Diskusia o Úrade špeciálnej prokuratúry na akademickej pôde

30. januára 2024 sa na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave uskutočnila diskusia na tému rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry ako výsledok snáh študentiek a študentov Právnickej fakulty UK. Organizátori a organizátorky združení v platforme Diskutujme spolu pripravili vyváženú odbornú diskusiu, po ktorej odborná obec a značná časť spoločnosti už dlhodobo volajú.


Diskusiu otvoril rektor UK Marek Števček, ktorý vyzval na odvahu a razanciu používať vlastný rozum. „Pokojne nech sa zaiskrí, lebo polemika je soľou každej diskusie,“ povedal rektor a dodal, že iskra by mala byť iskrou svetla, ktorá osvieti problematiku, a nie iskrou požiaru. Osobne študentov povzbudil k organizovaniu ďalších odborných diskusií a deklaroval podporu vedenia univerzity aj do budúcna.

V následnej, takmer štvorhodinovej odbornej diskusii zazneli argumenty za zrušenie aj proti zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry, ako aj  reakcie diskutérov na legislatívny proces v súvislosti s navrhovanými zmenami v trestnej politike štátu. V dvoch paneloch diskutovali Peter Šamko, Marcela Kosová, Ján Hrubala, Peter Erdős, Daniel Lipšic, Matúš Harkabus, Tomáš Strémy. Diskusiu moderoval Peter Hanák a cez aplikáciu Slido mohli klásť otázky aj účastníci v miestnosti či online.

Všetkým diskutujúcim, ktorí svojimi odbornými a vecnými reakciami dokázali, že aj politicky exponovanú tému je možné poňať odborne a slušne, ako aj auditóriu a organizátorom vyjadrujeme poďakovanie za korektnosť a dodržanie pravidiel akademickej diskusie.

Záznam z diskusie je k dispozícii tu: CELÝ ZÁZNAM // Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry // Diskusia (youtube.com)