UK ocenila organizátorov festivalu STARMUS

Bratislava 16. mája 2024: Astrofyzici Garik Israelian a Brian May si spolu so spoločnosťou ESET včera v Aule Univerzity Komenského v Bratislave (UK) prevzali Zlatú medailu UK. Organizátorov festivalu STARMUS ocenil rektor Marek Števček v Aule UK pri príležitosti siedmeho ročníka festivalu vedy, umenia a hudby, ktorý sa konal v Bratislave aj za účasti Univerzity Komenského.


Za celoživotný výnimočný prínos k propagácii vedy, osobitne za popularizáciu vedy a podporu vysokých škôl, vrátane Univerzity Komenského, prostredníctvom festivalu STARMUS, si Zlatú medailu UK z rúk rektora osobne prevzali astrofyzik Garik Israelian a  hudobník Brian May známy zo skupiny Queen, ktorý má takisto doktorát z astrofyziky. Do tretice si Zlatú medailu UK za dlhoročnú podporu a spoluprácu s UK, za podporu excelentného výskumu a vynikajúcu popularizáciu vedy a kultúry na Slovensku prevzali aj zástupcovia spoločnosti ESET, ktorá festival STARMUS na Slovensko priniesla.

Rektor UK okrem zlatých medailí odovzdal aj pamätné medaily Richardovi Markovi, Antonovi Zajacovi a Pavlovi Lukovi zo spoločnosti ESET. Pamätné medaily získali aj piati rečníci, ktorí počas tohto týždňa vystúpili na UK – expertka na konflikty na Blízkom východe Rim Turkmani; odborník na skúmanie Marsu Scott Hubbard; nositeľka Nobelovej ceny za fyziku Donna Strickland; a nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Kurt Wüthrich. V piatok ešte s poslednou prednáškou tohto cyklu vystúpi expert na asteroidy Patrick Michel.

„V moderných dejinách pravdepodobne nikdy nebol lepší čas na zdôrazňovanie úlohy racionality v našich životoch. Je nesmierne dôležité zamerať našu myseľ na princípy vedy, ktorá predstavuje neustálu disciplinovanú kritiku a odmietanie kognitívnych skratiek. Venovať sa vede často prináša vzostupy a následné pády, po ktorých je nevyhnutné vstať a skúsiť to znova. Mám obrovský rešpekt ku všetkým, ktorí si tento princíp osvojili ako svoju celoživotnú misiu,“ povedal rektor UK Marek Števček. Rektor zároveň zdôraznil výraznú úlohu festivalu STARMUS pri propagácii vedy a konkrétne aj Univerzity Komenského v medzinárodnom kontexte.

Dr. Garik Israelian je arménsko-španielsky astrofyzik z Inštitútu astrofyziky na Kanárskych ostrovoch. Je zakladateľom a kreatívnym riaditeľom festivalu STARMUS. Jeho výskum viedol k viacerým významným objavom publikovaným v odborných časopisoch na témy, ako sú extrasolárne planéty, masívne hviezdy a binárne systémy čiernych dier.

Sir Brian Harold May, CBE, je anglický hudobník, astrofyzik, spoluzakladateľ skupiny Queen a spoluzakladateľ festivalu STARMUS. V roku 2005 sa stal držiteľom Radu britského impéria (Commander of the Order of the British Empire, CBE) za zásluhy v hudobnom priemysle a charitatívne činy. V roku 2007 získal doktorát z astrofyziky na Imperial College London. V roku 2023 ho kráľ Karol III. pasoval za rytiera. Okrem hudby a vedy sa venuje aj stereoskopii a je zanieteným aktivistom v oblasti boja za práva zvierat.

Spoločnosť ESET poskytuje už viac ako 30 rokov inovatívne a oceňované digitálne zabezpečenie pre firmy, domácnosti a kritickú infraštruktúru. ESET dlhodobo podporuje vedu a výskum, vrátane aktivít vedcov na UK. Je tiež oficiálnym asociovaným partnerom univerzity v rámci aliancie ENLIGHT a podieľa sa na viacerých projektoch regionálnej akadémie UK.

Festival STARMUS sa koná 12. – 17. mája 2024 v Bratislave a zameriava sa na planétu Zem. Popri hlavnom programe hudobných vystúpení a prednášok zahŕňa festival aj sériu prednášok na partnerských akademických pracoviskách vrátane Univerzity Komenského. Univerzita je zároveň v čase konania festivalu súčasťou centra bádania a učenia s názvom STARMUS Camp na Hlavnom námestí.