DETSKÁ UNIVERZITA KOMENSKÉHO 2024 PRICHÁDZA S VEĽKOU NOVINKOU
Bratislava 3. júla 2024 - Divadlo Aréna a Univerzita Komenského v Bratislave pripravili ďalší ročník obľúbenej Detskej Univerzity Komenského. Po prvý raz ju budú môcť navštevovať aj starší študenti vo veku 15 až 17 rokov.
Slávnostnou imatrikuláciou sa dnes v Aule UK začal 22. ročník Detskej Univerzity Komenského (DUK). Organizuje ju Divadlo Aréna v spolupráci s Univerzitou Komenského v Bratislave, združením Maxa Reinhardta a reklamnou agentúrou Commercium už od roku 2003. Nositeľom myšlienky a realizátorom projektu, ktorý bol prvým tohto druhu na Slovensku a v Česku, je riaditeľ Divadla Aréna Juraj Kukura. Detská Univerzita Komenského bola v rámci Európskej únie zaradená medzi vzorové detské univerzity Európy popri univerzitách v Bazileji, Tübingene, Štrasburgu a Viedni.
V tomto roku DUK otvorila svoje brány študentom už dvadsiaty druhýkrát a po prvý raz ju budú môcť navštevovať nielen deti vo veku 9 až 14 rokov, ale aj mládež vo veku 15 až 17 rokov.
„Novinkou tohto ročníka Detskej Univerzity Komenského je sekundárny stupeň štúdia, alebo ako ho nazývam ja - postgraduál. Rozhodli sme sa ho otvoriť najmä na podnet mnohých bývalých absolventov, ktorým je ľúto, že kvôli veku už s nami nemôžu študovať. Teší ma, keď vidím u mladých ľudí chuť vzdelávať sa aj na úkor svojho voľna,“ povedal Juraj Kukura, riaditeľ Divadla Aréna a zakladateľ projektu.
Deti a mládež, tentokrát vo veku od 9 až do 17 rokov, tak môžu počas letných prázdnin objavovať a spoznávať nové témy formou vysokoškolských prednášok, prispôsobených veku študentov DUK. Prednášajúcimi sú univerzitní profesori, docenti a vedeckí pracovníci.
„Som rád, že opäť privítame deti, ktoré sa rozhodli stráviť leto kvalitným vzdelávaním a získať tak cenné vedomosti a nezabudnuteľnú skúsenosť. DUK je dnes už neodmysliteľnou súčasťou našej univerzity a veľmi nás teší každoročne
narastajúci počet „študentov“ a „študentiek“ v laviciach i v online priestore,“ povedal rektor UK Marek Števček.
Detská Univerzita Komenského by nemohla vzniknúť bez podpory ďalších organizácií, ktorým záleží na edukácii mladých ľudí.
„Sme poctení, že aj v tomto roku sa môžeme ako generálny partner podieľať na projekte, ktorý prispieva k zvyšovaniu úrovne vedomostí a znalostí našich detí. Takúto formu vzdelávania aj nad rámec bežného školského roka považujeme za dôležitú najmä v aktuálnej dobe, kedy naša mladá generácia zaostáva v mnohých medzinárodných štatistikách a testovaniach základných čitateľských zručností či matematickej gramotnosti,“ uviedla Simona Šípová, správkyňa ČSOB nadácie.
Dvadsiaty druhý ročník DUK sa bude konať prezenčne a štrnástykrát aj dištančne, formou živého streamovania prednášok v online priestore. Súčasťou online štúdia sú testy, ktoré pre študentov pripravuje IT spoločnosť DATALAN, dlhoročný partner DUK Online.
„Teší nás, že aj tento rok môžeme priložiť ruku k dielu a vytvoriť prázdninujúcim deťom zmysluplné leto. Online štúdium na Detskej Univerzite Komenského vnímame ako výborný spôsob zdokonaľovania digitálnych zručností mladej generácie. Umenie ovládať online nástroje je v dnešnej dobe absolútne nevyhnutné a je dobré, ak si študenti túto šikovnosť osvoja už v skorom veku,“ povedal Michal Slovák, obchodný riaditeľ spoločnosti DATALAN.
Po skončení slávnostnej imatrikulácie si študenti vypočuli prvú prednášku na tému: „Prečo výtvarné umenie robí náš svet lepším?″, ktorú predniesla doc. Bohunka Koklesová, rektorka Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.
V aktuálnom ročníku je pre študentov pripravených celkom osem zaujímavých prednášok. Témy boli inšpirované návrhmi, ktoré nám zaslali absolventi minulých ročníkov. Študenti Detskej Univerzity Komenského sa tak dozvedia napríklad: „Prečo má naša planéta horúčku?“, „Prečo by sme mali hovoriť o šikane?“, „Prečo mozog starne rýchlejšie, keď jeme hamburgery?“, ale aj „Prečo sa Slovensko stalo členom Európskej únie?“.
Aj v tomto roku bude súčasťou DUK bohatý sprievodný program, plný pestrých podujatí a workshopov, medzi ktorými nebudú chýbať: štvordňový pobyt na Planinke, kriminalistický workshop, návšteva Energolandu v Mochovciach, výlet loďou za umením do múzea Danubiana, exkurzia v rádiu, dramatický aj dabingový workshop a mnohé ďalšie.
DENNÉ (PREZENČNÉ) ŠTÚDIUM
Slávnostne promovaní budú všetci študenti, ktorí absolvujú prezenčne najmenej 5 z 8 prednášok. V prípade študentov sekundárneho stupňa (15-17 rokov) je podmienkou získania absolventského diplomu aj vyplnenie online testov k jednotlivým prednáškam a vypracovanie eseje na ľubovoľnú tému prednášok DUK 2024.
ONLINE (DIŠTANČNÉ) ŠTÚDIUM
Pre získanie absolventského diplomu je potrebné nielen sledovať streamované (live online) prednášky, ale aj absolvovať online testy, ktoré budú zverejňované na stránke www.dukonline.sk. Študenti sekundárneho stupňa budú musieť navyše vypracovať esej na ľubovoľnú tému prednášok DUK 2024.
Viac informácií o podmienkach a priebehu štúdia DUK 2024 nájdete na stránke www.duk.sk