Pietna spomienka na 56. výročie okupácie pred budovou UK
Bratislava 21. augusta 2024: Pred historickou budovou Univerzity Komenského v Bratislave (UK) na Šafárikovom námestí sa dnes pri príležitosti 56. výročia okupácie Československa vojskami Varšavskej zmluvy uskutočnila pietna spomienka. Za vedenie UK sa jej zúčastnil rektor Marek Števček a prorektor pre vonkajšie vzťahy Radomír Masaryk.
K pamätnej tabuli venovanej obetiam z 21. augusta 1968 na budove UK položili vence ústavní činitelia, členovia diplomatického zboru a zástupcovia samosprávy a občianskych organizácií. Rečníci sa vo svojich príhovoroch vrátili k invázii armád piatich štátov Varšavskej zmluvy (Sovietskeho zväzu, Bulharska, Maďarska, Nemeckej demokratickej republiky a Poľska), ktorá bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Začala sa v noci z 20. na 21. augusta 1968.
Priamo na schodoch univerzity v prvý deň okupácie tragicky zahynuli Danka Košanová (15 r.), Stanislav Sivák (29 r.) a Ján Holík (45 r.). „Stojíme pri pamätnej tabuli troch z množstva obetí tejto invázie. Dnes od tejto udalosti uplynulo už 56 rokov. Znamená to, že tí, ktorú ju zažili, sú už o rok starší. Je ich stále menej, zatiaľ čo žije stále viac mladších ľudí, ktorí o nej vedia len z rozprávania. Práve preto je dôležité si naďalej pripomínať 21. august, pamätný deň SR, aby aj mladá generácia vedela, čo znamenal tento dátum, ktorý bol prelomový pre ich rodičov a starých rodičov,“ uviedol predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Peter Sandtner.
Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Jerguš Sivoš vyhlásil, že udalosti augusta 1968 sú aj symbolom odvahy bežných ľudí vzdorovať politike násilia a postaviť sa neprávosti. „Spoločnosť, ktorá nepozná svoju minulosť, je odsúdená ju opakovať, pretože národ, ktorý nedokáže rozlíšiť obeť od agresora, je odsúdený byť obeťou agresie znova," podotkol Sivoš. Predseda Správnej rady ÚPN následne ocenil disidenta a politického väzňa Branislava Lukáča, ktorý bol v 80. rokoch minulého storočia väznený za to, že zhromažďoval a šíril materiály o udalostiach z časov okupácie a o skutočných vzťahoch medzi Československom a Sovietskym zväzom.
„21. august nebol len mohutnou vojenskou inváziou do Československa, ale predovšetkým bezprecedentným pokusom o umlčanie slobody. Tento pokus napokon zlyhal a to predovšetkým vďaka odporu mnohých odvážnych ľudí, ktorí počas okupácie a v rokoch po nej, nevzdali boj za slobodu. Dnes tu môžeme slobodne stáť aj vďaka nim, za čo si zaslúžia úctu celej spoločnosti,“ podujatie po skončení komentoval slovami rektor UK Marek Števček.