Slovenčina prilákala v jubilejnom ročníku letnej školy SAS takmer 150 cudzincov
Bratislava 16. augusta 2024: Letná škola slovenského jazyka a kultúry Studia Academica Slovaca (SAS) uzavrela jubilejný 60. ročník. Slovenčinu si na nej tento rok osvojovalo takmer 150 zahraničných účastníkov a účastníčok. Zároveň spoznávali Slovensko cez umenie, kultúru a históriu.
Vzdelávací, kultúrny a vlastivedný program SAS absolvovalo v tomto roku 111 záujemcov o slovenčinu z 31 krajín sveta. Boli to predovšetkým študenti a študentky slovenského či iného slovanského jazyka, ktorí sa vzdelávajú na zahraničných univerzitách, ale tiež prekladatelia, tlmočníci, kultúrni pracovníci a iní záujemcovia so záujmom osvojiť si či zlepšiť si znalosti slovenského jazyka. Tím centra SAS pripravil aj letnú školu pre krajanov a krajanov-maturantov (16 účastníkov) a pilotnú letnú školu pre stredoškolákov zo západnej Európy a zámoria (16 tínedžerov so slovenskými koreňmi). K výučbe slovenského jazyka a kultúrnemu programu sa zároveň pripojilo aj 7 študentov Pittsburskej univerzity z USA.
„Bol to najzaujímavejší, najdisciplinovanejší a najtvorivejší ročník,“ zhodnotila tohtoročnú letnú školu riaditeľka SAS Michaela Mošaťová. „Som rada, že vás tri horúce augustové týždne neodradili a strávili ste čas príjemne a užitočne so slovenským jazykom a kultúrou,“ povedala riaditeľka letnej školy SAS Jana Pekarovičová, ktorú pri príležitosti 60. výročia letnej školy ocenil rektor UK Marek Števček ďakovným listom za dlhoročnú prácu v oblasti slovenčiny ako cudzieho jazyka a za šírenie slovenskej kultúry doma i vo svete.
Na letnej škole spolupracovalo tento rok 13 lektorov a lektoriek, 1 kurz sa uskutočnil v hybridnej forme. Tohtoroční absolventi a absolventky si na slávnostnom ukončení v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty UK prevzali vysvedčenie. Najviac účastníkov prišlo z Ukrajiny (12), Maďarska (11) a Poľska (11), zúčastnili sa však aj študenti z iných európskych krajín (Srbsko, Nemecko, Taliansko, Belgicko, Bulharsko, Francúzsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovinsko, Španielsko, Turecko, Veľkej Británie), ale aj z mimoeurópskych štátov (Egypt, Gruzínsko, Japonsko, Kórejská republika, USA, Taiwan). Okrem jazykových kurzov a konverzácií bol v ponuke letnej školy aj kurz zameraný na literárnovednú interpretáciu súčasných literárnych textov.
Jedným z úspešných absolventov kurzu pre začiatočníkov je aj Levan Janjgava z Gruzínska, ktorý bol štipendistom rektorátu UK. Na univerzite v Tbilisi študuje históriu, na letnú školu slovenčiny ho nahovorila jeho profesorka. „O slovenčine som nič nevedel, ale myslel som si, že keď viem aj po rusky, bude to ľahké. Nebolo to tak! Ale musím povedať, že som sa do slovenčiny zamiloval. Po návrate domov si dokončím všetky lekcie v učebnici, budem si písať s kamarátmi z kurzu a veľmi dúfam, že na budúci rok prídem znova.“ Veľmi sa mu tiež páčila exkurzia, v rámci ktorej boli v Žiline a navštívili hrady a jaskyňu.
Tému 60. ročníka Fenomény Slovenska v jazyku, kultúre a spoločnosti reflektovali popoludňajšie odborné prednášky, ktoré sú publikované v 53. zväzku zborníka v tlačenej aj online verzii. Jubilejný ročník pripomínala i výstava a medzinárodné sympózium s názvom 60 rokov SAS v premenách. Pri príležitosti výročia na slávnostnom ukončení udelil dekan Filozofickej fakulty UK Marián Zouhar zlatú medailu profesorke Marte Botikovej za vedecko-pedagogickú činnosť v rámci SAS, vedenie prednášok, prezentáciu etnických a rodinných vzťahov a tradícií cudzincom a za prínos v oblasti propagácie slovenskej kultúry na pôde fakulty i v zahraničí.