UK opäť ovládla Medziuniverzitné majstrovstvá sveta WIUC v Paríži

Po minuloročnom striebre sa reprezentácia UK v celkovom hodnotení vrátila na najvyšší stupeň.


Tento rok vyslala Univerzita Komenského do Paríža 152-člennú výpravu pozostávajúcu zo zástupcov z desiatich fakúlt. Tí si začiatkom novembra na turnaji World InterUniversity Championships (WIUC) zmerali sily s tímami univerzít z rôznych kútov sveta. Študenti a študentky UK boli úspešní vo viacerých disciplínach. Prvýkrát v histórii turnaja ovládlo družstvo UK futbalový turnaj. Strieborné medaily získali volejbalistky a hádzanárky, bronzové medaily futsalistky. Viacero pódiových umiestnení dosiahli mladé talenty z UK v atletike a tenise. O ďalšie cenné kovy sa postarali študenti v bedmintone, stolnom tenise, cheerleadingu i v plávaní.  Tieto úspechy znamenali aj najviac bodov v konečnom hodnotení, a teda celkové prvenstvo UK na turnaji.

Tohtoročný športový tím UK tak nadviazal na skvelé výsledky z predchádzajúcich ročníkov – prvenstvá na WIUC 2018 v Barcelone, 2019 v Pule a 2021 v Ríme či striebro na vlaňajších majstrovstvách v Barcelone.

Zástupcov športovcov a realizačného tímu prijal 9. novembra 2023 rektor Marek Števček a prorektorka pre vzdelávanie a sociálne veci Eva Viglašová. Delegácia priniesla so sebou získané trofeje a medaily. „S napätím sme vás počas turnaja sledovali na sociálnych sieťach, držali sme vám palce a sme na vás veľmi hrdí. Chcem sa vám poďakovať za vzornú reprezentáciu univerzity,“ uviedol rektor UK Marek Števček a mladým zaželal, aby v podobných úspechoch pokračovali nielen v športe, ale aj živote.

Vedúci výpravy Tibor Balga z FTVŠ UK vyzdvihol nasadenie všetkých jej členov: „Chcem sa im všetkým poďakovať za vzornú reprezentáciu UK, úžasné športové výkony a nasedenie nielen na športoviskách, ale aj mimo nich. Bolo skvelé sledovať, ako sa medzifakultná výprava dokázala spojiť a vzájomne podporovať. O úspech sa zaslúžili všetci, nielen tí, ktorí získali medaily, ale všetci, ktorí zbierali body za umiestnenia, čoho výsledkom je absolútne prvenstvo. Futbalisti odohrali celý turnaj dokonca bez jediného inkasovaného gólu z hry, čo je úžasný výsledok.“