Spomienka na August 1968 pred budovou UK

K pamätnej tabuli venovanej obetiam z 21. augusta 1968 na budove UK na Šafárikovom námestí dnes položili vence najvyšší ústavní činitelia, veľvyslanci a zástupcovia samosprávy a občianskych organizácií. Pripomenuli si tak 55. výročie Moskvou nariadenej okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy. Za vedenie UK sa pietnej spomienky zúčastnil prorektor pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk.


21. 08. 2023 13.56 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Priamo na schodoch univerzity 21. augusta 1968 dávkou zo samopalu sovietski okupanti zastrelili Danku Košanovú (15 r.), Stanislava Siváka (29 r.) a Jána Holíka (45 r.). „Nespomíname si tu však len na tieto tri obete. Toto miesto symbolizuje celú okupáciu,“ uviedol Peter Sandtner z Konfederácie politických väzňov.

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár uviedol, že v Auguste 1968 sme boli napadnutí vlastnými spojencami. Pre skostnatený režim v Moskve bol československý pokus o socializmu s ľudskou tvárou nehoráznosťou, pre ktorú sa neštítil poslať do krajiny takmer polmiliónovú armádu. Pripomenul, že následkami invázie neboli len priame obete na životoch, ale aj státisíce ďalších občanov, ktorí emigrovali alebo znášali prenasledovanie doma.

Rečníci na tohtoročnej slávnosti k 55. výročiu okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy okrem pamiatke obetiam zdôraznili aj paralely so súčasnosťou.  „Vzhľadom na udalosti na Ukrajine nebol odkaz Augusta 1968 nikdy tak živý, ako dnes. Suverenita, právo na sebaurčenie a zvrchovanosť sú základom demokracie. Ľudia sú nositeľmi moci vo svojej krajine, oni slobodne rozhodujú o svojej budúcnosti. Nik nemá právo nám upierať vlastnú cestu,“ povedal premiér Ľudovít Ódor. „Slobodné myslenie sa muselo skrývať po pivniciach, v disidentských bytoch, inteligencia a akademická obec boli systematicky decimované a nahrádzané bábkami poplatnými moci. Bábkami, ktoré sa neštítili profitovať z nešťastia ostatných, zneužívať národnú tragédiu na svoj osobný prospech a kariéru,“ povedal premiér.  

Prezidentka Zuzana Čaputová zdôraznila, že svet, v ktorom dnes žijeme, nedovoľuje, aby našu slobodu prišli pošliapať cudzie vojská na základe pofidérneho pozývacieho listu. Sloboda však nie je iba snom, ale skutočnosťou. "Pripraviť sa o ňu môžeme iba sami, ak ju nebudeme ochraňovať a ak si ju prestaneme vážiť. August 68 nám však jasne hovorí, že ak tak urobíme, cesta naspäť je bolestivá a dlhá. Pripomínajú nám ju bezprostredné obete invázie, ale aj všetky obete komunistického systému, ktorý držala pri moci sovietska nadvláda. Uctime si ich pamiatku, poďakujme sa tým, ktorí boj za slobodu nikdy nevzdali – a nedopusťme, aby sa dejiny opakovali," uviedla. 

Na udalosti z augusta 1968 spomínali počas pietnej spomienky aj priami účastníci augustových udalostí, medzi nimi aj 98- ročný Branislav Tvarožek, bojovník proti dvom totalitám – fašistickej aj komunistickej.