Výstava Filozofi v novembri 1989 v Slovenskom rozhlase

V piatok 12. novembra 2021 sa v Átriu budovy Slovenského rozhlasu v Bratislave uskutočnila komentovaná prehliadka výstavy ,,Filozofi v novembri 1989", ktorú zabezpečili priami účastníci vtedajšieho študentského hnutia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Výstava archívnych dokumentov a fotografií približuje prípravu a priebeh udalostí na Filozofickej fakulte UK, ktorej študenti stáli pri zrode slovenského revolučného vysokoškolského hnutia v Novembri 1989. Jednotlivé panely zobrazujú vývoj od nepovolenej demonštrácie slovenských študentov 16. novembra 1989, cez vytvorenie prvého študentského štrajkového výboru na Slovensku v Aule UK v pondelok 20. novembra 1989, generálny štrajk 27. 11. 1989, až po prvé slobodné voľby vedenia filozofickej fakulty dňa 6. decembra 1989.

Súčasťou programu bolo slávnostné odovzdanie medzinárodnej Ceny Egona Erwina Kischa za publikáciu "Študentský prológ k Nežnej revolúcii - Bratislava 16. november 1989" jej zostavovateľom. Medzi nimi aj Márii Mikovej, Martinovi Homzovi, Milanovi Novotnému a spoluautorom - ich vtedajším spolužiakom.

Publikácia prináša autentické svedectvá priamych účastníkov verejného protestu slovenských študentov proti vtedajšiemu režimu v predvečer oficiálneho začiatku Nežnej revolúcie, ktoré sú doplnené archívnymi fotografiami a dokumentmi. O udelení tohto prestížneho knižného ocenenia rozhodujú už od roku 1990 predstavitelia Klubu spisovateľov literatúry faktu na Slovensku a Klubu autorov literatúry faktu Českej republiky.

Výstavu pripravil Archív UK, v spolupráci s Filozofickou fakultou UK a účastníkmi študentského hnutia v roku 1989.

Výstava je súčasťou projektu ,,Festival slobody 2021", ktorý organizuje Ústav pamäti národa. Prístupná pre verejnosť je do 10. decembra 2021.