Najväčší grant v histórii Filozofickej fakulty UK sa zameria na výskum osamelosti a sociálnej izolácie

Osamelosť a sociálna izolácia sa v našej spoločnosti vyskytujú čoraz častejšie. 21. storočie je dokonca mnohými odborníkmi charakterizované ako osamelá doba. Počas pandémie COVID-19 sa počet ľudí, ktorí sa cítia osamelí, zvýšil takmer dvojnásobne, v niektorých častiach Európy dosahoval až 26 %. Práve na tento problém sa zameriava projekt DISCONNECT, ktorý realizuje Katedra psychológie Filozofickej fakulty UK. Ich zistenia by mohli zásadne prispieť porozumeniu fenoménu osamelosti a identifikovať komplexné stratégie, ako túto alarmujúcu situáciu prakticky riešiť.


Vedci a vedkyne z Katedry psychológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave (FiF UK) získali na výskum prestížny grant zo schémy na podporu excelentnej vedy z Plánu obnovy a odolnosti. ,,Sme mimoriadne šťastní, že sa nám v silnej konkurencii podarilo získať tento grant. Vďaka tomu budeme môcť v najbližších dvoch rokoch komplexne preskúmať sociálne, psychologické a neurobiologické základy osamelosti a sociálnej izolácie. Zameriame sa nielen na bežnú populáciu, ale aj na ľudí so psychickými poruchami, ktorí sú osamelosťou a sociálnou izoláciu výraznejšie ohrození,“ vysvetľuje docent Michal Hajdúk, ktorý vedie výskumný tím. ,,Sme veľmi radi, že práve Filozofická fakulta UK sa bude podieľať na výskume, ktorý bude z nášho pohľadu prelomovým. Projekt DISCONNECT predstavuje v oblasti psychologického výskumu na Slovensku významný pokrok, pretože sa vyznačuje bohatosťou svojich výskumných metód a komplexným interdisciplinárnym prístupom,“ doplnil dekan FiF UK Marián Zouhar.

Osamelosť a sociálna izolácia negatívne pôsobia aj na celkové telesné a psychické zdravie. Zvyšujú riziko predčasného úmrtia, pretože nedostatočná kvalita a kvantita sociálnych vzťahov je prepojená s vyšším rizikom srdcovo-cievnych chorôb. Aj medzinárodné organizácie, ako napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) už podnikli kroky smerujúce k zvyšovaniu povedomia o tomto probléme, a poskytli rôzne usmernenia. Vytvorila sa Komisia WHO pre sociálne prepojenie (The WHO Commission on Social Connections), ktorej cieľom je uznanie tohto problému ako globálnej priority verejného zdravia. ,,Práve na tieto medzinárodné iniciatívy by sme radi nadviazali. Priekopnícky projekt DISCONNECT sa zameriava na hlboké pochopenie problematiky, najmä medzi zraniteľnou populáciou, ktorou sú nielen starší ľudia, ale aj mladí dospelí,“ hovorí vedúci projektu Michal Hajdúk.

Prvým krokom v rámci projektu je spustenie rozsiahlej epidemiologickej štúdie na 3000 osobách. ,,Veríme, že zhromaždíme také množstvo dát, ktoré nám umožní medzinárodné porovnanie a zároveň identifikovať rizikové sociálne skupiny v rámci Slovenka. Pomôže nám to robiť informované rozhodnutia, ako s týmto problémom bojovať,“ uviedol docent  Hajdúk. V projekte sú využívané aj digitálne technológie s cieľom personalizovať prístup k pacientom a taktiež moderné neurovedné metódy. Na Katedre psychológie FIF UK preto vznikne špičkovo vybavené výskumné laboratórium, v ktorom sa budú skúmať práve neurobiologické mechanizmy osamelosti a sociálnej izolácie.

DISCONNECT okrem zvýšenia informovanosti o fenoméne osamelosti a sociálnej izolácie navrhne odporúčania pre zdravotnícky a sociálny sektor.

Viac informácií o projekte sa dozviete na www.osamelost.sk.

Projekt je financovaný EÚ Next Generation EU prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR a v rámci projektu č. 09103-03-V03-000.