Bývalá prezidentka Zuzana Čaputová debatovala na FSEV UK

Zuzana Čaputová, prezidentka Slovenskej republiky v r. 2019 – 2024, diskutovala na pôde Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave so študentkami a študentami o premenách EÚ. V diskusii s mladými rozobrala tiež viaceré problémy súčasnosti.


V zaplnenej Aule FSEV UK privítala Zuzanu Čaputovú dekanka fakulty Lucia Mokrá, ktorá ju vyzvala, aby sa podelila o svoje osobné skúsenosti s Európskou úniou. Zuzana Čaputová pripomenula svoju kariéru právničky a advokátky, počas ktorej bola svedkom, že EÚ zlepšila u nás situáciu v oblasti práva. Podľa nej majú vďaka právnym normám Európskej únie občania silnejšie postavenie pred mechanizmami štátu a moci. „Kvalita právneho štátu definuje kvalitu služieb občanovi,“ uviedla. Zdôraznila tiež, že EÚ je nielen klub spojený ekonomickými výhodami, ale aj spoločenstvo hodnôt, a podmienkou členstva je ich dodržiavanie. Hoci niektorí politici dnes spochybňujú naše členstvo v EÚ, obyvatelia podľa nej cítia jeho pozitívne praktické dôsledky v každodennom živote, čo odrážajú aj výsledky nedávneho Eurobarometra, podľa ktorého drvivá väčšina obyvateľov Slovenska chce patriť do EÚ.

Budúcnosť EÚ je podľa nej otvorený príbeh, záchrana EÚ ako spoločenstva hodnôt podľa nej súvisí so záchranou demokracie. Pripustila, že liberálna demokracia čelí existenčnému ohrozeniu, a to aj v tradičných demokratických krajinách. „Je nesmierne dôležité klásť si otázky, kde sme v demokratizačnom procese a vývoji urobili chybu my, demokraticky zmýšľajúci ľudia. Akým spôsobom uvažovať o demokracii do budúcna, aby sme presvedčili relevantnú väčšinu spoluobčanov, že demokracia je to správne rozhodnutie. Pre prežitie demokracie je nesmierne dôležitá demokratická legitimita, ktorá spočíva na presvedčení ľudí, že je to najlepšia forma vlády. A toto presvedčenie ľudí slabne. Musíme sa zamýšľať nad tým, ako urobiť demokraciu praktickú, užitočnú, tak, aby to ľudia vnímali. Dúfam a verím, že sa nám demokraciu ako najlepší spôsob vlády podarí zachrániť.“

Veľkú časť svojej návštevy bývalá hlava štátu venovala otázkam z publika. Študenti a študentky sa jej pýtali na rôzne témy, zaujímali sa napríklad aj o to, ako počas svojho mandátu zvládla čeliť nenávistným prejavom a či sa stretla s útokmi od mužov špecificky mierenými na ňu ako ženu. Priznala, že mnohé útoky sa jej dotkli, postupne sa však naučila manažovať mieru vnímania negatívnej spätnej väzby a rozpoznať schémy delegitimizácie ženy v politike. Pomohlo jej tiež to, že sa naučila pracovať so svojím vnútrom, pochopila, kde sú miesta, v ktorých je zraniteľná, a tak si budovala odolnosť. Povzbudila tiež mladé ženy, aby sa nebáli angažovať sa vo všetkých oblastiach, aj v politike. „Choďte do toho, máte na to. Nenechajte sa limitovať samými sebou. Treba na sebe pracovať, rozvíjať svoju odbornosť a ľudskosť, nájsť mieru, kde ešte mám šancu. Viac ako na výsledok sa treba sústrediť na cestu,“ odkázala im.

Študentov tiež zaujímalo, ako sa jej darilo komunikovať s ľuďmi, ktorí mali úplne odlišné názory. Podľa Zuzany Čaputovej nefunguje presviedčanie založené na faktoch a argumentoch. „Najskôr treba začať dialóg. Pokúsiť sa vnímať osobný príbeh toho druhého,“ uviedla. Na otázku, aké konkrétne kroky by mladí mohli urobiť na podporu idey Európskej únie, Zuzana Čaputová reagovala radou, aby sa mladí v prvom rade vzdelávali a pochopili, že EÚ nám „nenatláča“ nejaké cudzie hodnoty, ale že hodnoty ako ľudské práva, solidarita a právny štát sú našimi hodnotami. V druhom rade im odporúčala zaujímať sa o veci verejné, zapájať sa, pričom nemusí ísť len o vysokú politiku. „Môžete sa angažovať tam, kde to cítite. Netreba považovať za menej, ak máte chuť angažovať sa v inej oblasti. Čokoľvek urobíte nad rámec toho, čo je ‚iba pre seba‘, niečo, čo je pre komunitu, krajinu, spoločenstvo, všetko sa počíta, lebo prispievate k lepšej kvalite života, “ povedala.

Barbora Tancerová