Detská Univerzita Komenského otvára jubilejný 10. ročník

Univerzita Komenského v Bratislave spolu s Divadlom Aréna a združením Maxa Reinhardta pripravujú v mesiacoch júl a august už po desiatykrát letnú univerzitu pre deti od 9 do 14 rokov. Detská Univerzita Komenského (DUK) odštartuje v stredu 4. júla o 11.00 hod. v Aule UK slávnostnou imatrikuláciou za prítomnosti rektora Univerzity Komenského v Bratislave prof. RNDr. Karola Mičietu, PhD., riaditeľa Divadla Aréna Mgr. art. Juraja Kukuru a doc. JUDr. Ivana Gašparoviča, CSc., prezidenta SR, ktorý tento rok zobral záštitu nad jubilejným 10. ročníkom. Práve prezident bude ako prvý prednášať mladým študentom na tému: Prečo potrebujeme prezidenta a aké sú jeho práva a povinnosti?


28. 06. 2012 16.45 hod.
Od: Oddelenie vzťahov s verejnosťou

Počas ceremónie zaznie hymna Detskej Univerzity Komenského a 370 študentov dostane svoje vlastné indexy, do ktorých im bude po každej prednáške zapísaná účasť. Po slávnostnej imatrikulácii oslávime 10. jubilejný ročník spolu s absolventmi DUK (od roku 2003) vypustením balónov v areáli Divadla Aréna.

Všetky ostatné prednášky sa konajú v sále Divadle Aréna každú prázdninovú stredu. Pre malých študentov je tento rok pripravených 8 prednášok na rôzne zaujímavé témy, ako napríklad:  prečo je krv najvzácnejšia tekutina, prečo lietadlo letí, prečo je odliv a príliv alebo prečo všetci ľudia nepíšu ako my?

V Aule UK sa uskutoční aj záverečná prednáška spojená s promóciou a odovzdávaním diplomov, ktoré získajú tí študenti, ktorí sa zúčastnia minimálne 5 z 8 prednášok. Detská Univerzita Komenského ponúka svojim študentom aj dobrovoľný program sprievodných podujatí a workshopov. K tradičným aktivitám patrí kariérny, architektonický a hip-hopový workshop, exkurzie a tvorivé dielne v Slovenskej národnej galérii a Slovenskom národnom múzeu, šachový workshop, army workshop, výlet loďou k Danubiana Meulensteen či hodina otázok v parlamente. Novinkou v aktuálnom ročníku je workshop moderných technológií, workshop spoznávania kultúr a workshop o ochrane detí na internete.

Počas priebehu DUK každý týždeň vychádzajú Noviny Detskej Univerzity Komenského, ktorých redaktormi sú taktiež študenti a prispievať do nich môžu všetci účastníci. Deti počas prednášok nosia tričko a šiltovku s farbou aktuálneho ročníka DUK (v roku 2012 - bordová farba). Po skončení projektu sa každý rok vydá ilustrovaná knižka so všetkými prednáškami, ktorej prílohou je DVD.

Zaujímavosť je, že študenti, ktorí nemajú možnosť študovať DUK dennou formou, majú možnosť absolvovať Detskú Univerzitu Komenského Online - z pohodlia domova.

Program 10. ročníka DUK (pdf formát)


10 rokov Detskej Univerzity Komenského v číslach:

3343 prihlásených študentov
106 prednášok
28 druhov workshopov

Viac informácií na: www.duk.sk

 

V bratislavskom Divadle Aréna sa dňa 28. júna 2012 konala tlačová konferencia k 10. ročníku DUK.

Na konferencii nechýbala ani torta k 10. narodeninám DUK.

Foto: OVV RUK