Vysokoškoláci môžu prihlásiť svoje texty o extrémizme do Ceny Daniela Tupého

V novembri uplynie už 15 rokov od vraždy Daniela Tupého, študenta Univerzity Komenského, ktorého zavraždili na nábreží Dunaja. Mal len 21 rokov. Hoci páchatelia dodnes neboli právoplatne odsúdení, s najväčšou pravdepodobnosťou išlo o útok skupiny neonacistov. Pri príležitosti tohto výročia organizuje Filozofická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave 10. ročník súťaže študentských textov o Cenu Daniela Tupého.


„Chceme si pripomenúť pamiatku nášho študenta Daniela Tupého súťažou textov o násilí, extrémizme a zlyhávaní štátu v oblasti ľudských práv, v minulosti i v súčasnosti. Práve o týchto témach nás núti uvažovať Danielova tragická smrť a následné pätnásťročné márne čakanie na spravodlivosť,“ hovorí dekan Filozofickej fakulty UK Marián Zouhar.

Súčasní študenti Danielovej fakulty na tragédiu svojho spolužiaka nezabúdajú. Uvedomujú si, že zlo, ktoré ho zabilo, je tu aj dnes s nami. Ako uviedli členovia Študentskej časti Akademického senátu Filozofickej fakulty UK, „Daniel Tupý neostal jedinou obeťou extrémistického násilia na Slovensku. Mŕtvi sú aj Marek Kaluža a Henry Acorda. Extrémisti si obliekli saká a niektoré ich idey sa stávajú súčasťou politického mainstreamu. Slovensko je zjazvené traumami, míľnikmi popri jeho ceste sú hroby nevinných mladých ľudí, od Daniela až po Jána a Martinu. Naša krajina je zmietaná zápasom protichodných postojov a predstáv o ‚správnej ceste‘. My veríme v slobodu, toleranciu a právny štát. Nesmieme byť ticho.“

Práce do súťaže o Cenu Daniela Tupého môžu prihlásiť študenti všetkých vysokých škôl zo Slovenska i zo zahraničia. Termín na ich odovzdanie je 15. október 2020, slávnostné vyhlásenie víťazov sa uskutoční 4. novembra, v deň výročia Danielovej smrti. Tri najlepšie práce budú ocenené finančnou odmenou a budú publikované.

Záštitu nad podujatím prevzala verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, spoluorganizátormi sú Nadácia Milana Šimečku, iniciatíva Mladí proti fašizmu a Študentská časť Akademického senátu Filozofickej fakulty UK v Bratislave.

Viac informácií nájdete TU alebo na Facebooku na #tichopodanielovi