Diela maliarky a sochára z Pedagogickej fakulty UK mapuje spoločná výstava
Bratislava, 15. apríla 2025: Na výstave s názvom Medzi archetypom a snom sa stretávajú umelecké svety maliarky Xénie Bergerovej a sochára Michala Šudu. Obaja pôsobia na Katedre umenia a kultúry na oddelení výtvarnej výchovy Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (PdF UK).
Spojenie dvoch umeleckých vízií
Výstava vytvára dialóg dvoch osobností súčasného slovenského umenia. Xénia Bergerová, autorka s citom pre farbu, detail, kompozíciu a svetlo, vnáša do svojich obrazov hĺbku a atmosféru. Michal Šuda, ktorý sa venuje figurálnej plastike, zase skúma vzťah medzi hmotou, priestorom a časom. Spoločným menovateľom ich tvorby je hľadanie archetypov a symbolov, ktoré formujú náš vizuálny aj mentálny svet. „Archetyp je prvoforma bez nezmyselných, nadbytočných dekorácií. Do snov sa dá zase v ťažkých časoch schovať. Rád sa pohybujem v prienikoch reálneho priestoru a paralelných snových situácií,“ hovorí Michal Šuda.
Svetlo, priestor a ornamenty v maľbe Xénie Bergerovej
Obrazy Xénie Bergerovej balansujú medzi reálnym a imaginárnym, medzi konkrétnym a abstraktným. „To, čo sa v mojich obrazoch deje, považujem za akési uchopovanie priestoru z rôznych strán a uhlov,“ vysvetľuje autorka. Ako sama hovorí, inšpiruje ju zlato byzantských mozaík, farebná sýtosť stredovekých tapisérií a orientu, ale aj fragmenty starých fresiek, ktoré nesú stopy času. „Moje uchvátenie zlatom a ornamentikou je späté s mojimi reálnymi zážitkami, ale i sprostredkovanými vizuálnymi vnemami. Thesalloniki, Ravenna, Benátky so svojimi mozaikami a Assisi, či Pompeje so svojimi freskami, mali nezabudnuteľný vplyv na moju tvorbu,“ dodáva autorka.
Figúra ako symbol v sochárstve Michala Šudu
Michal Šuda venuje pozornosť práci s bronzovými, oceľovými a drevenými objektmi, v ktorých skúma ľudskú figúru a jej premeny. Jeho sochy často pracujú s fragmentáciou tela, torzami a kontrastom hmoty a prázdneho priestoru. „Svet okolo nás je dnes plný ruchu, hluku, neustáleho pohybu a záplavy informácií. Socha v tomto prostredí nesie posolstvo – nie priamo, ale ukryté vo svojom vnútri. Odhaľuje sa postupne, vrstvu po vrstve, rafinovane a tajomne,“ vysvetľuje svoje umelecké vnímanie autor.
Výstava Medzi archetypom a snom je prístupná verejnosti od 28. marca do 30. mája 2025 v priestoroch bratislavskej Galérie SPP.
Xénia Bergerová sa narodila v roku 1977 v Bratislave. V roku 2001 absolvovala štúdium na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, študijný pobyt na Akadémii Sztuk Pięknych v Krakove a v roku 2015 bola habilitovaná na docentku. Má za sebou veľa samostatných aj kolektívnych výstav na Slovensku aj v zahraničí. Je držiteľkou Ceny kritiky Premio Internationale d’Arte, San Crispino (2011) a Ceny Martina Benku (2016). Pedagogicky pôsobila na VŠVU a aktuálne je členkou Katedry umenia a kultúry na oddelení výtvarnej výchovy na Pdf UK, kde učí kurzy maľby, kresby a dejiny umenia.
Michal Šuda sa narodil v roku 1974 v Bratislave. Študoval na Strednej umelecko-priemyselnej škole v Bratislave a neskôr na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u prof. Juraja Meliša. Vzdelanie si rozšíril na Muthesius Kunsthochschule v Kieli a Universität für Angewandte Kunst vo Viedni. Vo svojej tvorbe sa venuje sochárstvu, objektu a realizáciám do architektúry, vystavoval v zahraničí. Pedagogicky pôsobí na Ústave výtvarnej tvorby a multimédií Fakulty architektúry STU a externe spolupracuje s Katedrou umenia a kultúry na oddelení výtvarnej výchovy na Pdf UK, kde vedie kurz sochárskeho zamerania.