Aliancia ENLIGHT hodnotila rok 2024 a predstavila nové výzvy
5. decembra 2024 sa vo Vedeckom parku Univerzity Komenského uskutočnilo výročné stretnutie zástupcov UK zapojených do aktivít v rámci univerzitnej aliancie ENLIGHT. Rekapitulovali úspechy a výzvy uplynulého roku, zdôraznili dôležitosť spolupráce a inovácií vo vysokoškolskom vzdelávaní a potrebu vyššej mobility členov akademickej obce.
Stretnutie otvoril prorektor pre medzinárodné vzťahy Jozef Tancer, ktorý vyzdvihol doterajší pokrok aliancie a postavenia Univerzity Komenského v nej, rovnako ako aj význam medzinárodného partnerstva pre rozvoj univerzít.
Zamestnanci Oddelenia pre ENLIGHT Rektorátu UK prezentovali hlavné aktivity, ktoré sa v r. 2024 udiali. Na UK sme zorganizovali 4 kurzy BIP (Blended Intensive Programmes) – Zimnú školu o falošných správach na EBF UK, na FMFI kurz o AI pre všetkých a kurz o komplexnom riešení environmentálnych problémov, na LF zase zorganizovali kurz o rozvíjaní kritického myslenia. BIPy, kurzy kombinujúce online výučbu na domovskej univerzite s týždňovým pobytom na zahraničnej partnerskej univerzite, si získavajú obľubu u študentov a študentiek, v prebiehajúcom akademickom roku sa ich v rámci aliancie uskutoční 16.
V r. 2024 tiež UK uspela v grantových výzvach ENLIGHT+, napríklad s projektom Kde všade môžeme nájsť matematiku? od Márie Slavíčkovej z FMFI UK či o skúsenosti zo spoločných edukačných záhrad štyroch univerzít, ktoré predstavil Martin Šebesta z PriF UK.
Inovácie, udržateľnosť a mobilita ako priority
Súčasťou stretnutia boli prednášky o inováciách vo výučbe. Daniel Klimovský a Martina Benzoni Baláž z FiF UK hovorili o svojom kurze Verejná politika na Slovensku, ktorý tento rok vyhral ocenenie ENLIGHT Teaching & Learning Award. Kurz bol dizajnovaný na základe konceptu Challenge-Based Education, ktorý predstavila Lucia Hlavatá z PdF UK. O stúpajúcom vývoji mobilít študentov aj zamestnancov Univerzity Komenského na aliančné univerzity informovali Milan Remiš a Oliver Vavro z Oddelenia pre Erasmus+ rektorátu UK. Ako upozornil Jozef Tancer, práve potreba zvyšovania počtu mobilít bude zásadnou výzvou pre alianciu v nasledujúcom období.Témou zelenej udržateľnosti na UK sa zaoberal Peter Hanajík z PriF UK, ktorý prezentoval príklady dobrej praxe naprieč všetkými fakultami univerzity.
Spolupráca s externým prostredím
Regionálna akadémia je platformou aliancie ENLIGHT pre spoluprácu univerzít s externým prostredím. Kateryna Yakovenko z Oddelenia pre ENLIGHT Rektorátu UK odprezentovala jej aktivity v uplynulom roku, pričom zdôraznila výraznú úlohu Univerzity Komenského pri rozvoji externých partnerstiev v rámci aliancie. Od januára 2024 sa konalo 11 ENLIGHT aktivít Regionálnej akadémie, napríklad prednáška Kancelárie verejného ochrancu práv pre Univerzitu tretieho veku či stretnutie s partnermi z magistrátov Galway, Gentu, Uppsaly Cities in Motion. Dôležitým pokrokom v spolupráci s externým prostredím bude pilotný projekt mikroosvedčení. UK ho pripravuje s občianskym združením Clown Doctors aj pre partnerov z Uppsaly, Groningenu a Göttingenu.
Študenti ako aktívna súčasť aliancie
Študentskí zástupcovia UK Adrián Binka a Šimon Gabčo odprezentovali aktivity Student Network aliancie ENLIGHT. Zdôraznili dôležitosť medzinárodnej spolupráce, zdieľania skúseností a prezentovali možnosti aktívneho zapojenia do rozhodovacích procesov aliancie.
Výzvy do budúcnosti
Stretnutie uzavrel prorektor J. Tancer, ktorý vyjadril spokojnosť s prácou jednotlivých tímov v rámci aliancie a povzbudil k ďalšiemu rozvoju spolupráce. „Aliancia ENLIGHT nám poskytuje jedinečné možnosti nielen na zlepšovanie internacionalizácie, ale aj zvyšovanie kvality nášho vzdelávania a výskumu. V najbližších rokoch nás však čaká náročná cesta s cieľom pripraviť sa na dlhodobú udržateľnosť aliancie,“ uviedol.
Daniel Vadas
Foto: Michal Valentin