Stretli sa päťdesiat rokov po zápise
V jeseni 1974 sa na zápise na Filozofickej fakulte UK stretlo 24 mladých ľudí. Ich cieľom bolo zistiť, o čom bude štúdium etnológie na vtedajšej Katedre etnografie a folkloristiky. Po päťdesiatich rokoch sa 14 z nich na Gondovu vrátilo.
Nápad zorganizovať stretnutie bývalých spolužiakov zrealizovala docentka Hana Hlôšková spolu s profesorkou Martou Botikovou. Obe sa etnológii venovali ako pedagogičky na FiF UK. Marta Botiková bola dlhoročnou vedúcou Katedry etnológie. „Boli sme pomerne silná generácia, chlapci, dievčatá, spája nás množstvo spomienok – semináre a prednášky, dlhé hodiny strávené v univerzitnej knižnici, zážitky z terénnych výskumov,“ hovorí.
Účastníci si na stretnutí prezreli, ako sa zmenili priestory fakulty, úsmev a dojatie vyvolali fotografie indexov. Na roky prežité na chodbách katedry spomínajú s láskou. „Prišla som na školu ako Alenka do ríše divov. Netušila som, čo ma čaká. Ale od začiatku ma to chytilo. Boli sme skvelý kolektív, mali sme vynikajúcich pedagógov, zvykli sme sa spolu učiť i zabávať, na katedre sme si pripomínali sviatky, nacvičovali spevy, tance,“ spomína Mária Halmová. Svoje bývalé študentky a študentov prišla pozdraviť aj ich pedagogička, 89-ročná Ľubica Droppová.
Kariéry absolventov po promócii boli veľmi rôzne, jedna zaujímavejšia ako druhá. Mária Halmová bola dvadsať rokov riaditeľkou Etnografického múzea v Martine na Malej hore. Izabela Danterová ešte ako študentka strednej školy pripravila výstavu ľudového umenia v Senci, čo ju vlastne priviedlo aj na štúdium etnológie. Po škole pracovala v múzeách v Dunajskej Strede či Galante, je autorkou expozície Múzea kultúry Maďarov na Slovensku. Magdaléna Rychlíková pracuje v Náprstkovom múzeu v Prahe a venuje sa zbierkam mimoeurópskych civilizácií. Gabriela Habáňová sa celý život venuje ochrane pamiatok, spracúvala odborné podklady pre vyhlasovanie objektov za národné kultúrne pamiatky, okrem stavieb ľudovej architektúry napríklad aj pamiatky industriálnej architektúry. Aj vďaka jej práci sa zachoval pivovar Stein, Pradiareň či Jurkovičova tepláreň. Tú si spolužiaci počas stretnutia zašli pozrieť. Zuzana Jurčová tiež v oblasti pamiatkarskej ochrany pripravovala podklady pre vyhlásenie Vlkolínca za pamiatku UNESCO, Margaréta Horváthová dlhé roky pracovala v Historickom múzeu SNM, zakladala Múzeum karpatských Nemcov na Slovensku. Klaudia Buganová pôsobila ako kurátorka Východoslovenského múzea v Košiciach. Arne B. Mann je naším popredným odborníkom na kultúru Rómov, zakladateľom romologických štúdií v Ústave etnológie SAV.
To, že si vybrali štúdium pre niekoho možno exotického odboru, dodnes neoľutovali. „Mala som celý život krásnu prácu,“ povedala Magdaléna Rychliková. Štúdium etnológie ich nielenže vybavilo odbornými vedomosťami, ale aj – hoci vtedy sa tomu tak nehovorilo – tzv. soft skills, ako komunikačné a organizačné zručnosti, flexibilita, kreativita. „Škole a kolektívu, ktorý som na nej zažila, vďačím za všetko. Neľutujem ani deň zo svojho profesionálneho života,“ hovorí Mária Halmová.
Etnológia sa dnes študuje ako odbor v rámci sekcie etnológie a antropológie Katedry archeológie a kultúrnej antropológie FiF UK.
Barbora Tancerová