Odborníčka na biofyziku z UK prednášala na Galapágoch

Zuzana Garaiová je odbornou asistentkou na oddelení biofyziky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Toto leto absolvovala pracovnú cestu do Ekvádoru, prednášala na vedeckej konferencii na Galapágoch. Svoje pracovisko tiež prezentovala na tamojších vysokých školách. Cesta do rovníkovej krajiny už fakulte priniesla prvé úspešné modely spolupráce. Svoje zážitky opísala pre Našu univerzitu.


01. 10. 2024 13.54 hod.

„Moju návštevu v Ekvádore sprostredkovala moja bývalá spolužiačka Gabriela Millagros Castillo. Pochádza z hlavného mesta Ekvádoru Quita a spolu sme absolvovali doktorandské štúdium biofyziky pod vedením prof. Tibora Hianika.

Prvou zastávkou bola Yachay Tech Univerzity v San Miquel de Urcuqui. Univerzita bola založená v roku 2014 ako časť projektu s názvom Yachay City of Knowledge, ktorý iniciovala ekvádorská vláda s cieľom vybudovať centrum pre technologické inovácie a poznatkami akcelerovaný priemysel. Vláda investovala značnú sumu do infraštruktúry univerzity, ich laboratória sú kompletne vybavené najnovším prístrojovým vybavením pre biologický, fyzikálny i chemický výskum. Privítala nás pani dekanka Gema Gonzáles a areálom nás previedol profesor Carlos Reinoso. Navštívili sme laboratóriá, kde sme mali možnosť stretnúť sa s tamojšími vedcami, študentami a dozvedieť sa o experimentoch, na ktorých aktuálne pracujú. Ja som zase odprezentovala naše výskumné aktivity, konkrétne svoj projekt VEGA zameraný na štúdium nanočastíc a prirodzene sa vyskytujúcich terapeutických látok, napr. na báze mliečnych proteínov, kurkumínu – bioaktívnej zlúčenine nachádzajúcej sa v kurkume. V kombinácii so špecifickými krátkymi úsekmi nukleových kyselín, tzv. DNA-aptamérmi, by mohli slúžiť pre účely cielenej terapie onkologických ochorení. Prezentovala som tiež možnosti štúdia na FMFI UK a fotografiami priblížila krásy Slovenska.

Jedinečné Galapágy

Ďalšou časťou mojej cesty boli Galapágy, súostrovie v Tichom oceáne tisíc kilometrov západne od pevniny. Hlavným cieľom bola účasť na vedeckej konferencii NSSY 2024 - NanoScience Summer School@, ktorú spoluorganizovala aj univerzita Yachay Tech.

Prileteli sme na ostrov Baltra, kde sa nachádza prvé ekologické letisko na svete. Terminál pozostáva konštrukčne z recyklovaných oceľových rúr získaných z ropných vrtov v Amazónii. Letiskový komplex využíva čisté obnoviteľné technológie, ako je solárna energia, veterné farmy, odsoľovanie morskej vody a iné environmentálne inovácie. Už na letisku nás privítal domorodý obyvateľ –  leguán galapágsky, ktorý je endemitom Galapág. Patrí medzi zraniteľné druhy, na čo poukazovali aj dopravné značky s jeho zobrazením pre zvýšenie pozornosti na ceste.

Konferencia sa konala v mestečku Puerto Ayora, ktoré je najľudnatejším mestom na Galapágoch. Už piaty rok sa na nej stretávajú medzinárodní vedci, vedúci výskumníci, zanietení študenti so  záujmom  o aktuálne témy v oblasti nanotechnológií. Veľmi príjemným prekvapením od organizátorov bola i vizuálna propagácia konferencie vrátane fotografií prednášajúcich a účastníckych vedeckých inštitúcií v mestečku konferencie. A tak sme pri jednej ceste na večeru objavili v uliciach Puerto Ayory i fotografiu budovy našej fakulty. Moja prednáška o našom výskume na FMFI UK mala dobrý ohlas, nadviazala som vedeckú debatu s viacerými odborníkmi.

Obrovské korytnačky

Počas týždňa na konferencii sme sa skupinovo zúčastnili čistenia miestnych pláží v rámci Galapágskeho Národného parku a navštívili sme rezerváciu obrovských korytnačiek -  El Chato Ranch, kde je možné pozorovať obrovské korytnačky Chelonoidis porteri. Boli naozaj obrovské a veľmi staré, aktuálne najstaršia má približne 180 rokov. Bol to úžasný zážitok prechádzať sa spolu s nimi, byť súčasťou aspoň jedného dňa v ich dlhovekom putovaní na tomto svete. Časť rezervácie sme prešli aj pod zemou, cez obrovské sopečné jaskyne, kde kedysi tiekla láva. Táto jedinečná geológia, poloha na rovníku, odľahlosť pomohli vytvoriť prostredie, ktoré inšpirovalo Darwinovu teóriu evolúcie a teóriu endemických druhov. Charles Darwin navštívil Galapágy v roku 1835. Na ostrove Santa Cruz bola v roku 1964 Nadáciou Charlesa Darwina založená Výskumná stanica Charlesa Darwina, ktorá pokračuje vo výskume, v edukácii a v ochrane biodiverzity galapágskych ostrovov.

Prales – živé laboratórium

Po návrate na pevninu sme navštívili univerzitu IKIAM v meste Tena v provincii Napo. Táto regionálna amazonská vysoká škola bola založená v roku 2013 s cieľom rozvoja vedomostí, vedy a kvalitného vzdelávania pre zachovanie a udržateľnosť prírodných zdrojov. Privítali nás Dr. Jorge Manuel Rios Obregon, Mgr. Diana Astudillo, Dr. Zulay Niňo a niekoľko ďalších pracovníkov a zanietených študentov, ktorí nás previedli časťou pralesa – živého laboratória. Toto miesto s plochou viac ako 93000 hektárov disponuje vysokou biodiverzitou flóry s potenciálom využitia v medicínskom a/alebo potravinárskom priemysle, čo otvára priestor pre výskumné aktivity. V univerzitných priestoroch som odprezentovala našu výskumnú problematiku a možnosti biofyzikálneho štúdia na FMFI UK, opäť s veľmi dobrou odozvou zo strany študentov, s tamojšími učiteľmi a vedeckými pracovníkmi sme diskutovali o možnej  spolupráci.

Príroda potrebuje náš rešpekt

Okrem pracovných stretnutí sme počas pobytu v Ekvárode naštívili Ciudad Mitad del Mundo, kde sa nachádza Pamätník rovníka. Pripomína francúzsko-španielsku geodetickú misiu z 18. storočia, ktorá určila približnú polohu rovníka. Strávili sme tiež niekoľko dní v lone  amazonského pralesa v prírodne ladených domčekoch v provincii Napo a zdolali miestny kopec Cruz del Coturco (3503 m).

Návšteva Galapág a vôbec celého Ekvádoru v nás vzbudila veľmi silnú lásku a úctu k prírode a  k všetkému živému i neživému. Intenzívne sme si uvedomili, že v akejkoľvek oblasti sveta je veľmi dôležité, aby sme si vážili a chránili prírodu a preukazovali jej rešpekt v mene jedinečných druhov rastlín a živočíchov, ktoré sa v nej prirodzene vyskytujú.

Sľubné začiatky spolupráce

Cesta do Ekvádoru, ktorá bola podporená aj grantom VEGA (1/0554/23), postupne už prináša prvé výsledky. Dr. Julio Chacón Torres z Yachay Tech navštívil v júni FMFI UK a predniesol tu vynikajúcu prednášku o supramolekulárnych interakciách medzi biomolekulami a nanoštruktúrami na báze uhlíka. Študentka Ashley Antonella Macias,ktorá sa prostredníctvom prednášok v Ekvádore dozvedela o našej výskumnej práci, sa k nám prihlásila na PhD štúdium, úspešne zvládla prijímací pohovor a dnes je našou mladou kolegyňou v biofyzikálnych laboratóriách. Verím, že čoskoro budeme úspešní aj v podpísaní vzájomnej spolupráce medzi Slovenskom a Ekvádorom prostredníctvom programu Erasmus.“

Zuzana Garaiová

Oddelenie biofyziky, Katedra jadrovej fyziky a biofyziky FMFI UK