Retro je preč, chata Richňava sa dočkala obnovy

Obnovená chata UK v osade Richňava v Štiavnických Baniach po dva roky trvajúcej rekonštrukcii opäť otvorila svoje brány všetkým zamestnancom univerzity aj verejnosti. Socialistické retro zmizlo, chata ponúka súčasný štandard ubytovania.


23. 06. 2022 09.00 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Richňava je rekreačná oblasť na okraji obce Štiavnické Bane, ktorá vznikla okolo dvoch Richňavských jazier – tajchov. Len pár metrov od nich, za zákrutou lesnej cesty stojí Učebno-výcvikové zariadenie UK Richňava. Ubytovacie zariadenie patrí k univerzite už desiatky rokov. Využívali ho najčastejšie študenti na sústredenia v prírode, ale na rekreácie s rodinami sem chodili aj celé generácie zamestnancov.

Koniec akumulačiek, teplo zo vzduchu

V novom tisícročí však začalo byť zjavné, že chata už nespĺňa nároky na moderný ubytovací štandard. „Po 40 rokoch od poslednej väčšej rekonštrukcie začalo všetko odchádzať. Najväčším problémom bolo zastarané kúrenie,“ hovorí vedúca UVZ UK Richňava Magdaléna Ivaničová. V izbách sa nachádzali veľké elektrické akumulačné pece, ktoré spotrebovali obrovské množstvo elektrickej energie. V noci sa nabíjali a cez deň sálali teplo. Ale hoci spotreba elektriny bola obrovská, kúrenie aj tak bolo nedostačujúce a na izbách bola zima. Aj preto sa chata neprevádzkovala v zimných mesiacoch, hoci Štiavnické vrchy ponúkajú aj možnosti na zimné športy. Izby tiež mali spoločné WC a kúpeľne na chodbe, čo niektorých návštevníkov odrádzalo.

Nové vedenie univerzity preto v r. 2020 rozhodlo o kompletnej rekonštrukcii chaty. Elektrické pece nahradili radiátory, teplú vodu do nich ohrievajú moderné tepelné čerpadlá. Teplo odoberajú zo vzduchu a ním ohrievajú vodu. Systém si teraz sám meria vonkajšiu teplotu a sám zapína ohrev vody na kúrenie podľa potreby. Chata tak bude môcť slúžiť návštevníkom aj v zime. Rekonštrukciou tiež každá izba dostala svoju vlastnú sprchu a WC, nové sú okná, dvere, zárubne a ďalšie vybavenie.

 

ADRESA
Učebno-výcvikové zariadenie UK Richňava
Štiavnické Bane, 969 81
REZERVÁCIE A OBJEDNÁVKY
tel.: 0945 505 509
e-mail: magdalena.ivanicova@uniba.sk

Dovolenka pre každého

Chata je vhodná aj pre pobyt s deťmi, k dispozícii sú detské postieľky a stoličky, pod chatou sa nachádza lúka ideálna na detské hry. Vítaní sú aj (slušne vychovaní) domáci miláčikovia. Richňavské jazerá v blízkosti chaty ocenia okrem milovníkov kúpania a vodných športov aj rybári a potápači. Pár kilometrov cez kopce je Banská Štiavnica so svojimi historickými a technickými pamiatkami zapísanými v zozname svetového dedičstva UNESCO, obnovená Kalvária či Coburgovský kašieľ vo Svätom Antone s krásnym parkom. Priamo od chaty sa pešou túrou dá dostať na Sitno, v okolí je tiež viacero cyklotrás.

Návštevníkov čaká tiež skvelá domáca kuchyňa – všetci, ktorí na Richňave už boli, potvrdzujú, že hlad skutočne nikomu nehrozí, porcie sú ako u mamičky. Rekreanti majú možnosť polpenzie i plnej penzie, a ak plánujete celodenný výlet, ochotný personál vám obed zabalí na cestu formou balíčka. Kapacita chaty je po rekonštrukcii 42 plných lôžok a 8 prísteliek. Cena za ubytovanie sa líši podľa typu izby a dĺžky pobytu, zamestnanci UK a ich priami rodinní príslušníci majú výraznú zľavu. Cenník nájdete tu. Vzhľadom na nový štandard ubytovania a kvalitu stravy môžeme ceny pokojne označiť za „ľudové“. Využiť sa samozrejme dá aj príspevok na rekreáciu od zamestnávateľa.

Sú radi, keď to žije

Nové priestory už na jar otestovali študenti Prírodovedeckej fakulty UK a Fakulty telesnej výchovy a športu UK, ktorí tu mali povinné sústredenie a zaplnili komplet celú kapacitu. Zatiaľ všetko funguje, ako má a zamestnanci sa už tešia na letnú sezónu. „Veľmi sa tešíme na návštevníkov, sme radi, keď tu máme plno, keď to tu žije. Pozývame všetkých zamestnancov univerzity a ich rodinných príslušníkov, aby si prišli k nám oddýchnuť,“ hovorí Magdaléna Ivaničová.

Barbora Tancerová