Udržateľnosť sa týka každého aspektu nášho života

Terézia Zelmanová sa venuje ochrane prírody a chcela by v tejto oblasti pracovať aj po skončení štúdia. Zároveň ju zaujíma aj práca s ľuďmi, čo využila pri zakladaní študentského spolku PriF UK Sustainibility. V súčasnosti študuje vo štvrtom ročníku ekológiu a ochranu životného prostredia na Prírodovedeckej fakulte UK a toho času je na Erasmus pobyte v Španielsku. Viac o tom, čo sa im v rámci spolku podarilo zorganizovať a čo chcú ešte dosiahnuť, nám prezradila v rozhovore.


22. 04. 2024 09.17 hod.
Od: Oddelenie pre vonkajšie vzťahy RUK

Spolok PriFUK Sustainibility vznikol pred rokom na pôde Prírodovedeckej fakulty UK. S akými očakávaniami ste do tohto projektu išli?

Sme veľmi malý a mladý spolok. Za rok sa nám podarilo zorganizovať len zopár akcií. Postupne sa nám formuje členská základňa, niektorí prichádzajú, iní odchádzajú, no máme aj stálych členov a ich participáciu si veľmi cením. Neviem, ako fungujú iné študentské organizácie, no nebránime sa fluktuácii. Spolok je skvelý nástroj na to, aby sa stretli študenti, ktorí majú podobný cieľ a môžu ho spolu napĺňať. Ten náš je otvorený pre všetkých, ktorým záleží na prírode, sú aktívni a chcú sa aj niečo naučiť. Robíme zaujímavé akcie, vytvárame a utužujeme vzťahy na fakulte a snažíme sa, aby to, čo robíme, bolo zároveň udržateľné.

S akým zámerom vznikol váš spolok? Mali ste podporu aj zo strany vyučujúcich?

Bývalý prodekan PriF UK Peter Hanajík ma upozornil na existenciu projektu v rámci ENLIGHT aliancie, v ktorej sú zapojené školy z viacerých krajín v Európe a zameriava sa aj na rozvoj  udržateľnosti. Na jeho podnet sme zorganizovali veľké stretnutie študentov na fakulte, kde sme sa rozprávali o tom, čo by sme mohli robiť, no chýbala nám organizácia, ktorá by nás zastrešovala. Ľudia sa vyselektovali a postupne sa pridali aj ďalší. Na ďalšom stretnutí sme vymysleli prvú akciu novovzniklnutého spolku a zorganizovali sme ju v Botanickej záhrade UK pod názvom Raňajky prírodovedcov. Zohnali sme vegánske jedlo a zamerali sa na lokálne alebo doma pripravené produkty. Účastníci a účastníčky si mohli pochutnať na maďarských údených vegánskych klobásach a 100 % rastlinných bagetách, ktoré dodali sponzori. K pohosteniu prispeli aj študenti a študentky. Niektorí z nich priniesli napríklad domáce zákusky, či lekvár a boli aj takí, čo priblížili ukážky zo svojej tvorby. Bývalý študent ekológie Maroš Ondrejka napríklad predstavil knihu Rekordy Malých Karpát, na ktorej pracoval usilovne dlhé 3 roky. Prišiel aj Atilla Balogh, ktorý sa venuje téme efektívneho učenia. 

S akou odozvou ste sa stretli pri vašej prvej akcii?

Raňajky prírodovedcov mali celkom dobrú úspešnosť, čo bolo veľmi príjemné. Bolo to v postpandemickom období, kdedy sme si odvykli sa stretávať. Hovorí sa, že láska ide cez žalúdok a tak isto aj dobré chvíle, tak sme sa v spolku zhodli, že sa pôjdeme spolu najesť a strávime spolu nejaký čas. Pozvali sme študentov aj vyučujúcich a všetci si to pochvaľovali. Medzi nami v spolku vznikli nové priateľstvá a zapojení študenti dostali výbornú príležitosť, ako sa naučiť niečo organizovať alebo na fakulte vybaviť. 

Ďalšie podujatie ste zorganizovali o pol roka nato na pôde fakulty.

Áno, išlo o swap, ktorý sme pôvodne chceli spraviť pred už spomínanými raňajkami, ale mali sme asi nesplniteľné ciele a vyšlo to až o pár mesiacov neskôr. Potrebovali sme sa najprv ako tím zomknúť a naladiť na spoločný cieľ. V tomto prípade sme vyzvali študentov, aby dali druhú šancu tým odevom, ktoré síce oni sami už nenosia, no mohli by niekomu inému urobiť radosť. Vďaka tomu sme získali také množstvo oblečenia, že zaplnilo tri pojazdné stojany. Výber oblečenia si mohol každý záujemca osladiť, takpovediac udržateľným občerstvením. Zohnali sme vegánske škoricové a pistáciové pečivo. Swap bol napokon dosť úspešný, ľudia si to pochvaľovali. Preto v organizovaní swapov pokračujeme ďalej.

Podarilo sa vám pripraviť aj akciu s benefičným rozmerom. O čo išlo?

Naše členky Lucka a Naty prišli s nápadom upiecť vianočné pečivo, ktoré ponúkali za dobrovoľný príspevok s cieľom venovať celý výťažok nejakej dobročinnej organizácii. Bolo tesne pred sviatkami a v škole už nebolo veľa ľudí, no podarilo sa nám vyzbierať zhruba 150 eur. Sumou sme prispeli na projekt Sant’Egidio Slovensko - “Daruj Vianoce ľuďom bez domova”.  

Nedávno ste zorganizovali ďalší swap spojený s prednáškou. Je pre vás výmena oblečenia kľúčovou aktivitou?

Je to veľmi obľúbený formát a radi by sme v ňom pokračovali. Bolo by napríklad super, keby swap na škole fungoval non-stop. Mali by sme stabilný stojan alebo nejaké špeciálne miesto, kde by študenti a študentky mohli oblečenie odložiť. Samozrejme by sa o to niekto staral, aby to nebolo preplnené, prípadne by sa potom veci niekam odnášali na ďalšie spracovanie alebo k ľuďom, ktorí ich naozaj potrebujú. Túto myšlienku ešte nemáme úplne dotiahnutú, ale uvažujeme nad jej realizáciou. Dúfam, že budúci akademický rok, keď sa vrátim na Slovensko, sa nám to podarí vybaviť.

Koho ste pozvali na aprílový swap?

Vďaka grantu, ktorý sme získali na fungovanie spolku, sme swap chceli ohohatiť o nejaký zaujímavý workshop. Naše pozvanie prijala La Florita, slow fashion blogerka a učiteľka upcyklácie. Na internaktívnej prednáške učila rozoznávať kvalitné a nekvalitné materiály a priniesla aj konkrétne ukážky, ktoré si mohli účatníci ohmatať a spoznať na vlastné oči. Ja som sa síce na prednáške nezúčastnila, ale podľa ohlasov mala celkom dobrý úspech.

Plánujete do konca akademického roka ešte nejakú inú aktivitu?

Mňa osobne baví networking, teda prepájať sa s ľuďmi a šíriť myšlienky udržateľnosti ďalej. Takže určite by som chcela, aby sa portfólio podujatí nejakým spôsobom rozrástlo. Najbližšie plánujeme rozlúčkové raňajky prírodovedcov na konci letného semestra, kde by sme možno aj radi pozvali nejakých hostí. Kto  to napokon bude, sa určite dozviete z našich sociálnych sietí. 

 

Eva Kopecká