Rektor UK pokrstil knihu o zemetraseniach

Rektor Marek Števček v Infocentre UK pokrstil knihu Zemetrasenia. Tragické výzvy v dejinách. Autormi sú prof. Peter Moczo z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, Eva Rutšeková, študentka histórie na Filozofickej fakulte UK a kolektív autorov z SAV a FMFI UK.


Kniha prináša pohľady na veľké zemetrasenia a cunami z pohľadu seizmológa a historika. Zaujímavým spôsobom tak prepája prírodné a spoločenské vedy a odborníkov z dvoch fakúlt UK. Príťažlivou formou vysvetľuje širokému okruhu čitateľov, čo je a ako vzniká zemetrasenie, čo sú seizmické vlny a ako sa šíria v Zemi. V ôsmich kapitolách prináša príbehy najvýznamnejších zemetrasení a cunami v histórii, napríklad veľké zemetrasenie a cunami v Lisabone v r. 1755, v San Franciscu v r. 1906, v Mexiku v r. 1985 či v Japonsku v r. 2011, ktoré poškodilo jadrovú elektráreň vo Fukušime.

„Veľké zemetrasenie nie je len prírodným javom, pri ktorom sa dejú často nepredstaviteľné veci, ale ovplyvňuje poznanie, prístup človeka k planéte, na ktorej žijeme, ekonomiku a politiku štátov a vedie neraz k rozhodnutiam, ktoré ovplyvnia život danej krajiny alebo dokonca aj celého sveta. Vybrali sme také, ktoré zásadne ovplyvnili situáciu v krajine, a nielen v nej,“ povedal profesor Peter Moczo.

Okrem informácií o zemetraseniach na Zemi sa v poslednej kapitole čitateľ oboznámi aj lunotraseniami a marsotraseniami, teda seizmickou činnosťou na Mesiaci či Marse. Čitateľ v knihe nájde tiež malý výkladový slovník seizmologických pojmov a 68 kvalitných farebných obrázkov. „Knižke želám, aby jediné zemetrasenie, ktoré vyvolala, bolo zemetrasenie v mysliach ľudí, jednak u tých, ktorí v tomto štáte rozhodujú, aby sa konečne spamätali v oblasti financovania vedy, výskumu a vzdelanosti, a po druhé, v mysliach ľudí, ktorí stále si myslia, že veda je niečo zbytočné, na čo doplácame. Želám jej, aby spontánne šírila kmitavý pohyb intelektualizmu a ľudského pochopenia,“ povedal rektor Marek Števček predtým, ako knihu pokrstil sopečným pieskom z Havajských ostrovov.