Kurzy, prednášky, stand-up komici – aj to nájdete v Infocentre UK

Hovorí sa, že zlá otázka neexistuje. Kolegyňa z Infocentra UK sa však občas stretáva aj s naozaj kurióznymi požiadavkami. Je možné vo vašom infocentre usporiadať kurz kvasenej zeleniny? Aj takáto otázka nám prišla. Hoci sa nebránime žiadnej vzdelávacej aktivite, kurz ako naložiť kapustu, sme sa rozhodli prenechať pre iné priestory...


06. 09. 2023 13.38 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Máme radi sebavedomých a ambicióznych mladých ľudí. Jeden taký adept na štúdium na našej univerzite nás však zaskočil. Napísal nám: „Píšem vám ohľadom prijímacieho konania z matematiky a fyziky. Z môjho skromného úsudku som došiel k záveru, že by som si mohol požiadať o prepáčenie prijímacieho konania.“ To, samozrejme, nie je možné, aj šikovní študenti musia rešpektovať podmienky prijatia.

Infocentrum UK na Štúrovej ulici funguje už viac ako rok. Za ten čas doň zavítali záujemcovia o štúdium, o kurzy slovenského jazyka či univerzitu tretieho veku, návštevníci podujatí, ale aj tí, ktorí by radi nosili tričko či mikinu s univerzitným logom. Infocentrum UK je multifunkčným priestorom, ktorý sa stal miestom stretnutí, prezentácií a nedávno ho oživila aj kaviareň s občerstvením.

Informácie a predajňa

Za rok infocentrum zodpovedalo približne 2000 otázok, ktoré sa najčastejšie týkali podávania prihlášok na Univerzitu Komenského. Ale obracajú sa sem nielen budúci študenti a študentky, ale aj súčasní, ktorí si nevedia poradiť s ubytovacím procesom, majú otázky o programe Erasmus+, stážach, kurzoch a podobne.

Funguje tu tiež predajňa univerzitných predmetov s logom, najmä oblečenia. Z nich najviac „letia“ mikiny a tričká, bavlnené tašky a vaky. Populárne sú aj limitované edície tričiek, kde sú vynechané samohlásky, či súprava šál s čiapkou a edícia na lyžovanie Komenski, v ktorej je mikina a ponožky. Tieto predmety najviac nakupujú absolventi ako spomienku na svoju alma mater, prípadne ich kupujú rodičom, ktorí tiež študovali na UK. Populárne sú aj medzi zahraničnými študentmi a študentkami.

Spoločenský priestor

Presvetlený a moderný priestor priam pozýva na spoločenské udalosti. Veľké okná z ulice dovoľujú okoloidúcim nahliadnuť do diania a mnohé podujatia, ktoré sa tu konali, boli otvorené aj verejnosti. Organizovali sa tu nielen univerzitné tlačovky, prezentácie kníh, prednášky či semináre, ale aj workshopy, diskusie, literárne večery i hudobné vystúpenia pre verejnosť.

Odkedy sa priestor zasnúbil s kaviarňou, miesto ožilo študujúcimi mladými ľuďmi. Prevádzkar Kaviarne Komenského tu organizuje stand-up vystúpenia komikov, ale aj zábavné kvízy. Návštevníci toto spojenie chvália a vítajú.

„V Infocentre UK sa človek nenudí. Každý deň sa stretávam s novými situáciami a zaujímavými ľuďmi. Či už to je počas rôznych podujatí, ktoré sa tam konajú, alebo keď sa niekto príde opýtať na Univerzitu Komenského,“ hovorí Barbora Hanes Bakošová, ktorá rozbiehala infocentrum od začiatku fungovania. V súčasnosti ju už počas materskej dovolenky zastupuje a na vaše otázky rada zodpovie nová pracovníčka Yana Nikolaichuk.

Kontakt: infocentrumuniba.sk, +420 2 9010 9986

Lenka Miller