Udržateľnosť na UK
ENLIGHT pracovná skupina Green Office pre udržateľnosť na UK
Úlohou pracovnej skupiny je budovanie informačnej siete udržateľného rozvoja na Univerzite Komenského v Bratislave. Skupina zhromažďuje a šíri informácie na UK o aktivitách, ktoré prispievajú k napĺňaniu 17 cieľov udržateľného rozvoja definovaných Organizáciou Spojených národov (OSN) a podporuje aktivity a výzvy aliancie ENLIGHT súvisiace s agendou udržateľnosti.
Cieľom skupiny je informovať, prepájať a podporovať študentov a zamestnancov, aby udržateľnosť aktívne implementovali do vzdelávania a výskumu, vo fyzickom alebo digitálnom priestore. Víziou je udržateľnosť etablovať ako integrálnu súčasť UK pre budovanie odolnejšej univerzity na poli univerzít a stať sa plnohodnotným partnerom v rámci širšej transformácie na udržateľnú spoločnosť.
Kontakt: udrzatelnost@rec.uniba.sk
Martin Bednárik, Eliška Galovičová, Peter Hanajík, Katarína Maťugová, Anna Nekola, Martin Šebesta, Jana Urbánková
Matfyzácka komunitno-experimentálna záhrada
Oddelenie environmentálnej fyziky (OEF) na Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK (FMFI UK) sa spolu s finančnou podporou OZ Alumni FMFI UK pustilo do revitalizácie zanedbanej záhrady nachádzajúcej sa pri západnej strane pavilónu F2 FMFI UK. Víziou je jej čiastočná revitalizácia a vybudovanie komunitnej záhrady, ktorá by okrem relaxu mohla poskytnúť aj priestor pre pilotné exteriérové experimenty. Záhrada by prepojila komunitu študentov a pedagógov s experimentálnym výskumom zameraným na moderné poľnohospodárstvo s budúcim potenciálom v boji proti klimatickej kríze.
Jedným z výskumov, ktoré sa na Oddelení environmentálnej fyziky realizujú je aj využitie nízkoteplotnej plazmy a plazmou aktivovanej vody (PAV) v modernom poľnohospodárstve. Za týmto účelom sú vykonávané experimenty na rastlinách či ich semienkach v laboratórnych podmienkach. PAV je voda, ktorá prišla do kontaktu s plazmou, čím bola obohatená o aktívne častice. Semená ošetrované či kultivované v PAV vykazujú vyššiu klíčivosť či rýchlejší rast a vývoj mladých sadeníc. Zavlažovanie rastlín PAV prispieva k ich rýchlejšiemu rastu, vyššiemu obsahu chlorofylu a karotenoidov a tiež k zvýšeniu úrody bez použitia chemických hnojív. Ošetrenie infikovaných rastlín môže viesť k inaktivácii patogénnych mikroorganizmov a zbaveniu sa patogénov bez použitia pesticídov.
Experimentálne laboratórium na čerstvom vzduchu
Cieľom projektu je vytvoriť priestor, kde bude možné realizovať experimenty podobného druhu. Záhrada teda umožní prechod experimentov z laboratórnych podmienok do podmienok bližším reálnemu poľnohospodárstvu. Vybudovaním tohto jedinečného relaxačno-edukačno-výskumného priestoru sa prispeje k zvyšovaniu všeobecného povedomia žiakov, študentov, pedagógov a širšej verejnosti o globálnych environmentálnych problémoch a možných metódach ich zmierňovania. V neposlednom rade revitalizácia zanedbaného priestoru záhrady prispieva k aktívnemu udržiavaniu zelených priestranstiev v okolí fakulty.
Prečo je to dôležité?
Udržateľné mestá zabezpečujú kvalitné bývanie, verejnú dopravu a zelené plochy pre všetkých. Bezpečné, inkluzívne a odolné mestá sú kľúčové pre zlepšenie života ľudí a ochranu životného prostredia.
Fakultné podujatia, ale aj prepájanie s ďalšími univerzitami (EBF)
Spolok J. M. Hurbana je kresťanský študentský spolok, ktorého túžbou je vytvárať prostredníctvom podujatí a rôznych aktivít priestor na rozvoj a budovať silnú komunitu.
Medzi jeho aktivity patrí najmä organizovanie celofakultných podujatí a vydávanie časopisu Evanjelický teológ, ktorý je odosielaný do cirkevných zborov na Slovensku. Spolok má vyše 20 členov. Členstvo má možnosť využívať priestory spolku, organizovať rôzne podujatia a aktívne sa zapájať do ich prípravy. Medzi súčasné aktivity spolku patria napríklad každoročná vianočná kapustnica, jesenná a jarná grilovačka, Lutherfest, fakultný majáles, filmový večer, či šachový a stolnotenisový turnaj. Vznik Spolku Jozefa Miloslava Hurbana sa datuje od roku 1919.
„Na týchto podujatiach chceme budovať vzťahy s ľuďmi, ktorí študujú na iných fakultách. Navštívili sme cirkevný zbor v Modre-Kráľovej, kde sme zorganizovali v spolupráci s vedením zboru detskú besiedku a stretnutie mládeže. Do budúcna by sme radi pokračovali aj v iných cirkevných zboroch na Slovensku.“ Tatiana Semančíková, podpredsedníčka spolku.
Prečo je to dôležité?
Text: Globálna spolupráca je nevyhnutná pre splnenie cieľov udržateľného rozvoja. Spájanie síl medzi krajinami, organizáciami a spoločnosťami podporuje udržateľný rozvoj a riešenie globálnych výziev.
Kávou k prepájaniu komunity na Evanjelickej bohosloveckej fakulte UK
V rámci Evanjelickej bohosloveckej fakulty UK (EBF UK) pôsobí študentská kaviareň a čitáreň Gottšalk. Pracuje na báze dobrovoľných príspevkov a finančných darov z rôznorodých podujatí aj mimo nich.
Gottšalk slúži širokej akademickej obci, ako aj návštevníkom počas konferencií, sympózií a rôznych iných podujatí na našej fakulte. O chod kaviarne sa stará tím ľudí.
Názov tejto kaviarne bol inšpirovaný historickým románom od Jozefa Miloslava Hurbana, Gottšalk znamená v preklade Božská šálka. Jej vznik siaha do roku 2022. Založil ju spolok J. M. Hurbana vďaka grantu UK.
„Bolo to veľmi dobré rozhodnutie. Veľmi nám to pomohlo spoznať sa. Lebo po dvoch rokoch online som ja ako piatak vôbec nepoznal druhákov a tretiakov. Zastavia sa často aj učitelia a upevňuje to spoločenstvo.“ Člen spolku Ondrej Baranec.
Prečo je to dôležité?
Udržateľné mestá zabezpečujú kvalitné bývanie, verejnú dopravu a zelené plochy pre všetkých. Bezpečné, inkluzívne a odolné mestá sú kľúčové pre zlepšenie života ľudí a ochranu životného prostredia.
Medziodborová súťaž študentov farmácie a medicíny Clinical Skills Event
Clinical Skills Event (CSE) je celoštátna súťaž študentov farmácie a medicíny z Bratislavy, Martina a Košíc, ktorá vznikla v duchu medziodborového vzdelávania a spolupráce medzi farmaceutmi a lekármi. Súťaž je zameraná na podporu rozvoja vedomostí a klinických zručností študentov a funguje už tretí rok, pričom vychádza z pôvodnej súťaže organizovanej pre študentov farmácie Medzinárodnou federáciou študentov farmácie (IPSF).
Vzdelávanie a súťaž
CSE je rozdelená na vzdelávaciu a súťažnú časť. Vzdelávacia časť zahŕňa prednášky odborníkov, zatiaľ čo súťažná časť sa delí na tri kolá zamerané primárne na riešenie kazuistík, v ktorých študenti uplatňujú svoje znalosti z klinicky orientovaných disciplín.
Rozvoj zručností a spolupráce
Cieľom projektu je podpora medziodborovej spolupráce študentov, ako aj rozšírenie ich zručností v komplexnej diagnostike a hodnotení farmakoterapie. Študenti majú príležitosť aplikovať svoje vedomosti na reálnych prípadoch, pričom súťažiaci pracujú v štvorčlenných zmiešaných tímoch.
Budúcnosť a udržateľnosť
Projekt prispieva k rozvoju študentov, pričom spolupráca zvyšuje udržateľnosť zdravotníctva tým, že podporuje:
- komplexnejšiu starostlivosť o pacienta a minimalizáciu pochybení,
- optimalizáciu využitia zdrojov,
- udržateľnosť a spokojnosť pracovnej sily rozvojom budúcich profesijných vzťahov,
- inovácie a komplexné výzvy čo je predpokladom úspešnejšej a kvalitnejšej liečby.
Tento rok sa súťaž konala počas 15. marca 2024 paralelne na Farmaceutickej fakulte UK (FaF UK) v Bratislave a na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach, pričom po prvýkrát sa mohla pýšiť aj medzinárodnou účasťou tímu z Farmaceutickej fakulty Univerzity v Ľubľane. Súťaže sa spolu zúčastnilo 91 študentov.
Ako hodnotia súťaž študenti?
„Zúčastniť sa CSE bola veľmi zaujímavá príležitosť. Možnosť vyskúšať si ako v praxi riešiť kazuistiky, ako spolupracovať a komunikovať s lekármi bola pre nás veľmi obohacujúca. Zistili sme, že práca v tíme je v klinickej farmácii naozaj kľúčová. Takisto sme si zlepšili zručnosti kritického myslenia a naučili sme sa, ako správne vyhodnotiť priority v terapii, farmakoterapeutické problémy a ako využívať informačné zdroje, databázy a guidelines.“ – Zuzana Valachová, 4. ročník FaF UK, členka víťazného tímu CSE 2024
WEB: https://sssf.sk/cse
Instagram: @cseslovakia, https://www.instagram.com/cseslovakia/?
Priebeh súťaže 2024: https://www.fpharm.uniba.sk/detail-aktuality/back_to_page/farmaceuticka-fakulta-univerzity-komenskeho-v-bratislave/article/clinical-skills-event-2024/
Vyhodnotenie súťaže 2024: https://www.fpharm.uniba.sk/detail-aktuality/back_to_page/farmaceuticka-fakulta-univerzity-komenskeho-v-bratislave/article/vitazi-clinical-skills-event-2024/
Prečo je to dôležité?
Vzdelávanie je základom rozvoja a pokroku. Zabezpečenie inkluzívneho a kvalitného vzdelania pre všetkých pomáha eliminovať nerovnosti a vytvára príležitosti pre lepšiu budúcnosť a zamestnanosť.
Farmaceuti na UK načúvajú liečivým rastlinám vo vlastnej záhrade
Záhrada liečivých rastlín je jedným z účelových zariadení Farmaceutickej fakulty UK (FaF UK), kde sa venujú pestovaniu liečivých rastlín pre výučbové a vedecko-výskumné účely. Záhrada sa nachádza v mestskej časti Prievoz v Bratislave a rozprestiera sa na ploche 1,5 ha.
V genofonde Záhrady liečivých rastlín (ZLR) je zastúpených 723 rastlinných druhov, ktoré sú zdokumentované v publikácii Index seminum. Tento katalóg obsahuje zoznam semien rastlín dopestovaných v ZLR a slúži ako nástroj pre výmenu semien s botanickými záhradami, arborétami a ďalšími vedeckými inštitúciami v Európe aj vo svete. ZLR je zároveň evidovaná v medzinárodnej databáze Botanic Gardens Conservation International.
Pedagogická úloha ZLR v rámci výučby
Okrem vedecko-výskumných projektov, na ktorých pracovisko participuje, hrá významnú úlohu aj v pedagogickom procese. Časť výučby predmetov Farmaceutická botanika, Farmakognózia, Liečivé rastliny a Nové trendy v oblasti prírodných liečiv prebieha priamo v ZLR, kde študenti môžu spoznávať liečivé rastliny (predovšetkým druhy zaradené do liekopisu) in natura. Záhrada liečivých rastlín je študentom k dispozícii aj mimo povinnej výučby a je možné ju navštíviť individuálne počas pracovnej doby.
Účasť ZLR na umeleckom sympóziu Načúvanie rastlinám
V minulom roku sa pracovisko zapojilo aj do umeleckého sympózia Načúvanie rastlinám, ktoré organizovala Kunsthalle Bratislava. V rámci tohto sympózia sa uskutočnilo predstavenie „Stávanie sa záhradou / rastlinou / transplantáciou“ v parku pri FaF UK, kde umelkyne Jana Zatvarnická a Zuzana Žabková stvárnili rituál vegetatívnej pitvy a symbolický prerod človeka na rastlinu. Informácie o tomto jedinečnom spojení umenia a farmácie boli publikované aj v časopise Lekárnik, číslo 12/2023.
Publikácia Index seminum je dostupná na adrese:
https://www.fpharm.uniba.sk/fileadmin/faf/Pracoviska-subory/ZLR/INDEX_SEMINUM_2022_23.pdf
Medzinárodná databáza Botanic Gardens Conservation International:
https://gardensearch.bgci.org/garden/6534
Prečo je to dôležité?
Ochrana lesov, pôdy a biodiverzity je dôležitá pre životné prostredie a prežitie mnohých druhov. Boj proti odlesňovaniu a ochrana prirodzených biotopov znižujú stratu biodiverzity a zabezpečujú udržateľný ekosystém.