Miesto, kde dozrieva láska

Hovorí sa, že deti sú plody lásky. Vzniknú z lásky rodičov, deväť mesiacov rastú v láskyplnom prostredí maternice a narodia sa pripravené na život. Čo však v prípade, že sa niečo skomplikuje? Existujú miesta, kde malé lásky môžu v pokoji dozrieť. Takým je aj Neonatologická klinika JLF UK a Univerzitnej nemocnice Martin.


29. 10. 2024 08.57 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Martinské perinatologické pracovisko je kapacitou najväčšie na Slovensku, má spolu 30 resuscitačných a intenzívnych lôžok. Stará sa okrem iných aj o extrémne nezrelých novorodencov, ktorí sa narodili pred 28. týždňom tehotenstva a vážia menej ako 1000 gramov. Venujú sa tu však aj deťom, ktoré sa narodili pod hranicou životaschopnosti (24. týždeň) a často vážia menej ako 500 g.

Priestory kliniky na prvý pohľad vyzerajú ako riadiace centrum niekde v NASA. Monitory, ventilátory, plastové boxy (inkubátory), káble a stojany. Až pri bližšom pohľade si návštevník všimne tých, kvôli ktorým je tu všetka táto technika – v plastových inkubátoroch obklopené hadičkami a prístrojmi, ale aj hračkami, mojkáčikmi a chobotničkami, oddychujú bábätká, ktoré sa na svet vypýtali priskoro. Majú nezrelé orgány, niektoré im zlyhávajú, prípadne majú pridružené infekcie či vrodené vývojové anomálie. Nedokážu ešte skoordinovať dýchanie, satie a prehĺtanie.

Každý inkubátor je napojený na samostatný počítač, dávkovač roztokov, podložka sa dá polohovať a funguje ako monitor dychu. Samozrejmosťou je neustály monitoring teploty vo vnútri či teploty matraca. „Musíme sa pochváliť, že máme k dispozícii prakticky všetko, čo dnes vo svete existuje na starostlivosť o tieto deti. Často si vozíme prípady, na ktoré si inde netrúfnu, pretože máme špičkový personál. Pracujú u nás profesori a docenti s kvalifikáciou z neonatológie, robíme tu výskum, sme jediné pracovisko na Slovensku, kde sa robila špecializačné skúšky pre lekárov aj sestry v neonatológii,“ hovorí prednosta kliniky profesor Mirko Zibolen. On sám má 25 odškolených doktorandov, je hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre neonatológiu, konzultantom v právnych sporoch a  bývalým predsedom výboru celoslovenskej odbornej spoločnosti neonatológov.

Dozrievanie ako v maternici

Nahliadneme do jedného z inkubátorov. Malý bojovník Andrejko spokojne oddychuje, z pôrodnej váhy 860 gramov už dnes váži 1600. Nožička pod prikrývkou však stále nemeria viac ako 4 centimetre. „Darí sa mu výborne, už dostáva materské mliečko sondou,“ láskavo sa k nemu skláňa primárka oddelenia, profesorka Katarína Maťašová. Automaticky dodržiava princípy tzv. bazálnej stimulácie. Prv, než čokoľvek začne s dieťaťom robiť, nežne sa ho dotkne tzv. iniciálnym dotykom – na hlavičke alebo na chrbátiku, aby zacítilo, že niekto je pri ňom a bude sa s ním manipulovať.

 

NEONATOLOGICKÁ KLINIKA JLF UK A UNIVERZITNEJ NEMOCNICE MARTIN

• Poskytuje najvyššiu úroveň neonatologickej starostlivosti (stupeň III+), koncentrujú sa tu závažné prípady chorých  novorodencov, ktorých nie je možné liečiť na pracoviskách nižšieho stupňa.

• Takmer 80 zamestnancov

• Takmer 400 chorých novorodencov ošetrených ročne

• Účasť na medzinárodných projektoch riešiacich ventilačnú starostlivosť o novorodencov, podávanie transfúzií, výživa špeciálnymi mliekami, sledovanie variability srdcovej frekvencie v rôznych situáciách a pod.

• Vedecké práce ocenené mnohými slovenskými oceneniami za najlepšiu publikáciu, cenou a prémiami Literárneho fondu a dvomi významnými oceneniami európskych inštitúcií

• Nadštandardná výučba študentov Jesseniovej LF vo voliteľných predmetoch zameraných na starostlivosť o novorodencov Inkubátory sú vybavené špičkovou technikou

• Takmer 30 študentov doktorandského štúdia (PhD.) vychovaných na klinike 

Andrejko leží v inkubátore v mäkkom hniezde, zvinutý v polohe na brušku, na sebe má mäkkú látkovú prikrývku v tvare ruky, ktorá ho jemne objíma. Deti totiž pre správne dozrievanie nepotrebujú len presné monitorovanie, dávkovanie liekov či odborný dozor. Potrebujú tiež podnety podobné tým, ktoré by mali v maternici. „Tieto detičky mali byť ešte niekoľko týždňov až mesiacov v teple a tme maternice. Snažíme sa im tieto podmienky simulovať a zminimalizovať negatívne podnety, ktoré dieťa dostáva v procese intenzívnej starostlivosti,“ vysvetľuje profesorka Maťašová. „Detičky majú pri sebe mojkáčiky, ktoré ich mamička predtým chvíľu nosila na tele, aby cítili jej vôňu. V maternici sa zvyknú hrať s pupočnou šnúrou, na to tu máme mäkké háčkované chobotničky, ktorých chápadlá môžu chytať.“ V miestnosti panuje pokoj, svetlo je tlmené, každá návšteva podvedome stíši hlas. Hluk monitoruje aj semafor na stene – akonáhle niekto zvýši hlas alebo zaznie nejaký silnejší zvuk, zelená sa prepne na oranžovú alebo červenú. Tieto bábätká totiž vnímajú hluk ako bolesť.

Rodičia sú partnermi v starostlivosti

Hoci ide o špičkové medicínske pracovisko, personál nezabúda, že deti okrem lekárskej starostlivosti potrebujú to, čo by za normálnych okolností mali doma – starostlivosť rodičov. „Rodičia sú náš partner v starostlivosti,“ zdôrazňuje Katarína Maťašová. „Snažíme sa, aby matky mohli byť s deťmi čo najviac.“ Matky chodia klokankovať, teda prikladať si dieťatko na telo systémom koža na kožu, čo je veľmi dôležité pre vytvorenie správnej vzťahovej väzby. Byť rodičom predčasniatka je veľmi náročné na psychiku. V Martine s nimi komunikujú otvorene. „Ak rodič chce, som za to, aby boli účastní všetkého, čo s dieťaťom robíme, vrátane resuscitácie. Výsledkom je, že rodičia vám dôverujú a ak aj sa niečo nepodarí, sú svedkami toho, že sme urobili absolútne všetko,“ hovorí M. Zibolen.

Aj kvôli lepšiemu prostrediu pre celú rodinu sa aj neonatologická klinika teší na novú nemocnicu, ktorá by mala v Martine vyrásť. V nových priestoroch budú vedieť zriadiť tzv. Family NICU, priestor, kde v jednej miestnosti bude posteľ pre matku aj inkubátor, a budú môcť byť stále spolu. Dnes sú postele matiek o poschodie nižšie.

Skvelé prognózy malých pacientov

Ak dieťa v inkubátore rastie, ako má, zvyčajne ho domov pustia v čase, v ktorom by sa za normálnych okolností malo narodiť, v 40. týždni tehotenstva. Znamená to, že dieťa narodené v 28. týždni strávi na klinike až 12 týždňov. Za ten čas sa medzi personálom a rodičmi vytvárajú vzťahy, ktoré často pretrvávajú dlho po tom, čo dieťa opustí nemocnicu. Vďační rodičia posielajú pozdravy, fotografie rastúcich detí, prídu sa ukázať. „Svoje“ detičky si klinika monitoruje ešte tri roky po prepustení, aj preto vedia, že ich práca má hlboký zmysel.

Medicína sa v tejto oblasti v posledných desaťročiach výrazne posunula. „Kým pred 30 rokmi neprežilo ani jedno dieťa s hmotnosťou pod 1000 gramov, dnes už ani len nediskutujeme o tom, či prežije, ale len o tom, aká bude kvalita jeho života. Nedávno sme si robili štatistiku a až 80 % detí narodených v 24. týždni je zdravých,“ hovorí profesor Zibolen. Návštevu kliniky končíme v banke materského mlieka, kde v sterilných podmienkach uchovávajú mlieko matiek pre jednotlivé deti či pripravujú špeciálnu formulu pre tie, ktorých mamičky mlieko nemajú. „Deti u nás dostávajú michelinskú stravu – materské mlieko, to najlepšie, čo pre ne existuje,“ s úsmevom hovorí Katarína Maťašová. Aj my odchádzame s úsmevom a zároveň so slzami dojatia. Veď vidieť, ako rastie láska – to je jedinečný zážitok.

Barbora Tancerová