Anton Heretik: Sníva sa každému a každý sen má zmysel

Vedeli ste, že konkrétne sny počas spánku majú svoje opodstatnenie? Čo znamená, keď sa mi sníva, že sa topím alebo utekám? Prečo ma zo spánku zobudí nočná mora a ako s ňou môžeme pracovať? V podcaste Komunita vyspovedala moderátorka Eva Kopecká psychológa, psychoterapeuta a profesora klinickej a forenznej psychológie Antona Heretika z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý rozprával o kvalitnom spánku či snívaní.


04. 11. 2024 15.33 hod.
Od: Podcast Komunita

Začnem osobnejšou otázkou  ̶  pamätáte si, čo sa vám dnes snívalo?

Dnes nie, lebo ma budík zobudil v nesprávnej fáze spánku. Ak by som sa zobudil spontánne v tzv. REM fáze, tak by som si sen pamätal, alebo, ak by bol veľmi silný a emočne nabitý, tak by ma zobudil, ale to teraz nebol môj prípad.

Zvyčajne snívate veľa?

Snívam veľa, ale trošku závidím svojej manželke, s ktorou riešime otázku snov, lebo je tiež psychoterapeutka. Ona si ich lepšie pamätá, takže častejšie hovoríme o jej snoch ako o mojich.

S čím to súvisí, že si niekto pamätá lepšie svoje sny a niekto horšie?

V prvom rade to súvisí s motiváciou. V psychoterapeutickej praxi od svojich klientov často počúvam, že sa im snívajú samé blbosti a sny si nepamätajú. Preto prvá vec, ktorú robíme s novým klientom, je namotivovať ho a presvedčiť, že sny sú naozaj zmysluplné a má zmysel si ich pamätať. A keď sa zmení motivácia, tak aj ľudia, ktorí hovoria, že sa im nič nesníva, zrazu nosia toľko snov, že to ani nestihneme prebrať.

Je vhodné si sny po zobudení zapísať?

Áno, my dokonca nútime našich klientov, aby si viedli to, čo voláme senník alebo nočník. Nejaký poznámkový blok, kde si zapisujú sny. Samozrejme, dávame im aj rôzne rady na lepšie zapamätanie snov. Napríklad, keď sa človek zobudí a ešte má obrazy vo vedomí, tak si má sen ako keby prerozprávať a až potom ho zapísať. Lebo napokon hrozí to, že akonáhle vpustíme do vedomia nejaké nové podnety, tie sny prekryjú. Stačí, že ideme na toaletu alebo otvoríme okno, zrazu sa to stratí. Čiže najlepšie je zachytiť to najprv v mysli hneď po zobudení a potom si to zapísať.

Prečo je teda dôležité zaoberať sa snami?

Dôležité je uvedomiť si, že evolúcia nás vybavila schopnosťou snívať. Každému človeku sa sníva niekoľkokrát za noc a keďže je to náš vlastný psychický produkt, stojí za to sa ním zaoberať. Jedna vec je náš vedomý život, kde sme si vedomí toho, čo robíme, na čo myslíme, ako konáme a druhá vec je, že máme aj iné vrstvy psychiky, do ktorých takto nevidíme. A to je práve naše nevedomie, čiže je vždy zaujímavé získať aj nejaké posolstvá, správy z iných oblastí našej psychiky.

Zvyšok rozhovoru si môžete vypočuť v epizóde podcastu Komunita, kde sa tiež dozviete:

  • ako pracuje so snami v psychoterapeutickej praxi, 
  • či súvisí kvalita spánku s kvalitou snov, 
  • čo pomáha pri nočnej more, 
  • ako emócie súvisia so snami, 
  • či je dobré hovoriť o snoch už od detstva, 
  • aké sú základné princípy kvalitného spánku. 

Celú epizódu si môžete vypočuť na platforme Spotify