Prezidentka vymenovala troch profesorov z Univerzity Komenského

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala dňa 18. januára 2022 v Prezidentskom paláci 33 nových profesorov vysokých škôl. Z Univerzity Komenského boli traja.


Titul profesor získali títo odborníci z UK:

  • prof. MUDr. Alexandra Bražinová, PhD., MPH, epidemiológia, Lekárska fakulta UK,
  • prof. MUDr. Ivana Dedinská, PhD., vnútorné choroby, Jesseniova lekárska fakulta UK,
  • prof. Ing. Vladimír Frecer, DrSc., farmaceutická chémia, Farmaceutická fakulta UK.

Menovacie dekréty si profesori podľa prezidentky prevzali v čase, ktorý je pre Slovensko ťažkou skúškou. „Pandémia dopadá na všetky segmenty spoločnosti a neobišla ani vysoké školy. Z doteraz najväčšieho prieskumu svojho druhu na Slovensku, do ktorého sa zapojilo 20 000 vysokoškolských študentov pritom vyplýva, že z organizačného hľadiska zvládli vysoké školy pandémiu dobre. Tou horšou správou ale je, že až 39 % končiacich študentov si nemyslí, že dosiahlo porovnateľné vedomosti a necítia sa byť pripravení na obdobie po vysokej škole."

Podľa prezidentky sa nám otvára možnosť, aby sme v najbližšom období mohli zrevitalizovať celý náš vzdelávací systém a v rámci toho reformovali aj naše univerzity a vysoké školy. „A v tomto smere sa spolieham najmä na váš vklad a prínos, lebo lepšie ako ktokoľvek iný viete o možnostiach, ako dostať naše vzdelávanie a vedu na vyššiu úroveň."

Prezidentka zároveň pripomenula očakávania, ktoré od učiteľov a vysokoškolských pedagógov máme a týkajú sa hlavne poskytovania kvalitného vzdelávania a perspektívy vedeckého výskumu, ako aj získavania vážnosti a rešpektu spoločnosti k hodnote vzdelávania. „Očakávame tiež, že budete aktívne vstupovať do verejného diskurzu vo vážnych sporoch a vo verejnej diskusii osvedčíte, ako sa skutočné vedecké poznanie odlišuje od hlučného, ale vplyvného ignorantstva," dodala.