Prírodovedecká fakulta UK má prvú fakultnú muzeálnu chodbu

Dňa 21. novembra 2024 sa na Prírodovedeckej fakulte UK oficiálne otvorila nová muzeálna chodba s názvom Príroda je zdrojom tých pravých vedomostí so stálou expozíciou tých najvzácnejších prírodnín, vrátane preparátov pštrosov, hyen či púm z depozitov fakulty.


22. 11. 2024 10.44 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Otvorenia sa zúčastnil aj rektor UK Marek Števček, ale aj štátna tajomníčka Ministerstva životného prostredia SR Gabriela Matečná. Ide o malú výstavnú chodbu, kde sa nachádzajú vzácne herbáriá Izabely Textorisovej, prvej slovenskej botaničky z 19. storočia, ale aj vzácne mačkovité šelmy či prvé hniezdo sršňa ázijského, jediné, ktoré na Slovensku máme a našlo sa v Palárikove. Výstava je venovaná Leonardovi da Vincimu, významnému renesančnému vzdelancovi. „Leonardo da Vinci pochopil, že prírodné vedy majú pridanú hodnotu. Nie sú len o zozname rozmanitých živočíchov a rastlín, ale sú aj o tom, že organizmy môžu slúžiť človeku pre jeho osobnostný rozvoj. Napríklad, krídlo vtáka je veľmi dôležitým kľúčom k tomu, ako ovládnuť ovzdušie,“ uviedol dekan Prírodovedeckej fakulty UK, Peter Fedor.

Nájdete tu stovky exponátov, ktoré mala Prírodovedecká fakulta UK ukryté vo svojich depozitoch, časť z nich zapožičalo aj Slovenské národné múzeum v Bratislave. „Jedenásť položiek je zo Slovenského národného múzea. Ide o jednu z prvých chodieb, ktorú sme takto spracovali, naše depozity obsahujú veľa vzácnych prírodnín. Rekonštruujeme fakultné priestory a chceme, aby chodby neboli sterilné, ale slúžili aj ako zaujímavosť pre študentov a návštevníkov fakulty,“ dodáva dekan Peter Fedor. 

„Výstava je fantastická a všetkým, ktorí sa na nej podieľali, ďakujem. Som rád, že sa nám právnikom podaril jeden významný krok – že sme do Občianskeho zákonníka dostali ustanovenie, ktoré hovorí, že živé zviera nie je vec. Mňa najviac fascinuje práve hniezdo sršňa ázijského, pretože som s pánom dekanom urputne bojoval proti prvému takémuto hniezdu,“ dodal rektor UK Marek Števček.