Základné pravidlá
Kto sa môže stať Erasmus+ študentom?
· študent, ktorý je občanom Slovenskej republiky, alebo krajiny Európskej únie, alebo ostatných krajín, ktoré participujú v Programe ERASMUS+ a je študentom (zapísaným v danom akademickom roku) vysokoškolskej inštitúcie v Slovenskej republike, ktorej bola pridelená Erasmus charta (ECHE);
· občan inej krajiny, ktorý je študentom uceleného bakalárskeho, magisterského alebo doktorandského štúdia (zapísaným v danom akademickom roku) vysokoškolskej inštitúcie v Slovenskej republike, ktorej bola pridelená Erasmus charta (ECHE)
· študent musí byť formálne zapísaný na štúdium (internej alebo externej formy) na domácej VŠ aj na obdobie, v ktorom absolvuje stáž v zahraničí (okrem absolventov)
· študent študujúci na slovenskej VŠ s trvalým pobytom mimo územia SR sa môže zúčastniť mobility v krajine trvalého pobytu len v prípade, že má v SR prechodný pobyt
. vypláca sa 100% grantu
Podmienky mobility:
· študent môže realizovať stáž už v prvom ročníku Bc. denného štúdia
. status externého študenta na domovskej univerzite sa nemení
· študent môže realizovať SMT v každom stupni vzdelávania (Bc., Mgr., PhD.) v dĺžke 12 mesiacov
· príklad: študent bakalárskeho stupňa bol v rámci LLP v 1. ročníku na 3-mes.stáži, v 2. ročníku na 7-mesačnom študijnom pobyte. Aký dlhý študijný pobyt môže realizovať v rámci programu Erasmus+ v 3. ročníku? Na študijný pobyt už nemôže vycestovať, lebo jeho minimálna dĺžka je 3 mesiace. Môže sa akurát zúčastniť Erasmus+ stáže v dĺžke 2 mesiace
· je možná aj stáž pre absolventov štúdia, maximálne 12 mesiacov, stáž musí byť ukončená do 12 mesiacov od skončenia štúdia (deň štátnic)
· prerušenie štúdia z dôvodu stáže alebo počas stáže nie je možné
· stáž musí byť začatá aj ukončená v rámci jedného akademického roka
· stáž musí byť súčasťou akreditovaného programu vysielajúcej fakulty
· obsah a rozsah stáže v zahraničí musí byť dohodnutý ešte pred nástupom študenta na mobilitu (Learning Agreement for Traineeships )
· domáca univerzita je povinná uznať zahraničnú odbornú stáž v plnej miere ako súčasť štúdia a zaznamenať ju do Diplomu, resp. do Diploma Supplement (ak stáž nie je súčasťou študijného programu)
oprávnené hostiteľské organizácie:
- podniky
- strediská odbornej prípravy
- výskumné centrá
- vysokoškolská inštitúcia
- Národné zastupiteľstvá (veľvyslanectvá atď.)
neoprávnené hostiteľské organizácie:
- Európske inštitúcie, ktoré prijímajú študentov na platené stáže
- organizácie, ktoré riadia európske programy, napr. Národné agentúry