Univerzita Komenského podporila klimatický štrajk

Bratislava, 20. septembra 2019: Pochodu na podporu celosvetového klimatického štrajku sa dnes zúčastnili dve stovky ľudí. Pokojný dav s transparentmi sa presunul zo Šafárikovho námestia cez Námestie SNP, Obchodnú ulicu až na Námestie slobody, kde sa pripojil ku klimatickému štrajku.


Študenti vysokých a stredných škôl, zamestnanci, ale aj ďalší podporovatelia sa krátko pred desiatou začali zhromažďovať v parku pred hlavnou budovou UK na Šafárikovom námestí. Hlavný transparent „UK podporuje klimatický štrajk. Vzdelanie aj zodpovednosť“, ktorý počas pochodu niesol na čele rektor univerzity Marek Števček, dopĺňali transparenty s heslami „Študenti za klímu“, „Protect, restore, fund“ či „1989 za slobodu, 2019 za prírodu“.

Zhromaždenie sa pokojne presunulo až na Námestie slobody, kde sa pripojilo ku klimatickému štrajku organizovanom Fridays for Future. Rektor UK sa na pódiu prihovoril účastníkom a vyzval všetkých, aby sme dokázali ubrať zo svojho pohodlia a správali sa zodpovednejšie k tejto planéte. „Nie je nám ľahostajné, kde budeme žiť, ako budeme žiť a v akom prostredí budú žiť naše deti,“ odkázal.

Vyhlásenie UK, STU a SAV ku globálnemu klimatickému štrajku