35 rokov slobody. Pripomíname si udalosti Novembra 89
17. november je Deň študentstva a Deň boja za slobodu a demokraciu. 35. výročie Nežnej revolúcie si na UK pripomíname viacerými podujatiami.
Tenkrát v Praze, vtedy v Bratislave (November 1989)
15. novembra 2024 o 17.00
Veľvyslanectvo Českej republiky v Bratislave, Hviezdoslavovo námestie 8, Bratislava
Diskusné stretnutie s priamymi účastníkmi udalostí Novembra 1989 v Prahe/Bratislave a bývalými študentami UK.
Hostia diskusie:
• Henrieta Hrinková, členka Študentského štrajkového výboru Filozofickej fakulty UK
• Pavel Chalupa, člen Študentského štrajkového výboru Divadelnej fakulty Akadémie muzických umení v Prahe
• Tomáš Cikrt, študent z Prahy, ktorý november 1989 zažil ako poslucháč Farmaceutickej fakulty UK
• Milan Novotný, člen Študentského štrajkového výboru Filozofickej fakulty UK
Spomienka na pochod študentov 16. novembra 1989
16. novembra 2024 o 10.00
Hlavná budova UK, Šafárikovo námestie
Každoročné pripomenutie si protestného pochodu bratislavských vysokoškolákov, ktorý sa odohral v predvečer Medzinárodného dňa študentstva roku 1989. Žiadali dialóg o problémoch školstva, reformy a viac slobody. Spomienkové stretnutie sa koná pri pamätnej tabuli pripomínajúcej tieto udalosti.
Nežná revolúcia očami fotografa Jána Lörincza
17. novembra 2024 o 15.00
Galéria Slovenskej výtvarnej únie – Umelka, Šafárikovo námestie
Prednáška spojená s diskusiou a výstavou fotografií pri príležitosti 35. výročia Nežnej revolúcie. Podujatie približujúce tvorbu slovenského dokumentárneho fotografa Jána Lörincza. V roku 1989 bol všade tam, kde sa tvorila história. Cieľavedome dokumentoval nielen zhromaždenia na námestiach, ale aj zákulisie VPN, rôzne mítingy a akcie. Na fotografiách zachytil známych tribúnov revolúcie, protestujúcich, ale aj atmosféru ulíc oblepených plagátmi a letákmi. Podujatie moderuje Pavol Demeš.
Spoluorganizátori: Klub 89, Klub dobrej fotografie, ÚPN
od 15. novembra na webe UK a podcastových platformách Spotify, Deezer
Vypočujte si spomienky absolventa UK, účastníka pochodu študentov 16. novembra 1989, člena štrajkového výboru FiF UK a aktívneho účastníka Študentského hnutia počas Nežnej revolúcie Milana Novotného, ktorý bol hosťom Evy Kopeckej v podcaste Komunita.
Oceňovanie študentov a pedagógov pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva
18. novembra 2024 o 11.00
Aula UK
Rektor UK Marek Števček ocení výnimočných študentov a študentky, pedagógov a pedagogičky Univerzity Komenského v Bratislave pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva. Po prvý raz sa udelia aj ceny rektora za výnimočný prínos v oblasti vedy a výskumu.
Deň študentstva na FSEV UK
18. novembra 2024 o 15.30
Budova Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK, Mlynské luhy 4, miestnosť AO12
Študentský aktivizmus v roku 1989 – Dedičstvo 35 rokov po nežnej revolúcii.
Prezentácia zameraná a prípravu, priebeh a význam protestného pochodu slovenských vysokoškolákov. Diskusia so spoluorganizátorom študentského pochodu zo 16. novembra 1989 a aktívnym účastníkom následného slovenského štrajkového hnutia Milanom Novotným.
Prednáška Václava Klausa
20. novembra o 10.20
Fakulta managementu UK, miestnosť D2
35. rokov od 17. novembra 1989 z pohľadu bývalého prezidenta, premiéra, ministra financií a univerzitného profesora ekonómie.
Nezísť z cesty za slobodou: November 1989 a dnešok
21. novembra 2024 o 13.00
Moyzesova sieň FiF UK, Gondova 2
Diskusné stretnutie, ktorého hlavným cieľom nie je spomínanie na Nežnú revolúciu. Diskutovať sa bude najmä o tom, ako chápať odkaz vtedajších udalostí a aké svetlo na ne vrhá dnešok. Lebo áno, medzi minulosťou a prítomnosťou existujú súvislosti. A ľudia, ktorým nie sú ľahostajné veci verejné, by mali zdieľať svoje skúsenosti a stratégie naprieč generáciami.
Diskutujú:
• Marta Šimečková, novinárka, prekladateľka, občianska aktivistka a obhajkyňa ľudských práv, absolventka FiF UK
• Zuzana Maďarová, odborná asistentka FSEV UK, odborníčka na rodové aspekty politickej subjektivity, feministické prístupy v politických vedách, politickú komunikáciu z rodovej perspektívy a konzervatívny obrat v politickom diskurze
• Marína Zavacká, absolventka FiF UK, pôsobí historička na SAV a prekladateľka, odborníčka na dejiny propagandy, širší kontext budovania režimových lojalít v 20. storočí a historickú analýzu verejného diskurzu
• študenti a študentky FiF UK
Moderuje Martin Bednárik, predseda študenstskej časti Akademického senátu FiF UK. Diskusia bude streamovaná na facebookovom profile FiF UK.