UK MEDZI 12% NAJLEPŠÍCH UNIVERZÍT SVETA

Bratislava 3. mája 2024: Univerzita Komenského v Bratislave (UK) sa umiestnila medzi 12% najlepších univerzít sveta pre zahraničných študentov. V rebríčku World Best Value University Rankings 2024 for International Students je najlepšie hodnotenou univerzitou zo Slovenska.


Rebríček, ktorý disponuje dátami od roku 2021, realizuje juhokórejská agentúra Study Abroad Aide (SAA). Ide o klasifikáciu určenú študentom a študentkám, ktorí zvažujú výber zahraničnej univerzity. Ranking tento rok hodnotil 8056 súkromných a verejných univerzít zo 69 krajín sveta.  

UK, ktorá sa v tomto roku nachádza na 934. mieste, dosiahla najvyššie hodnotenie v rámci 28 slovenských univerzít. Do trojice najlepšie hodnotených univerzít sa dostala aj Žilinská univerzita v Žiline (1172. miesto) a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (1245. miesto).

Prvé miesto v rankingu SAA obsadila University of Oxford, na druhej pozícii je Harvard University a na treťom Massachusetts Institute of Technology. Päticu najlepších svetových univerzít v tomto rebríčku uzatvárajú Stanford University (4. miesto) a University of Cambridge (5. miesto).  

V tomto rebríčku sú zahrnuté len univerzity, ktoré spĺňajú podmienku akreditovanej vysokoškolskej inštitúcie, ponúkajú bakalárske a magisterské študijné programy, majú oficiálnu webovú stránku a zverejnenú výšku školného. Pri určovaní pozície v rebríčku sa zohľadňujú ďalšie kritériá, ako je lokalita, typ vysokoškolskej inštitúcie, poplatky za štúdium, požadovaná úroveň znalosti angličtiny a webová stránka univerzity v anglickom jazyku.

(Charakteristika jednotlivých indikátorov hodnotenia je k dispozícii v časti Metodológia na webstránke SAA: Study Abroad Aide Ranking Methodology - Study Abroad Aide)