Podcast Komunita – Mária Havelková: Na Slovensku máme až 62 % žien sudkýň, no v pléne Ústavného súdu je iba jedna
Výnimočné právničky, ktoré svojou prácou, odbornosťou a odhodlaním prispievajú k rozvoju právneho prostredia a inšpirujú ďalšie generácie. To je charakteristika ocenenia FLAMMA, ktoré sa každoročne udeľuje inšpiratívnym právničkám v Českej a Slovenskej republike. Jednou z tohtoročných laureátok je doktorka Mária Havelková z Ústavu klinického právneho vzdelávania Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorá prijala pozvanie do podcastu Komunita. Zhovárala sa s ňou Eva Kopecká.
Začiatkom marca ste sa stali laureátkou ocenenia FLAMMA. Laureátky vyberala porota zložená z viac ako 50 ambasádoriek projektu, medzi nimi nechýbali významné osobnosti právnickej obce. Čo pre vás toto ocenenie znamená?
Ocenenie si nesmierne vážim. Je súčasťou projektu #PRVNÍCH100LET, ktorý poukazuje na to, že je to iba 100 rokov, odkedy ženy mohli začať študovať právo a ešte menej, odkedy sa prvé ženy stali sudkyňami alebo advokátkami. Ocenenie je pomenované po Františke Plamínkovej, aktivistke a političke, ktorá sa zaslúžila o získanie volebného práva žien v roku 1920. Je to pre mňa veľká česť, ale aj záväzok voči odborníčkam v porote, ale tiež voči študentstvu, keďže ocenenie som získala za svoje akademické pôsobenie.
Hovoríme o ženách, o zastúpení žien v práve alebo v právnických pozíciách, venujete sa tomu aj vo vašom projekte APVV. Ako ste sa k tomu dostali?
Túto problematiku som začala vnímať, keď som pred troma rokmi bola vďaka Fulbrightovmu štipendiu pol roka na univerzite v San Diego v Kalifornii. Robila som tam výskum na vzorke 3000 amerických advokátov a skúmala som, ako advokátsky stav motivovať, aby poskytovali právne služby pro bono. Keď som sa vrátila, mala som tak veľa dát, že som nevedela, ako ich analyzovať. Našťastie dobre funguje medzifakultná spolupráca, pomohol mi politológ Samuel Spáč z Filozofickej fakulty UK. Spolu sme odhalili signifikantné rozdiely medzi mužmi a ženami v ich postojoch, názoroch, motiváciách, limitoch. To bol pre mňa impulz skúmať tému rodu alebo rodovej rovnosti v práve a v právnických profesiách.
Skúmate zastúpenie žien v právnických profesiách nielen u nás, ale aj v zahraničí?
Je to prepojené. Keď sa chcem pozrieť na to, aké je napríklad zastúpenie sudkýň u nás, tak sa musím prirodzene zaujímať, ako to vyzerá inde vo svete. Na Slovensku máme až 62 % žien sudkýň. Nie je to úplne ojedinelé v Európe, je to bežné v rôznych postsocialistických krajinách, ale tiež napríklad vo Francúzsku alebo v Grécku. Ale potom sú zase krajiny ako USA, Írsko, Nový Zéland, kde je zastúpenie žien oveľa nižšie. Skúmame príčiny, čím to je spôsobené.
Čím to je teda spôsobené?
Nehľadajme za tým nejaké premyslené stratégie, alebo implementáciu politík na podporu žien. Krajiny, kde majú nižšie zastúpenie žien sudkýň, majú spoločné to, že sú budované na angloamerickom právnom systéme. A ten sa od nášho kontinentálneho právneho systému líši najmä tým, že sudcovia vo väčšej miere to právo vytvárajú. Majú teda väčšiu moc a prestíž. U nás je sudcovská profesia trochu viac úradnícka ako v týchto krajinách. To môže byť dôvod, prečo sa mužom až tak do nej nechce. Ale sú tam aj ďalšie dôvody.
Vo vašom projekte sa pozeráte aj na to, či sa ženy nachádzajú aj vo vrcholných pozíciách právnych inštitúcií.
Čím ideme vyššie po hierarchii, žien ubúda. Na ústavnom súde máme momentálne jednu ženu a jedenásť mužov. Je to takzvaná vertikálna rodová segregácia, alebo fenomén skleneného stropu.
V akom zastúpení sú ženy v rámci študentstva u nás na právnickej fakulte?
Vyzerá to podobne ako na celej univerzite, to znamená, že ženy majú prevahu. 63 % študentstva u nás tvoria ženy. Ale tá prevaha je len v celkovom počte, lebo keď sa pozrieme napríklad na zloženie študentskej časti akademického senátu, tak tam máme dve študentky a osem študentov.
V podcaste Komunita sa ďalej dozviete:
- prečo v niektorých oblastiach práva nájdeme viac žien ako mužov,
- či ženy majú tendenciu rozhodovať odlišne ako muži,
- či je dostatok právnikov, a právničiek, ktorí pomáhajú pro bono,
- v čom môže pomôcť bezplatná študentská právna poradňa a
- o čom je klinické právne vzdelávanie.
Celú epizódu si môžete vypočuť na platforme Spotify.