľa na zelenšej Pohode. V rámci projektu vysvetľujú dobrovoľníci na festivale, ako lepšie separovať odpad. Edukačný rozmer majú aj workshopy a inšpiratívne prednášky a debaty v univerzitnom stane. Tento rok sa návštevníci stanu dozvedia o neviditeľnom Aspergerovom syndróme i prehliadanej komunálnej politike. Samo Kováčik porozpráva o cestovaní v čase i o guľatosti zeme a kariérová poradkyňa usmerní nerozhodných. Debatovať sa bude aj o suburbanizácii Bratislavy, reforme verejnej správy, zákonitostiach maľby a estetike matematiky a hovoriť sa bude sa aj o ochrane mäkkých cieľov a bezpečnosti na školách.


Piatok 12. júla 

11.15 – 11.45: Predmestie alebo dedina? Suburbanizácia v zázemí Bratislavy  

V zázemí Bratislavy pribudlo viac ako 50-tisíc bytov a populácia sa zväčšila o takmer 100-tisíc obyvateľov. To je ako keby sa celý Prešov presťahoval k Bratislave. Čo sa deje v okolí nášho hlavného mesta a aké dôsledky prináša takáto rozsiahla premena pre našu spoločnosť? Vytvárame moderné predmestia alebo len novú podobu vidieka? Aj o tom porozpráva geograf - a mimochodom aj autor mnohých skvelých fotografií z Pohody - Martin Šveda. 

Hosť:  Martin Šveda

 

12.00 – 12.30: Komunálna politika – fascinujúci svet so zásadným vplyvom na náš každodenný život  

Keď sa povie politika, mnohí si okamžite predstavia parlament, vládu či prezidenta, prípadne medzinárodných lídrov. V tomto smere je komunálna politika pomerne prehliadanou oblasťou. Má pritom bezprostredný vplyv na náš každodenný život. Akú rolu má jej úroveň v moderných demokraciách? Aké náročné je politické súperenie na komunálnej úrovni? V čom spočívajú špecifiká komunálnej politiky u nás v porovnaní s ďalšími krajinami Európy?  Aj o tom porozpráva v stane UK politológ Daniel Klimovský. 

Hosť:  Daniel Klimovský

  

13.45 – 14.15: Maľba a krása matematiky  

Matematička Alexandra Dyalee získala za svoju umeleckú tvorbu viaceré medzinárodné ocenenia. V tvorbe prepája maľbu s matematickými formuláciami. Ako sama vraví, nielen maľbu, no aj akékoľvek iné umenie, vrátane matematiky, je možné vytvoriť pohľadom na ten najobyčajnejší moment. Počas prednášky vám Alexandra ukáže, ako na to. Budete si tak môcť skúsiť, čo dokážete z prítomného okamihu vyťažiť jedine vy. Na záver vás cez ukážky svojej tvorby prevedie procesom pozerania sa na svet optikou umenia a matematiky .  

Hostka:  Alexandra Dyalee  

  

14.30 – 15.00: Bezpečnosť na školách  

Po tragickom útoku na Univerzitu Karlovu v Prahe v decembri minulého roku sa aj na Slovensku rozbehla diskusia o ochrane tzv. „ mäkkých cieľov“. Nie je to len virtuálna hrozba, ktorú poznáme skôr z amerických filmov? Ako sa slovenské školy (a ministerstvo školstva) pripravujú na bezpečnostné incidenty? Kam sme sa v uvažovaní o hrozbách na slovenských školách posunuli za pol roka?  A čo robí pre ochranu svojich študentov Univerzita Komenského?   

Hostia: Branislav Tichý a Martin Královič  

  

16.30 – 17.00: Ako vieme, že je Zem guľatá?  

Ako sme prišli na to, že Zem je guľatá? Od starovekých gréckych experimentov až po dnešné satelitné snímky a technológie. Preskúmame, ako veda postupne odhalila pravdu o tvare našej planéty a možno aj to, prečo niektorých dôkazy nedokážu presvedčiť.  

Hosť: Samuel Kováčik

  

Sobota 13. júla 

11.15 – 11.45: Kde sme a kam smerujeme?  
(Pohľad na Slovensko prostredníctvom geolokačných údajov z mobilnej siete) 

Náš každodenný život je čoraz dynamickejší. Flexibilný pracovný čas, práca z domu či práca v priemyselných a biznis centrách – to všetko ovplyvňuje denný režim obyvateľov a ich priestorovú koncentráciu. Využitie mobilnej komunikácie vytvára nové príležitosti pre sledovanie týchto fenoménov. Kde sa ľudia koncentrujú počas dňa a počas noci? Kam dochádzame do práce a školy? Kde trávime víkendy? To všetko vieme modelovať s využitím geolokačných údajov mobilnej siete.  

Hosť:  Martin Šveda

 

12.00 – 12.30: Reforma verejnej správy – potrebujeme ju, alebo nie?  

Reforma verejnej správy je občas považovaná za fantómovú reformu. Mnohí ju spomínajú, mnohí dokonca upozorňujú na jej potrebu, no keď sa začne rozprávať o jej konkrétnejších kontúrach, len málo ľudí má o nej reálnu predstavu. Tvorba a výkon verejných politík v praxi často podlieha náladám politikov. Ich zásahy sú častokrát reakciou na nejaký konkrétny prípad a v konečnom dôsledku tak vedú k tomu, že administratívny systém sa stáva pomalším, menej zrozumiteľným či efektívnym. Čo si máme predstaviť pod reformou verejnej správy? Prečo aktuálny systém zaostáva za potrebami praxe? Prečo si vlády s touto reformou nevedia rady? Ako by sme mali postupovať? 

Hosť: Daniel Klimovský  

 

13.45 – 14.15: Život s Aspergerom: Čo znamená "myslieť inak"?  

Počuli ste už mená ako Elon Musk, Bill Gates, alebo Hans Christian Andresen?  Okrem výnimočného nadania ich spája Aspergerov syndróm. Ten je častokrát sprevádzaný problémami v oblasti sociálnej interakcie a komunikácie, emocionálne neprimeraným správaním, no niekedy aj s nadpriemerne vysokým intelektom a s tým spojenými mimoriadnymi výsledkami. O živote so tzv. „syndrómom čudákov“ či „neviditeľnou diagnózou“ nám porozpráva Alexandra Dyalee. 

Hostka: Alexandra Dyalee  

 

14.30 – 15.00: Je OK nevedieť, čo ďalej.  

Sú ľudia, ktorí od detstva vedia, čo chcú v živote robiť a kým chcú byť, no mnohí z nás v sebe tieto otázky riešia počas celého života. O našom budúcom smerovaní a nových pohľadoch na túto tému porozpráva psychologička a kariérová poradkyňa Dominika Volek. Okrem ponúkne viaceré praktické tipy, ako aj možnosť otestovať sa či v krátkosti konzultovať svoje osobnostné predpoklady pre budúcu kariéru. 

Hostka: Dominika Volek

  

16.30 – 17.00: Dá sa cestovať v čase?  

Čo nám chýba na to, aby sme dosiahli to, čo nám sľubujú všetky tie sci-fi filmy, knihy a príbehy? Samo Kováčik vás zavedie do sveta cestovania v čase z pohľadu vedy. Či už ide o veľké skoky do budúcnosti alebo minulosti, dôsledky na slobodnú vôľu či paradoxy, ktoré cestovanie v čase prináša. 

Hosť: Samuel Kováčik