Podcast Komunita – Peter Hanajík: Pomôžme udržateľnosti našimi vlastnými rozhodnutiami

Spravodlivý, trvalo udržateľný a mierumilovný svet pre všetkých nie je len vysnívanou víziou budúcnosti či témou sci-fi filmu či seriálu. Od roku 2015 je však záväzkom, ktorý zadefinovala Organizácia spojených národov a prijali ho všetky členské štáty vrátane Slovenska. Stalo sa tak schválením tzv. Agendy 2030, ktorá obsahuje 17 cieľov udržateľného rozvoja. Aj Univerzita Komenského v Bratislave sa snaží prispievať k napĺňaniu cieľov udržateľného rozvoja. Viac moderátorke Eve Kopeckej v podcaste Komunita o tejto téme prezradil docent Peter Hanajík z Prírodovedeckej fakulty UK (PriF UK), ktorý je tiež členom tímu ENLIGHT pre udržateľnosť, tzv. Zelenej kancelárie (Green Office).


12. 12. 2024 10.42 hod.
Od: Podcast Komunita

Pôsobíte na Katedre pedológie PriF UK. Mali ste vždy k téme udržateľnosti blízko?

Udržateľnosť ma ´prenasleduje´ už od môjho vysokoškolského štúdia environmentalistiky na Prírodovedeckej fakulte UK. Po bakalárskom štúdiu som si zvolil pedológiu, ktorá je súčasťou environmentálnej sekcie, následne som sa tejto téme venoval aj na doktorandskom štúdiu, neskôr v profesionálnom živote.

Čím si vás téma udržateľnosti získala?

Mám pocit, že ide o akýsi životný štýl. Keď sa snažíte vnímať svet okolo seba, čo všetko sa v ňom deje a akým spôsobom môžete pomôcť, tak vás udržateľnosť už neopustí.

Môžeme teda považovať váš profesionálny a možno aj osobný život za snahu byť udržateľný?

Určite áno, pretože rôzne aspekty udržateľnosti máme vôkol seba. Nejde o nový výmysel, ktorý zrazu vznikol alebo sa tu objavil. Je to niečo, čo bolo zadefinované a vďaka tomu sa ľudia vedia nájsť v rôznych aspektoch udržateľnosti. Následne viete aj zmonitorovať, či v nich napredujete alebo nie. Na rôznych úrovniach - ako jednotlivec, skupina, štát či skupina štátov.

Podobne naladených ľudí ste stretli aj na pôde UK, s ktorými ste sa neskôr spojili do univerzitného tímu pre udržateľnosť.

Dá sa to tak povedať, aj keď to má oveľa širší kontext. ENLIGHT združuje desať univerzít a jeho základným pilierom je aj udržateľnosť. Dostali sme možnosť finančne pokryť dohody o pracovnej činnosti pre šiestich ľudí. To bol impulz, keď som začal hľadať ľudí z rôznych fakúlt UK, ktorí majú blízko k udržateľnosti.

Hľadali ste ich teda na všetkých fakultách, nielen na PriF UK?

Áno. Keď som sa celý projekt snažil nejako uchopiť, tak mi najväčší zmysel dávalo to, aby som vyhľadal spolupracovníkov na viacerých fakultách a skúsil ich prepojiť medzi sebou. Nedávalo mi veľký zmysel vytvoriť tím len na jednej fakulte, pričom ostatné by boli ochudobnené.

Podarilo sa vám vytvoriť tím pre udržateľnosť?

Bola to detektívka, ale áno, na našich fakultách sú ľudia, ktorí majú k udržateľnosti veľmi blízko, možno aj viac ako ja, či už študenti alebo pedagógovia či vedci. Udržateľnosť je na univerzite prítomná. Udržateľnosť nie je len o environmentálnej otázke, ale súvisí aj s ekonomikou, kultúrou a inými oblasťami života. Presne tak. Sedemnásť cieľov udržateľnosti prepája rôzne aspekty, ktoré zabezpečujú to, aby spoločnosť bola odolná voči výkyvom alebo zmenám.

Inšpirovali ste sa pri zakladaní tohto tímu aj inými univerzitami, či už na Slovensku, alebo v zahraničí?

Určite áno, pretože organizačné štruktúry, akou je aj Green Office, sú zaužívanou praxou na iných univerzitách v zahraničí. Majú oddelenia pre udržateľnosť či skupiny v rámci akademického senátu, ktoré dohliadajú na to, aby monitorovali udržateľnosť. Takáto organizačná jednotka vznikla aj v rámci našej univerzity, jej úlohou je priamo uchopiť udržateľnosť v závislosti od dlhodobého zámeru univerzity.

V novej epizóde podcastu Komunita, sa tiež dozviete:

  • akých ľudí si do tímu vybral,
  • aké prvé kroky s tímom uskutočnili,
  • ktorým cieľom sa u nás venuje najviac pozornosti a v ktorých ešte zaostávame,
  • aké sú dobré príklady riešenia udržateľnosti v praxi,
  • do kedy a kde môžete navštíviť výstavu k udržateľnosti,
  • a aké sú najbližšie plány pracovnej skupiny.

 

Celú epizódu si môžete vypočuť na platforme Spotify