Cenu Ludmily Sedlárovej-Rabanovej za rok 2024 získal Jakub Szabó z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského

V deviatom ročníku Ceny dr. Ludmily Sedlárovej-Rabanovej za výnimočnú publikáciu v biologických vedách sa stal laureátom Jakub Szabó z Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (aktuálne pôsobiaci na Ústave lekárskej fyziky a biofyziky LF UK) za prácu uverejnenú v časopise Molecular Psychiatry. Cenu si prevzal 10. decembra 2024 v Prezentačnom centre AMOS Prírodovedeckej fakulty UK na slávnostnom ceremoniáli pod záštitou dekana fakulty Petra Fedora.


Jakub Szabó sa so svojimi spoluautormi zaoberal možnosťou využiť oxytocín ako terapeutický nástroj na liečbu autizmu. Experimentálne ho podávali myšiam s defektom v géne v Shank3b. lde o model tzv. Phelan-McDermid syndrómu ako minoritnej, ale geneticky definovanej monogénnej príčiny autizmu. Získané výsledky podporujú terapeutický potenciál intranazálne podávaného oxytocínu pri zmierňovaní sociálnych nedostatkov v genetickom modeli autizmu a zároveň upozorňujú na jeho možné limitácie.

Okrem hlavnej Ceny sa komisia udelila aj Špeciálnu cenu Ludmily Sedlárovej Rabanovej pre mladú vedeckú pracovníčku. Získala ju Karin Savková z Katedry biochémie PriF UK za prácu uverejnenú v časopise Journal of Biological Chemistry, ktorá sa venuje biosyntéze bunkovej steny v mykobaktériách.

Z ďalších veľmi kvalitných nominácií komisia ocenila čestným uznaním Katarínu Muchovú z Ústavu molekulárnej biológie SAV za prácu popisujúci molekulárny mechanizmus zodpovedný za asymetrické delenie buniek baktérií Bacillus subtilis.

Po ôsmy krát boli udelené aj tri Štipendiá Ludmily Sedlárovej Rabanovej pre mladé výskumníčky a mladých výskumníkov. Tento rok ich získali Sára Pišteková z Katedra genetiky PriF UK na študijný pobyt na Vrije Universiteit Amsterdam, Jana Babulicová (Ústav experimentálnej endokrinológie, Biomedicínske centrum SAV) na účasť na konferencii v Lisabone a Natália Udvorková (Ústavu experimentálnej onkológie, Biomedicínskeho centra SAV) na účasť na kongrese v Paríži.

Súčasťou tohtoročného ceremoniálu boli tiež krátke prezentácie minuloročných laureátok štipendií a ceny.

Cena Ludmily Sedlárovej Rabanovej je pomenovaná po genetičke a biologičke Ludmile Sedlárovej Rabanovej, ktorá na PriF UK pôsobila v šesťdesiatych rokoch 20. storočia. V r. 1968 aj s manželom emigrovali po invázii sovietskych vojsk. Jej kariéra pokračovala na prestížnej švajčiarskej univerzite ETH v Zürichu. Vďaka finančnému daru jej manžela Ing. Viliama Sedlára môže fakulta a o.z. Natura každoročne podporiť a oceniť ľudí, ktorí dosahujú výnimočné výsledky v oblasti genetiky a podporiť tiež krátkodobé zahraničné pobyty pre mladých vedeckých pracovníkov do 35 rokov. V roku 2017 bolo na Katedre genetiky PriF UK otvorené Laboratórium dr. Ludmily Sedlárovej Rabanovej.