Ako preniesť vedu do biznisu? Program Challenger Science 2024 školil vedecké tímy

V novom vzdelávacom programe Challenger Science sa niekoľko mesiacov vedecké tímy z rôznych oblastí školili, ako premeniť výsledky výskumov na reálne podnikateľské plány a dostať ich do praxe. Desať najlepších účastníkov s predstavilo vo verejnom finále 4. decembra v Bratislave. Tím z Lekárskej fakulty UK získal cenu publika.


12. 12. 2024 13.42 hod.
Od: Redakcia Našej univerzity

Slovensko v porovnaní s okolitými krajinami významne zaostáva v komercializácii vedy a výskumu. Nedostatok podnikavosti, financovania, ale aj infraštruktúry na transfer technológií často bráni vedcom pretaviť svoje nápady do praxe. Program Challenger Science pre má dlhodobú ambíciu pomôcť prekonať bariéry v slovenskej vede, podporiť komercializáciu výskumu a vytvoriť podmienky na úspešný transfer technológií a inovácií.

Prvý ročník zorganizovala  poradenská spoločnosť Civitta v spolupráci s Nadáciou ESET, program tiež podporil Európsky inovačný a technologický inštitút EIT Health, komunitným partnerom bola Univerzita Komenského v Bratislave.

Tri mesiace sa vedecké tímy každý týždeň stretávali s konzultantami a mentormi z oblasti transferu technológií, biznisu a marketingu a zážitkovou formou rozvíjali svoje prezentačné zručnosti, komunikačné schopnosti a dizajnové myslenie.

Desať najlepších tímov sa počas finálového večera  v krátkych trojminútových profesionálne pripravených prezentáciách snažilo presvedčiť porotu o kvalitách svojich projektov. Odborná porota  v zložení Pavol Šajgalík (predseda SAV),  Pavol Luka (výkonný riaditeľ spoločnosti ESET), Eva Kováčová (generálna riaditeľka spoločnosti Glycanostics, ktorá získala jediná slovenský ERC Consolidator Grant) a  Michal Nešpor (partner investičnej spoločnosti Crowdberry) im zároveň kládla otázky „na telo“: Kto nebude chcieť, aby ste uspeli? Viete, kto je vaša konkurencia? Máte pripravený obchodný tím? Testujete zatiaľ na bunkách, ako chcete testovať na ľuďoch? Máte pripravenú technológiu?

Medzi finalistami boli aj tri projekty členov akademickej obce Univerzity Komenského. Kristína Macáková, víťazka Falling Walls Lab z roku 2023 z Lekárskej fakulty UK, predstavila vývoj nových biologických ukazovateľov pre včasnú́ diagnostiku reumatoidnej artritídy. Natália Stollárová z Farmaceutickej fakulty UK prezentovala projekt prispôsobenia liečby a konzumácie liečiv na základe genetických informácií́ pacienta. Petra Zahradníková z Lekárskej fakulty UK predstavila InfantSim – realistický 3-D model novorodenca pre nácvik chirurgických operácií́ s minimálnym zásahom. Práve jej prezentácia najviac zaujala publikum, tvorené vedcami, zástupcami organizátorov a členmi vedeckých tímov a v hlasovaní získala cenu publika.

Ako víťaza hlavnej ceny – cesty na prestížny technologický veľtrh Viva Tech 2025 v Paríži – porota vybrala tím PoxyMed z Ústavu polymérov Slovenskej akadémie vied. Ich technológia umožňuje cielené doručenie liečiv priamo na miesto účinku, čo má potenciál výrazne zlepšiť efektivitu liečby.

Natália Stollárová, mladá výskumníčka z Farmaceutickej fakulty UK, účasť v programe Challenger Science hodnotí veľmi pozitívne.  „Naučila som sa zamýšľať sa nad témami, ktoré nie sú pre vedca bežné, ako napríklad patentová ochrana, koncept minimálneho životaschopného produktu (MVP) či tvorba business modelu. Oboznámili sme sa tiež s princípmi fungovania vedeckých startupov. Každý týždeň sme mali možnosť tráviť čas s inšpiratívnymi osobnosťami zo Slovenska aj zo zahraničia, vytvorili sme si vzácne kontakty aj priateľstvá, ktoré nám už počas programu pomáhali posúvať našu prácu vpred a otvárať mnohé dvere. Program stál jednoznačne za to a utvrdil ma v tom, že investícia do rozvoja podnikateľského myslenia vedcov je prínosom pre celú spoločnosť,” hovorí.

Barbora Tancerová