Deti majú možnosť získať cenné vedomosti, začala sa Detská univerzita Komenského

Slávnostnou imatrikuláciou dnes v Aule UK odštartoval 21. ročník Detskej Univerzity Komenského. Deti dostali vlastný index, do ktorého si môžu zapisovať účasti na jednotlivých prednáškach a zložili tiež imatrikulačný sľub. Po imatrikulácii si už vypočuli úvodnú prednášku docenta Vincenta Múcsku z Katedry všeobecných dejín FiF UK na tému „Prečo nepíšeme hlaholikou a cyrilikou?“ kde predstavil pôsobenie Cyrila a Metoda a vývoj jazyka na území Veľkej Moravy.


Podujatie otvoril slávnostným príhovorom rektor UK Marek Števček. „Najjednoduchšia vec na svete je klamať. Najzložitejšia vec na svete je klamstvo vyvracať. Na klamstvo nepotrebujete nič, možno trochu fantázie. Na to, aby ste ho vyvrátili, potrebujete mať seriózne argumenty a fakty. A preto si veľa múdrych ľudí povie, že im nestojí za to klamstvo vyvracať. Nie je to správny prístup, a preto by som bol rád, keby tí, čo sú tu prvýkrát, získali na tejto univerzite základy toho, čo neskôr zúročia pri najdôležitejšej bitke, ktorou je zápas pravdy a klamstva. Vy ste sa rozhodli a dúfam, že v tej ceste vytrváte, byť na strane pravdy.“

Detská univerzita Komenského vznikla pod záštitou Divadla Aréna z iniciatívy jeho riaditeľa Juraja Kukuru. Deťom prináša neobyčajné leto plné originálnych workshopov a zaujímavých prednášok pod vedením renomovaných odborníkov.

„Predtým, než ste sem vošli, ste boli ešte deti. Na Univerzite Komenského sa z vás stali študenti. Gratulujem vám. Keď prídete do škôl, budete o krok vpredu pred všetkými ostatnými. Chcem sa poďakovať aj vaším rodičom, že si našli čas a akceptujú, že sa chcete vzdelávať a ísť ďalej a byť novou slovenskou elitou,“ prihovoril sa deťom Juraj Kukura.

Dvadsiaty prvý ročník DUK sa bude konať prezenčne a trinástykrát aj dištančne, formou živého streamovania prednášok v online priestore. V aktuálnom ročníku je pre študentov pripravených celkom deväť zaujímavých prednášok. Témy boli inšpirované návrhmi, ktoré nám zaslali absolventi minulých ročníkov. Študenti Detskej Univerzity Komenského sa tak dozvedia napríklad: „Prečo ľudia veria na čarodejníctvo?“, „Prečo a ako vzniká film?“, „Prečo máme verejnú správu a prečo je potrebné ju zlepšovať?“, ale aj „Prečo je internet dobrý sluha a zlý pán?“.

Aj v tomto roku bude súčasťou DUK bohatý sprievodný program, plný pestrých podujatí a workshopov, medzi ktorými nebudú chýbať: štvordňový pobyt na Planinke, army workshop, kriminalistický workshop, návšteva Energolandu v Mochovciach, výlet loďou za umením do múzea Danubiana, exkurzia v rádiu, dabingový workshop a mnohé ďalšie.

DENNÉ (PREZENČNÉ) ŠTÚDIUM

Záujemcovia o denné (prezenčné) štúdium na DUK sa môžu prihlasovať vyplnením formulára na stránke www.duk.sk až do naplnenia maximálnej kapacity, najneskôr do 7. júla 2023. Každý študent dostane index a tričko s logom DUK 2023. Slávnostne promovaní budú študenti, ktorí absolvujú prezenčne najmenej 5 z 9 prednášok.

ONLINE (DIŠTANČNÉ) ŠTÚDIUM

Záujemcovia o online (dištančné) štúdium na DUK sa môžu prihlasovať vyplnením formulára na stránke www.duk.sk najneskôr do 14. júla 2023. Live online štúdium je bezplatné a počet študentov nie je obmedzený. Podmienkou je prístup na internet a vek študenta od 9 do 14 rokov. Pre získanie absolventského diplomu je potrebné nielen sledovať streamované (live online) prednášky, ale aj absolvovať online testy. Tie bude tradične pripravovať a realizovať IT spoločnosť DATALAN, ktorá je partnerom DUK Online už trinásť rokov. Testy budú zverejnené po prednáškach na stránke www.dukonline.sk.

Podujatie potrvá až do 23. augusta 20223, keď štúdium detí ukončí slávnostná promócia v Aule UK.