UK navštívila Lola Cabrillana, španielska spisovateľka a porotkyňa Roma Spririt
Lola Cabrillana, vlastným menom María Dolores Flores Padilla, je španielska učiteľka, spisovateľka a aktivistka, ktoré sa vo svojej práci akcentuje tému rómskej identity a sociálnej spravodlivosti. Tento rok sa stala členkou medzinárodnej odbornej poroty, ktorá rozhoduje o laureátoch ocenenia Roma Spirit. Pri tejto príležitosti nedávno navštívila Bratislavu a zamierila aj na Filozofickú fakultu UK, kde študentom a študentkám španielskeho jazyka predstavila svoj román La maestra gitana (Rómska učiteľka) a porozprávala aj o svojom živote a tvorbe.
„Nie je možné milovať to, čo nepoznáš,“ povedal malej Lole otec, keď nikto z pozvaných spolužiakov neprišiel na jej oslavu 8. narodenín kvôli jej rómskemu pôvodu. Lola Cabrillana bola v diskusii so študentami osobná. Dodnes si na tento odkaz pamätá a vychádza z neho pri všetkých aktivitách, ktorým sa venuje.
Po štúdiu špeciálnej pedagogiky a predškolskej výchovy zakotvila v školstve, kde sa pohybuje už viac ako 20 rokov a spolupracovala na projektoch na podporu čítania v rodnej Andalúzii. Jej prístup k vzdelávaniu sa zameriava na integráciu a uznávanie rómskej kultúry v rámci školského systému, pričom zdôrazňuje význam vytvárania vzdelávacích priestorov, ktoré by integrovali identitu a kultúru rómskych študentov. Tí podľa nej stále čelia vysokej miere predčasného ukončenia školskej dochádzky v dôsledku vzdelávania, ktoré nie vždy zohľadňuje ich kultúrny kontext a potreby.
„Aktuálne prechádzame obdobím zmien, do platnosti vstupuje nový školský zákon, ktorý ako učitelia pociťujeme na vlastnej koži, pretože vyžaduje veľa byrokracie a na prácu v triede zostáva veľmi málo času. Medzi základné piliere španielskeho vzdelávacieho systému síce patrí inklúzia, pozornosť a prístup k rozmanitosti, pre starších učiteľov je to ťažké aplikovať do praxe. Nová generácia žiakov je odlišná v porovnaní s tou predchádzajúcou. Zmeny, ktorými si mladí ľudia prešli, sú dosť výrazné, na čo však nestihol reagovať náš vzdelávací systém a tak napokon zaostáva za realitou našich detí,“ povedala. Pri porovnávaní situácie so Slovenskom zhodnotila, že segregácia rómskych študentov na školách je vážnym problémom a menšiny sú na tom čím ďalej tým horšie v oboch krajinách.
V súčasnosti pôsobí v škole s veľkým počtom detí z marginalizovaných skupín a vysokou mierou násilia, napriek tomu je tam šťastná a spokojná. S povzbudzujúcim odkazom sa obrátila aj na budúcich pedagógov: „Vychutnajte si rôznorodosť v triede. Každá kultúra je niečím výnimočná, prináša niečo, z čoho sa môžeme učiť. Keď sa vám podarí zakomponovať rozmanitosť do triedy a dať jej priestor, už tým dosiahnete jeden z cieľov vzdelávania, ktorým je spolužitie a zároveň tým získate výbornú životnú skúsenosť.“
Lola hovorila aj o svojom aktivizme a o transformačnej sile písania a vyučovania, ktoré majú pozitívny vplyv na jej komunitu. O rómskej kultúre píše aj vo svojich knihách, dnes má na konte už tri diela. Jej kniha La maestra gitana, ktorá vyšla v roku 2023, sa zaoberá životom rómskych žien a snaží sa odbúrať stereotypy. Román skúma témy boja a odolnosti v komunite, ktorá je často marginalizovaná a širokej verejnosti neznáma. V odbornej aj laickej verejnosti vzbudila pozornosť svojím inovatívnym a odvážnym prístupom k zobrazeniu rómskej kultúry zvnútra. Podľa Cabrillany je jej dielo symbolom zviditeľnenia hodnôt rómskej komunity: podpora rodiny, úcta k starším a solidarita.
V rámci svojich aktivít sa angažuje aj na sociálnych sieťach, kde zároveň čelí útokom a diskriminácii. „Niet dňa, kedy by som nedostala nenávistné správy či komentáre,“ priznala. Okrem vzdelávania a literatúry má v rozhlase reláciu a pôsobí aj ako mediátorka, čo ju najviac napĺňa. „Je to výborná kombinácia dvoch motivácií, ktoré ma v živote posúvajú dopredu – neustále sa učiť novému a čeliť výzvam. Riešenie konfliktov mierovou cestou je pre mňa veľmi obohacujúce. Je to proces, s ktorým musia súhlasiť obe strany. V dnešnej polarizovanej spoločnosti to žiaľ veľmi nefunguje. Mediácia však poskytuje aj nástroje na prácu v triede. Je veľmi dôležité učiť sa riešiť konflikty už od útleho veku. Dá vám to stratégie a zručnosti na to, aby ste to v dospelosti vedeli robiť automaticky,“ dodala.
Účasť na tohtoročnom odovzdávaní ceny Roma Spirit si pochvaľovala. Ocenila najmä „stretnutie s ľuďmi, ktorí si vážia, pomáhajú a propagujú rómsku komunitu, ku ktorej patrím. Bola to úžasná skúsenosť, stretla som veľmi talentovaných ľudí a získal som veľa skúseností, ktoré využijem v Španielsku. Aj u nás existujú iniciatívy a ocenenia tohto typu, jedno z nich som nedávno získala,“ prezradila na záver.
Roma Spirit je verejným ocenením a zviditeľnením inšpiratívnych príbehov a aktivít, ktoré prinášajú riešenia výziev, ktorým čelia rómske komunity a celá naša spoločnosť. Záznam zo slávnostného odovzdávania ocenení 16. ročníka Roma Spirit bude 5. decembra o 20.10 h na Dvojke.
Eva Kopecká